PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Birželio 27 d. 12:30

JAV senatoriui R. J. Durbinui įteiktas Seimo apdovanojimas

Lietuva

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


238644

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) senatoriui Richardui Josephui Durbinui įteiktas Seimo apdovanojimas – Aleksandro Stulginskio žvaigždė.

Pirmadienį nenumatytame Seimo posėdyje vykusioje iškilmingoje ceremonijoje šį apdovanojimą jis atsiėmė iš Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen rankų. Parlamentarai atsistoję plojimais sveikino Seimo apdovanojimo laureatą.

Pradėjusi ceremoniją V. Čmilytė-Nielsen priminė, kad 1990 m. pavasarį, Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, R. J. Durbinas buvo Atstovų Rūmų Bendrosios rezoliucijos, raginančios JAV paremti Lietuvos Nepriklausomybę, autorius.

„Senatorius R. J. Durbinas daug prisidėjo prie to, kad šiandien Lietuvos ir JAV santykius galėtume vadinti strateginiais. Todėl simboliška, kad apdovanojimas senatoriui R. J. Durbinui įteikiamas šiais metais, kai žymime tarpvalstybinių JAV ir Lietuvos santykių šimtmetį“, – sakė Seimo pirmininkė.

Lietuvos Respublikos ir Jungtinių Amerikos Valstijų diplomatiniai santykiai prasidėjo1922 m. liepos 28 d., kai Lietuvos prezidento pareigas ėjo Aleksandras Stulginskis.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos, buvęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis atkreipė dėmesį, kad Lietuva dar kartą pelnė senatoriaus dėmesį. „Tik šiandien šį dėmesį kartu dedikuojame Ukrainai, kuri kasdien kovoja ir už visos Europos ir pasaulio demokratines vertybes. [...] Šiandien visos šios šalys, ypač agresijos akivaizdoje, vienodai supranta demokratijos vertę ir kainą Europos Sąjungoje ir NATO aljanse, kurio branduolys – Jungtinės Amerikos Valstijos“, – sakė V. Pranckietis.

Aleksandro Stulginskio žvaigždės steigimo iniciatorius V. Pranckietis taip pat pridūrė, kad šis Seimo apdovanojimas tai – pagarbos ir padėkos ženklas.

„Aleksandro Stulginskio žvaigždė šiandien spindi jums“, – kreipdamasis į šio apdovanojimo laureatą sakė V. Pranckietis.

Aleksandro Stulginskio žvaigždės skyrimo komisijos pirmininkas Antanas Vinkus savo kalboje apžvelgė JAV senatoriaus R. J. Durbino veiklą, siekiant ir įtvirtinant Lietuvos valstybės nepriklausomybę. „Iš visos širdies dėkoju jums už jūsų ilgametę pagalbą Lietuvai“, – sakė A. Vinkus.

Dėkodamas už apdovanojimą R. Durbinas lietuvių kovą Sausio mūšyje palygino su ukrainiečių drąsa ir atsparumu šiuo metu vykstančiame kare. „Tegyvuoja Lietuva, tegyvuoja laisvė ir demokratija“, – sakė senatorius.

Jis patikino, kad Jungtinės Amerikos Valstijos visuomet rems drąsius Ukrainos gynėjus ir padėkojo Lietuvai už tai, kad ji priima pabėgėlius iš Ukrainos, kad padeda jiems užsitikrinti saugumą.

„Šiandien Ukrainoje Rusijos okupantai skaldo šeimas, verčia laidoti savo vaikus, verčia ukrainiečius išsisklaidyti po visus pasaulio kraštus, tačiau ukrainiečiai turi drąsos ir atsparumo ir jie laimės, o V. Putinas pralaimės kartu su savo tironu Minske. Bet mes visi turime būti vieningi“, –kreipdamasis į Seimą sakė R. J. Durbinas.

R. J. Durbinas pirmą kartą į Lietuvą atvyko 1979 m., o 1990 m. stebėjo pirmuosius demokratinius atsikuriančios Lietuvos rinkimus.

Senatoriaus motina Ona Kutkaitė yra kilusi iš Lietuvos, Jurbarko.

„Prieš 111 metų jauna moteris Jurbarke atsisveikino su visais ir viskuo, pasiėmė savo tris mažus vaikus ir išplaukė į Ameriką pas savo vyrą – mano senelį. Ji rankose laikė jauniausią dvejų metukų mergaitę. Ta maža mergaitė Ona Kutkaitė – mano motina. Mano mama niekada daugiau nematė šios gražios savo gimtosios žemės, bet ji nešiojo Lietuvą širdyje. Ji meldėsi už Lietuvos laisvę ir išmokė savo vaikus didžiuotis savo lietuviška kilme. Jeigu mano mama šiandien galėtų būti čia, jeigu ji galėtų matyti, kaip jos sūnus priima šį garbingą apdovanojimą Aleksandro Stulginskio – vieno iš didžiausių Lietuvos patriotų žvaigždę, ji būtų nustebinta ir labai sujaudinta. Aš taip pat taip jaučiuosi. Man didelė garbė priimti šį garbingą apdovanojimą tais pačiais metais, kaip jį priėmė prezidentas V. Adamkus ir jam dalyvaujant“,– iš Seimo tribūnos sakė R. J. Durbinas.

Vilniuje R. J. Durbinas lankosi prieš NATO viršūnių susitikimo Madride renginius, kurie ypač svarbūs Lietuvos nacionaliniam saugumui.

R. J. Durbinas yra JAV senatorius, vienas įtakingiausių lietuvių kilmės amerikiečių JAV politikoje. Jis tvirtai rėmė Lietuvą jai siekiant ir įtvirtinant valstybės nepriklausomybę, siekiant tarptautinio diplomatinio pripažinimo, nuolat padėjo plėtojant Lietuvos ir JAV tarpvalstybinius ryšius.

Iškilmingoje apdovanojimo ceremonijoje dalyvavo prezidentas Valdas Adamkus, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis.

Seimo apdovanojimą – Aleksandro Stulginskio žvaigždę – parlamentas įsteigė Steigiamojo Seimo ir Lietuvos Respublikos paskelbimo 100-ųjų metinių proga ir siekdamas pagerbti iškilią Aleksandro Stulginskio asmenybę. Apdovanojimu siekiama įvertinti Lietuvos ir užsienio fizinių ir juridinių asmenų laimėjimus ir indėlį, puoselėjant parlamentarizmo, demokratijos ir valstybingumo idėjas.

Seimas šių metų kovo 29 d. nusprendė Aleksandro Stulginskio žvaigžde apdovanoti prezidentą Valdą Adamkų ir JAV senatorių R. J. Durbiną. Jie tapo pirmaisiais šio Seimo apdovanojimo laureatais.

Prezidentui V. Adamkui šis apdovanojimas įteiktas gegužės 17 d.