REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Lapkričio 24 d. 16:26

Ką 2019-aisiais suvalkiečiai rinks savivaldybių merais?

Marijampolė

Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt


61668

„Suvalkietis“, reaguodamas į jau prasidėjusią 2019-ųjų pavasarį, kovo 3 d., Lietuvoje vyksiančių eilinių savivaldos ir merų rinkimų politinę kampaniją, praėjusį šeštadienį „Suvalkiečio“ skaitytojus ir laikraščio paskyros socialiniame tinkle „Facebook“ gerbėjus pakvietė dalyvauti redakcijos organizuotoje anoniminėje apklausoje. Joje, norėdami sužinoti būsimų rinkėjų simpatijas ir nuotaikas, skaitytojų paprašėme atsakyti, už kurį galimą kandidatą į savivaldybių merus jie atiduotų savo balsą, jei savivaldos bei merų rinkimai vyktų dabar.


Foto galerija:

kalvarija.png
kazlai.png

Apklausos dalyvių apsisprendimui palengvinti pakalbinę mūsų krašte žinomus įvairių politinių partijų ir visuomeninių judėjimų lyderius abėcėlės tvarka pateikėme galimų kandidatų į savivaldybių merus Marijampolėje, Kazlų Rūdoje ir Kalvarijoje pavardes. Dėl to pretenzijų nesulaukėme ir manome, kad „pirmasis blynas“ neprisvilo, t. y. „Suvalkiečio“ iniciatyva ir redakcijos pajėgomis organizuota apklausa buvo visai sėkminga. Joje savo nuomonę, balsuodami už galimus kandidatus į merus, išsakė gerokai daugiau nei tūkstantis mūsų krašto gyventojų. Taigi, artėjant savivaldos rinkimams ketiname surengti dar keletą „Suvalkiečio“ skaitytojų ir „Facebooko“ paskyros gerbėjų apklausų, kuriose jų prašysime savo nuomonę išsakyti apie politinėje kampanijoje jau įsiregistravusias politines partijas, rinkimų komitetus, visuomeninius judėjimus ir kandidatus į merų postus.

Pirmojoje „Suvalkiečio“ apklausoje dalyvauti panorusiems laikraščio skaitytojams ir „Suvalkiečio“ paskyros socialiniame tinkle gerbėjams kaip galimus kandidatus į savivaldybių merus praėjusį šeštadienį nurodėme daugeliui Marijampolės, Kazlų Rūdos ir Kalvarijos savivaldybių gyventojų jau gerai pažįstamus politinių partijų ir visuomeninių judėjimų lyderius.

Kalvarijos savivaldybės teritorijoje gyvenantiems būsimiems rinkėjams abėcėlės tvarka pateikėme septynių galimų kandidatų į merus pavardes, kurie, mūsų žiniomis, atstovaujamų politinių jėgų valia jau rengiasi dalyvauti kitų metų savivaldos rinkimuose. Tai – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Kalvarijos skyriaus lyderis, dabartinės Savivaldybės tarybos narys Valdas Aleknavičius; dabartinio mero pavaduotojas, Liberalų sąjūdžio (LS) Kalvarijos skyriaus kandidatas Kęstutis Bagdanavičius; Darbo partijos (DP) Kalvarijos skyriaus pirmininkas, dabartinės Savivaldybės tarybos narys Antanas Burinskas; verslininkas, Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) Kalvarijos skyriaus lyderis Artūras Dunaitis; Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) Kalvarijos skyriaus vadovė Laimutė Misiukevičienė; dabartinis meras, partijos Tvarka ir teisingumas (TT) Kalvarijos skyriaus pirmininkas Vincas Plikaitis; taip pat Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Kalvarijos skyriaus remiamas nepartinis kandidatas Evaldas Ulevičius.

Kazlų Rūdos savivaldybės rinkėjams kaip galimus kandidatus į šios savivaldybės merus nurodėme partijos TT Kazlų Rūdos skyriaus lyderę, dabartinės Kazlų Rūdos savivaldybės Tarybos narę Daivą Balandienę; LSDP Kazlų Rūdos skyriaus vadovą, dabartinio mero pavaduotoją Justiną Kazlą; LVŽS Kazlų Rūdos skyriaus pirmininką, dabartinį Savivaldybės administracijos direktorių Valdą Kazlą; Lietuvos kaimo bendruomenių judėjimo lyderę, Tarybos narę Redą Kneizevičienę, kurią kitų metų savivaldos rinkimuose rems LS Kazlų Rūdos skyrius; „Jaunosios Sūduvos“ lyderį, Tarybos narį Mantą Varašką; taip pat Kazlų Rūdos seniūnaitį, TS-LKD Marijampolės apskrities koordinacinės tarybos ir Kazlų Rūdos skyriaus pirmininką Marių Žitkų.

