REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Vasario 5 d. 10:10

Kalakutus gyventojams dalinę Kretingos socialdemokratai turės sumokėti baudą

Kretinga

LSDP Kretingos skyriaus nuotr.

skaisteg@etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


258372

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Kretingos skyrius turės sumokėti baudą už kalakutus, dalintus gyventojams miesto derliaus šventės metu. Tokį sprendimą ketvirtadienį priėmė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), pripažinusi, kad LSDP pažeidė politinių organizacijų finansavimo šaltinių tvarką, priimdama bei panaudodama vieno iš partijos narių nupirktus ir šventės metu gyventojams dovanotus prizus – šaldytus kalakutus.

Dėl tokio pažeidimo VRK įpareigojo socialdemokratus neteisėto finansavimo sumą – 75 eurus – pervesti į valstybės biudžetą per artimiausias 20 darbo dienų.

Dovanoti kalakutus sutiko juos asmeninėms reikmėms įsigijęs partijos narys

VRK gavo kreipimąsi dėl Kretingos socialdemokratų dar praėjusių metų rugsėjo 26 d., o tyrimą pradėjo gruodžio 8 d.

„Pranešėjas kartu su pranešimu pateikė ekrano vaizdo nuotraukas, kuriose buvo užfiksuoti socialinio tinklapio „Facebook“ įrašai, LSDP Kretingos rajono skyriaus paskyroje. Tie įrašai apie derliaus šventę Kretingoje“, – ketvirtadienį vykusio VRK posėdžio metu teigė komisijos atstovė Estera Miežytė.

„Tokios esminės būtų aplinkybės, kad ten matoma palapinė, LSDP tentai, vėliavos, pažymėti partijos logotipu. Taip pat matomas LSDP simbolika pažymėtas „laimės ratas“. Nuotraukose matomos užfiksuotos pagrindinio prizo – kalakuto – įteikimo akimirkos“, – aplinkybes įvardijo specialistė.

Nutarus pasidomėti šia situacija, VRK kontaktavo su LSDP atstovais, kurie tikino, kad išlaidų šventės pasiruošimui nepatyrė, o kretingiškiams dovanoti kalakutai iš „Baltuonių kalakutų ūkio“ yra vieno iš partijos narių savanoriškas indėlis į renginį.

„Lietuvos socialdemokratų partijos Kretingos skyrius išlaidų nepatyrė, prekių ar paslaugų renginiui nepirko, vieta palapinei buvo priskirta šventės organizatorių. Pastebėtina, kad buvo naudojama skyriaus turima partijos atributika ir palapinė. (...). Prie šventės organizavimo skyriaus nariai prisidėjo patys savo soduose, daržuose ir ūkiuose užauginta produkcija, todėl išlaidas pagrindžiančių dokumentų pateikti neturime galimybės“, – rašoma LSDP atsakyme VRK.

„Pastebėtina, kad dėl skyriaus nario ūkyje užauginto kalakuto buvo organizuojama loterija“, – pastebi socialdemokratai.

Visgi, pats ūkininkas Vladas Baltuonis, kurio ūkio kalakutai ir buvo dovanojami derliaus šventėje, teigė niekaip neprisidėjęs prie renginio prizų fondo.

„Baltuonių kalakutų ūkis, kaip verslo subjektas, neperdavė kalakutų Lietuvos socialdemokratų partijai.<...>. Nei į ūkį, kaip verslo subjektą, nei į mane, kaip fizinį asmenį, Lietuvos socialdemokratų partija dėl jokių dovanų nesikreipė“, – teigiama V. Baltuonio atsakyme VRK.

Vėliau išsiaiškinta, kad kalakutus įsigijo kitas partietis – VRK jo duomenys yra žinomi. Politikas teigė renginio dieną įsigijęs kelis šaldytus kalakutus savo reikmėms, tačiau atvykęs į miesto šventę nutarė pirkinius panaudoti kaip žaidimo prizus. Pasak jo, tai buvo spontaniškas sprendimas ir „apie dovanojimą iš anksto jokios kalbos nebuvo“.

„Sutikau skyriaus narius prie palapinės ir pajuokavau, kad vieni atsinešė obuolių ir moliūgų, kiti pyragų, treti butelį, o aš galiu kalakutą parodyt. Atnešiau iš mašinos kalakutą ir padėjau ant stalo, o kažkas iš jaunimo sugalvojo, kad čia gali būt tikra derliaus pažiba ir geras prizas laimingajam. Mintis man patiko, atnešiau iš mašinos dar du kalakutus ir visus tris padėjau ant stalo“, – VRK situaciją aiškino socialdemokratas.

Partietis VRK nurodė, kad už keturis kalakutus sumokėjo 100 eurų. Taigi už LSDP perduotus tris kalakutus jis sumokėjo apie 75 eurus.

VRK: nusižengta politinių organizacijų finansavimo tvarkai

Kaip teigė E. Miežytė, remiantis rinkimų kodeksu, Kretingos derliaus šventė vyko dar prieš prasidedant savivaldybių tarybų ir merų rinkimų politinei kampanijai, todėl išdalintos dovanos nelaikytinos rinkėjų papirkimu.

Visgi, tokiomis dovanomis LSDP pažeidė politinių organizacijų finansavimo šaltinių tvarką. Kaip numato įstatymas, politinės organizacijos iš fizinių asmenų lėšas gali gauti ir priimti tik kaip nario mokesčius, tačiau nepiniginis mokestis – šiuo atveju, dovanojamais kalakutais – nėra leistinas.

„Pagal Politinių organizacijų įstatymo 19 straipsnio 1 ir 11 dalis, (...) apmokėta suma laikytina neteisėtu LSDP finansavimu“, – konstatuojama VRK išvadoje.

Dėl padaryto nusižengimo, VRK įpareigojo LSDP sumokėti neteisėto finansavimo sumą – 75 eurus – į valstybės biudžetą ir komisijai pateikti mokėjimą pagrindžiančius dokumentus.

Remiantis tuo, kad gautos finansinės naudos dydis nėra didelis, VRK nutarė pripažinti šį LSDP Kretingos skyriaus nusižengimą nešiurkščiu.

ELTA primena, kad Politinių organizacijų įstatymas numato, kad partijos finansuoja savo veiklą iš politinės organizacijos nario mokesčių, valstybės biudžeto asignavimų, paskolų, palūkanų už banko sąskaitoje esančias lėšas. Taip pat finansavimo šaltiniais laikomi gyventojų savanoriškai skiriami 0,6 proc. nuo GPM, politinės kampanijos metu gaunamos fizinių asmenų aukos.REDAKCIJA REKOMENDUOJA