REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Gruodžio 3 d. 15:52

J. Razma: KT nutarus, kad P. Gražulis pažeidė Seimo nario priesaiką, dėl apkaltos datos galėtų būti sutarta dar antradienį

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Gailė Jaruševičiūtė-MockuvienėŠaltinis: ELTA


285316

Jei Konstitucinis Teismas (KT) gruodžio 5 d. pripažins, kad balsuodamas už kitą parlamentarą Petras Gražulis sulaužė Seimo nario priesaiką, apkaltą šiuo pagrindu jam bus siekiama suorganizuoti nedelsiant, teigia Seimo vicepirmininkas Jurgis Razma. Pasak politiko, nutarimą dėl apkaltos datos Seimas galėtų priimti dar antradienio vakariniame posėdyje.

„Mes nežinome, koks bus Konstitucinio Teismo nutarimas. Gal jis bus ir palankus P. Gražuliui, tai tada niekas neįvyks ir nieko Seimui papildomai nereikės imtis. Bet jeigu teoriškai įsivaizduojame, kad gal būti jam nepalankus nutarimas, kad buvo fiksuotas priesaikos sulaužymas ir šiurkštus Konstitucijos pažeidimas, tuomet Seimas spręstų dėl apkaltos neišvengiamai“, – Eltai teigė J. Razma.

„Bet nemanau, kad bus delsiama, kai bus aiškus Konstitucinio Teismo nutarimas. Net iš esmės turbūt galima ir antradienio vakariniame posėdyje priimti šį nutarimą“, – akcentavo Seimo vicepirmininkas.

Parlamentaras atkreipia dėmesį, kad Seimo nariai apsispręs, kokia apkaltos data tinkamiausia. Visgi, J. Razma mano, kad spręsdami dėl šio klausimo parlamentarai įsivertins ir tai, kad pašalinus P. Gražulį iš posto būtent šios apkaltos pagrindu, jam grėstų reikšmingesnės pasekmės – politikas 10 metų negalėtų kandidatuoti į Seimą.

„Seimo nariai tas aplinkybes, aš manau, suvoks ir atitinkamai turi galimybę tą reikšmingesnę apkaltą, kuri sukelia svarbesnes pasekmes, surengti anksčiau“, – sakė jis.

KT antradienį skelbs išvadą dėl Seime inicijuotos apkaltos parlamentarui P. Gražuliui.

Seimas apkaltą parlamento nariui P. Gražuliui pradėjo ir į KT išvados kreipėsi šių metų birželio mėnesį. Parlamentas prašo KT atsakyti, ar P. Gražulio veiksmai, kai šis balsavo už kitą Seimo narį, prieštarauja Konstitucijai. Apkalta P. Gražuliui inicijuota dėl to, kad jis 2022 m. rugsėjį galėjo balsuoti už socdemą Liną Jonauską, taip esą pažeisdamas Konstituciją ir sulaužydamas Seimo nario priesaiką.

Pavasarį, iki Seimui apsisprendžiant dėl kreipimosi į KT, parlamentaras teigė neatmetantis galimybės trauktis iš Seimo iki KT paskelbiant savo sprendimą.

Seimas šių metų lapkritį inicijavo P. Gražuliui apkaltą kitu pagrindu – teismui pripažinus jį kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Ar panaikinti Seimo nario P. Gražulio mandatą Seimas nutarė svarstyti gruodžio 19 d. Tam, kad Seimo nariui būtų panaikintas mandatas, reikia 85 parlamentarų balsų.

ELTA primena, kad 2022 m. kovą Vilniaus apygardos teismas Seimo narys P. Gražulį pripažinto kaltu dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi, jam skirta 15 tūkst. eurų bauda. Byloje nustatyta, kad veikdamas privataus juridinio asmens, t. y. UAB „Judex“, interesais, jis neleistinai kišosi į valstybės tarnautojų veiklą Lietuvoje ir Rusijoje, skatindamas juos nesilaikyti teisės aktų reikalavimų bei atlikti neteisėtus veiksmus, taip pat naudojosi šios bendrovės jam suteiktomis lėšomis.

Teismo teigimu, tokiais veiksmais P. Gražulis diskreditavo Seimą, sumenkino Seimo nario vardą, valstybės politiko patikimumą ir prestižą ir taip padarė didelę neturtinę žalą valstybei.

2022 m. birželį Apeliacinis teismas atmetė P. Gražulio skundą ir paliko galioti Vilniaus apygardos teismo nutartį. Šių metų lapkritį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) taip pat atmetė politiko skundą, LAT galutine ir neskundžiama nutartimi paliko galioti apkaltinamuosius žemesnių instancijų teismų sprendimus.REDAKCIJA REKOMENDUOJA