Ilgiausią – aštuonių – galimų kandidatų į merus sąrašą pateikėme Marijampolės savivaldybės teritorijoje gyvenančių skaitytojų dėmesiui. Beje, tai vienintelis mūsų pateiktas sąrašas, kuriame nebuvo nė vienos moters pavardės. Dabartinė Marijampolės savivaldybės merė Irena Lunskienė kitais metais kandidatuoti į merus, mūsų žiniomis, atsisakė, o daugiau lyderių moterų, kurios po 2019 m. savivaldos rinkimų norėtų vadovauti Marijampolės savivaldybės tarybai, kol kas lyg ir neiškilo. Taigi, apklausoje marijampoliečiams savo balsus siūlėme atiduoti už dabartinės Tarybos narį, asociacijos „Už vieningą Marijampolę“ lyderį Gediminą Akelaitį; dabartinės savivaldybės merės pavaduotoją Povilą Isodą, kuris į rinkimus ves Marijampolės skyriaus socialdemokratus; TS-LKD Marijampolės skyriaus patvirtintą kandidatą Kostą Jankauską; Tarybos narį, šiuo metu nepartinį Rolandą Jonikaitį; LSDDP Marijampolės skyriaus pirmininką Kęstutį Kubertavičių; LVŽS Marijampolės skyriaus kandidatą į merus, Seimo narį Kęstutį Mažeiką; DP Marijampolės skyriaus lyderį, dabartinės Tarybos narį Metą Ražinską, taip pat asociacijos „Ateities Marijampolė“ vadovą Algį Žvaliauską.

Išsakyti savo nuomonę balsuodami pirmieji sukruto „Suvalkiečio“ paskyros „Facebooke“ gerbėjai. Jau praėjusio savaitgalio dienomis už pasirinktus kandidatus virtualioje anketoje balsavo kone 200 žmonių. Ketvirtadienį, lapkričio 22 d., perpiet, kai anketą balsuotojams uždarėme, pateikti kandidatai joje buvo gavę 1255 balsus.

Aktyviausi išsakydami nuomonę virtualioje anketoje buvo marijampoliečio K. Mažeikos gerbėjai, būsimam kandidatui į merus skyrę 188 balsus. Už P. Isodą pasisakė 125 apklausos dalyviai, M. Ražinskas gavo 102 balsus. Kazlų Rūdos savivaldybės rinkėjai virtualioje anketoje daugiausia balsų skyrė M. Žitkui (86) ir M. Varaškai (85), o kalvarijiečiai – V. Aleknavičiui (100).

Apžvelgiant internetinę apklausą, buvo įdomu, kad joje dalyvavo ne tik nurodytų trijų savivaldybių gyventojai, bet ir daugiau nei 200 vilniečių. Manome, kad tai mūsų kraštiečiai studentai, kurie per savivaldos rinkimus sugrįš į namus ir aktyviai juose dalyvaus. Už nurodytus galimus kandidatus balsavo ir vykstant apklausai kituose Lietuvos miestuose – Šiauliuose, Panevėžyje, Mažeikiuose, Prienuose ir t. t. buvę ar juose gyvenantys žmonės. Balsų sulaukėme ir iš kraštiečių, šiuo metu gyvenančių ar besilankančių Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Švedijoje, Norvegijoje ir net Kanadoje. Tai – įrodymas, kad Lietuvoje įvedus elektroninį balsavimą rinkėjų aktyvumas išties išaugtų. Tačiau grįžkime prie apklausos rezultatų.

„Suvalkietyje“ nurodytu redakcijos telefonu aktyviausiai balsavo marijampoliečių kandidato M. Ražinsko šalininkai. Jis telefonu sulaukė 42 galimų rinkėjų paramos. Tiesa, net keletas iš skambinusių prisipažino, kad apklausoje dalyvauja, nes į telefonus gavo trumpąsias žinutes, kuriose buvo prašoma balsuoti už M. Ražinską.

Telefoninėje apklausoje aktyvūs buvo ir kalvarijietės L. Misiukevičienės gerbėjai, jai skyrę 13 balsų. Už P. Isodą, K. Mažeiką ir V. Plikaitį telefonu balsavo po 6 būsimus rinkėjus. Penkis balsus gavo K. Bagdanavičius, po keturis – K. Jankauskas ir D. Balandienė. Iš viso per keturias dienas sulaukėme 95 apklausos dalyvių skambučių. Visų skambinusiųjų numerius matėme redakcijos telefono ekrane ir registravome, taigi, galime patikinti, kad nė vienas apklausos dalyvis iš to paties numerio nebalsavo daugiau kaip po vieną kartą.

Apibendrindami apklausos rezultatus galime teigti, kad dauguma jos dalyvių savo balsus buvo linkę atiduoti už jaunosios kartos politikus. Apklausoje dalyvavę asmenys išsakė poziciją, kad Marijampolės meru norėtų matyti K. Mažeiką, Kazlų Rūdos – M. Varašką arba M. Žitkų, o kalvarijiečiai – V. Aleknavičių. Kiek balsų surinko kiekvienas galimas kandidatas, išsamiai atsispindi parengtose diagramose. Dar viena diagrama skirta parodyti, kiek balsų buvo gauta internetu, kiek telefonu, kiek elektroniniu paštu ir pagal popierines anketas.REDAKCIJA REKOMENDUOJA