PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2021 m. Lapkričio 3 d. 14:11

Jubiliejų minintis V. Adamkus: ne viskas Lietuvoje gerai, bet vietoje nestovime

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


192972

95-ąjį gimtadienį minintis kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus sako, kad ne viskas Lietuvoje gerai, tačiau šalis „vietoje nestovi“.

„Nebijau pasakyti, kad ne viskas Lietuvoje tvarkoje, turime turbūt nueiti dar dešimtmetį, kol galėsime atsikvėpti ir pasakyti: Taip, pasiekėme tai, ką pasiekė kitos tautos ramiu gyvenimo keliu. Mums per visus sunkumus perėjus, teko būti suvaržytiems, bet vietoje nestovim, matau tam tikrus pagerėjimus ir esu tikras, kad Lietuva žengs į priekį“, – žurnalistams Prezidentūroje trečiadienį sakė buvęs šalies vadovas.

Jis teigė reguliariai sekantis naujienas ir tebematantis nesąžiningumą, išnaudojimą, neteisingumą, o tai „garbės nedaro niekam“.

„Yra šviesių, giedrių reiškinių, esu be galo patenkintas mūsų stiprėjimu tarptautiniuose ryšiuose, tarptautiniame bendravime su kitomis tautomis, tuo pačiu Lietuvos reikalus išlaikant aukštumoje“, – kalbėjo V. Adamkus.

„Yra gražių pasiekimų per visą mūsų laikotarpį nepriklausomybės, tačiau yra ir momentų, kai žiūrėdamas, sekdamas ir skaitydamas, kas darosi, su skaudančia širdimi pergyvenu, kad Lietuva galėtų tikrai to išvengti ir pažengti į priekį daug greičiau“, – pridūrė jis.

Kadenciją baigęs šalies vadovas trečiadienį Prezidentūroje susitiko su dabartiniu Lietuvos vadovu Gitanu Nausėda bei jo komanda.

V. Adamkus teigė per iškilmingą priėmimą neturėjęs daug laiko pasikalbėti su šalies vadovu, tačiau su juo trumpai aptarė Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencijos (COP26) pasaulio vadovų susitikimą Glazge.

Antrasis atkurtos Lietuvos prezidentas teigė domėjęsis apie pastarųjų metų pasiekimus, mažinant neigiamą žmogaus veiklos įtaką pasaulio klimatui.

„Jo (G. Nausėdos – BNS) atsakymas buvo labai atsargus, bet abejingas, kad turbūt didelės pažangos neturim ir turim suintensyvinti pastangų daugiau, kad būtų galima sulaikyti šitą klimato pasikeitimą, kuris tikrai paveiks visą žmoniją ir turės rimtų pasekmių“, – kalbėjo V. Adamkus.

95-ąjį gimtadienį švenčiantis buvęs šalies vadovas teigė, kad šventinė diena prasidėjo nuo gausybės skambučių ir žinučių, tačiau ne į visus sveikinimus dar spėjo sureaguoti. Jis teigė dėkojantis visiems už linkėjimus.

„Ačiū jums visiems, jaučiau jūsų šilumą, jūsų nuoširdumą ir tikiuosi, kad turėsiu dar progos – galbūt ne vieną kartą – tokiomis progomis su jumis pasikalbėti ir susitikti“, – žurnalistams teigė V. Adamkus.

Kadenciją baigęs prezidentas sakė, kad jubiliejų šįvakar paminės artimųjų rate.

1929 metais Kaune gimęs V. Adamkus sovietų okupacijos metus praleido Jungtinėse Valstijose, o grįžęs į Lietuvą dvi kadencijas ėjo prezidento pareigas bei daug prisidėjo prie šalies siekio tapti Europos Sąjungos (ES) ir NATO nare.

V. Adamkus prezidento pareigas ėjo 1998–2003 ir 2004–2009 metais. Pirmosios kadencijos metu Lietuva užbaigė derybas dėl narystės ES ir buvo pakviesta prisijungti prie NATO.

Vidaus politikoje, paties prezidento žodžiais, jis laikėsi dešiniųjų pažiūrų ir daugiausia rėmėsi liberalizmo ideologija.

BNS