REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2024 m. Balandžio 12 d. 13:19

Jonavos meras M. Sinkevičius teisme davė parodymus: kaltės nepripažįsta

Jonava

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


297942

Piktnaudžiavimu tarybos nario veiklai skirtomis lėšomis kaltinamas Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius per posėdį penktadienį davė parodymus jo bylą nagrinėjančiam Kauno apygardos teismui, jis pakartojo, kad savo kaltės nepripažįsta.

Mero byloje liudytojų nėra, apklausus kaltinamąjį, teisme buvo paskelbta bylos medžiaga, Eltą informavo teismo atstovė Milda Kryžė.

M. Sinkevičiaus byla artėja į pabaigą – gegužės 2 dieną numatomos baigiamosios kalbos, per jas pirmasis paprastai pasisako prokuroras, jis pasiūlo kaltinamajam bausmę, vėliau kalba advokatas, po to kaltinamajam suteikiamas paskutinis žodis.

Pagal merui inkriminuotus nusikaltimus, už piktnaudžiavimą 39 metų politikui gresia bauda arba laisvės atėmimas iki septynerių metų, už dokumentų suklastojimą ar disponavimą suklastotu dokumentu gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki trejų metų, o už turto pasisavinimą – viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki trejų metų.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų ikiteisminio tyrimo metu surinktų duomenų pagrindu M. Sinkevičiui pateikti kaltinimai dėl 2019–2023 m. Jonavos rajono savivaldybės administracijai galimai padarytos 1 tūkst. 487 eurų turtinės žalos.

Politikas tikina grąžinęs maždaug tris kartus didesnę sumą – šiek tiek daugiau nei 4 tūkst. eurų. Prokuroras sako, kad žalos pašalinimas neatleidžia nuo baudžiamosios atsakomybės, tai tik teigiamas aspektas, lengvinanti aplinkybė.

Šios bylos užbaigti baudžiamuoju įsakymu, kaip buvusio Lazdijų rajono tarybos nario Valdo Žičkaus, prokuratūra negalėjo, nes M. Sinkevičius savo kaltės nepripažino. Kaltės pripažinimas yra būtina sąlyga siekiant užbaigti bylą baudžiamuoju įsakymu.

Kaip teisme anksčiau paskelbė prokuroras Darius Valkavičius, siekdamas išvengti asmeninių lėšų panaudojimo, tarybos narys M. Sinkevičius suklastojo 16 vienetų finansinių apskaitų, pateikė jas Jonavos rajono savivaldybės administracijai, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, padarė didelę neturtinę žalą savivaldybei, nes buvo pakirstas pasitikėjimas šia institucija.

Bylos duomenimis, į avanso apskaitas buvo įtrauktas mėnesinis mokestis už „Telia Lietuva“ suteiktas ryšių paslaugas, susijusias su sutuoktinės realiai naudoto abonentinio numerio išlaidas, mėnesinis mokestis už „Telia Play“ internetinės televizijos išlaidas ir mėnesinis mokestis už savo asmeninėms reikmėms įsigytos įrangos – televizoriaus „Samsung“ – išlaidas. Minėti dokumentai buvo pateikti Jonavos rajono administracijai, siekiant pagrįsti avansu gautą išmoką, skirtą išlaidoms, susijusioms su tarybos nario veikla, kurios negalėjo būti atlyginamos.

Tuo metu M. Sinkevičius teisinasi, kad tiesiog padarė klaidų, rengdamas dokumentus ir išlaidas už įrangą į dokumentus įtraukė netyčia. Tai esą galėjo klaidinti, nes sąskaitą sudaro trys dalys, viena jų – mokestis už įrangą išperkamuoju būdu.

Įtariama, kad nurodytu laikotarpiu būdamas Jonavos rajono savivaldybės nariu M. Sinkevičius už pareigoms vykdyti skirtas savivaldybės lėšas išsimokėtinai pirko asmeniniam naudojimui skirtą turtą bei sumokėjo už sutuoktinės naudotas mobilaus ryšio paslaugas.

Tyrimo metu taip pat gauta duomenų, kad Jonavos rajono savivaldybės administracijai buvo teikiami galimai suklastoti tarybos nario išlaidas pagrindžiantys finansiniai dokumentai.

Jonavos meras M. Sinkevičius, pernai kilus įtarimams dėl savivaldybės tarybos nario veiklai skirtų lėšų panaudojimo skaidrumo, paskelbė stabdantis narystę Lietuvos socialdemokratų partijoje. Lietuvos savivaldybių asociacija yra laikinai sustabdžiusi M. Sinkevičiaus vadovo šioje asociacijoje pareigas.

ELTA primena, kad visuomenininkui Andriui Tapinui inicijavus savivaldos politikų lėšų įsisavinimo tyrimą „Skaidrinam“ ir dėl to kilus skandalui dėl galimo politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis, į teisėsaugos akiratį pakliuvo eilė savivaldybių.

STT jau yra pradėjusi ikiteisminius tyrimus dėl Vilniaus miesto, Kauno miesto, Šiaulių miesto, Kauno rajono, Neringos, Mažeikių, Šilutės, Pagėgių, Ignalinos, Jonavos, Lazdijų, Alytaus, Marijampolės, Ukmergės, Pasvalio, Prienų rajonų bei Kretingos, Utenos ir Birštono savivaldybių.REDAKCIJA REKOMENDUOJA