REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Rugsėjo 25 d. 15:18

Joniškyje paminėta Baltų vienybės diena

Joniškis

Etaplius.ltŠaltinis: Joniškio rajono savivaldybės inf.


278871

Baltų vienybės diena – tradicinė šventė, skirta populiarinti glaudžius latvių ir lietuvių tautų bei valstybių ryšius, pristatyti ir puoselėti Baltijos valstybių kultūrą ir papročius. Baltų vienybės diena leidžia ne tik atrasti senąsias baltiškas šaknis, bet ir kuria naujas tradicijas.

Baltų vienybės diena švenčiama kasmet, pažymint 1236 m. rugsėjo 22 d. įvykusį Saulės mūšį. Per jį sutriuškintas Kalavijuočių ordinas ir nutrauktas baltų žemių užkariavimas.

Rugsėjo 22-ąją Joniškyje surengtas Baltų vienybės dienos minėjimo renginys. Baltojoje sinagogoje vyko iškilminga bendradarbiavimo sutarties su Bauskės krašto savivaldybe (Latvijos Respublika) pasirašymo ceremonija. Sutartį pasirašė Joniškio rajono savivaldybės meras Vitalijus Gailius ir Bauskės krašto savivaldybės meras Aivars Okmanis.

Sutartyje su Bauskės krašto savivaldybė numatoma kultūros, projektų rengimo ir įgyvendinimo, švietimo, sporto, meno, sveikatos apsaugos, socialinės paramos, turizmo, jaunimo mainų, aplinkos apsaugos, paveldo, ekonominių mainų ir kitose bendrų interesų srityse, stiprinti tarpusavio supratimą ir draugystę tarp tautų.

Joniškio rajoną ir Bauskės kraštą sieja ne tik teritorinis artumas, bet ir miestų bendrystė padedanti pažinti ir suprasti kaimyninės šalies tradicijas, panašumus ir skirtumus, plėtojanti bendravimo bendradarbiavimo kultūrą visose veiklos srityse. Jau šeštus metus Joniškio ir Bauskės savivaldybės dalyvauja Lietuvos ir Latvijos organizuojamame kelionių projekte „Pažinkime kaimynus Žiemgaloje“, kurio tikslas skatinti turizmo plėtrą Latvijos ir Lietuvos pasienio regione, populiarinti Latvijos ir Lietuvos pasienio regiono teritorijoje esančias lankytinas vietas.

Joniškiečius ir miesto svečius šokiais džiugino Latvijos lietuvių bendruomenės lietuviškų tautinių šokių kolektyvas „Bijūnas“ (vad. R. Žalnierius), o dainų pynę dovanojo Bauskės krašto savivaldybės Vecsaules folkloro ansamblis „Vecsaule“ (vad. M. Bulla) ir Joniškio kultūros centro apeiginio folkloro grupė „Vilkijos“ (vad. Rita Kipšaitė-Balčiūnienė).

Renginio metu Joniškio Baltojoje sinagogoje atidaryta Bauskės taikomosios dailės studijos ir Joniškio krašto tautodailininkų tekstilės darbų paroda „Mes – baltai“, kurioje dalyvauja virš 20 autorių. Šioje parodoje eksponuojami tekstilės darbai: austi rankšluosčiai, antklodės, juostos, taip pat veltiniai, pirštinės, skaros, dirbiniai iš odos, kurie išpuošti baltų ženklais ir simboliais.

Parodą puošia ir Žiemgalių genties moters archeologinis kostiumas. Eksponuojami darbai atspindi kūrėjų kruopštumą, darbštumą bei kūrybiškumą. Ši paroda vienija dviejų šalių, dviejų miestų amatininkus, tautodailininkus, kuriems svarbus krašto tradicinių amatų puoselėjimas ir išsaugojimas. Užsimezgusi graži draugystė tarp Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus ir Bauskės krašto muziejaus bei bendradarbiavimas bendrose veiklose garsina Joniškio ir Bauskės krašto istoriją bei kultūrą.

Tądien prie Baltosios sinagogos vaikai ir jaunimas dalyvavo plenere „Saulės mūšio pergalė“.REDAKCIJA REKOMENDUOJA