PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Spalio 28 d. 16:07

„Ištirpo it druska vandenyje“

Šiauliai

„Youtube“ stop kadras

Rytas StaselisŠaltinis: Etaplius.LT


281940

Aptariant konfliktą Artimųjų Rytų Gazos Ruože, kurį Izraelis pavadino karu prieš teroristų organizaciją „Hamas“, dera padėti tašką vienoje tarsi primirštoje istorijoje.

Jei prisimenate, prieš daugiau nei savaitę, Izraeliui pradėjus palestiniečių kontroliuojamo Gazos sektoriaus apšaudymą po „Hamas“ teroristų reido į Izraelio pietinius rajonus (tada, Izraelio pareigūnų teigimu, žuvo per 1 400 izraeliečių ir apie 200 buvo pagrobta įkaitais), įvyko kone visas pasaulio medijas apskriejęs įvykis: Izraelio paleista raketa pataikė į didžiausią Gazoje krikščionių baptistų kontroliuojamą ligoninę „Al-Ahli“. Medijos platino kraupius vaizdus su gausybe aukų, sužeistųjų, kraujo klanais.

Remiantis palestiniečių administracijos Gazoje pranešimais, mirgėte mirgėjo žinios, kad esą raketa nužudė maždaug 500 niekuo dėtų žmonių. Vėliau šis skaičius vis didėjo, kol jo aukščiausia reikšmė pasiekė 833.

Pasąmonė daugeliui kuždėjo: tokių pasekmių galėjo būti nebent tuo atveju, jei sprogimas būtų buvęs toks stiprus, kad toji ligoninė būtų visiškai sugriauta, o jos visiški griuvėsiai ir galėjo palaidoti tokį skaičių žmonių.

Izraelio atstovai, šiaip jau nelabai linkę bendradarbiauti su žurnalistais, šio tragiško incidento nekomentavo, tačiau kai kurie jų pažymėjo, kad ligoninė negalėjo būti jų kariuomenės taikiniu, o raketa galėjo atskristi iš to paties Gazos Ruožo, paleista teroristų į Izraelio teritoriją, tačiau nukrypusi nuo kurso ir smogusi civiliniam objektui.

Taigi, kas apie tą įvykį žinoma šiandien. Kairiosios pakraipos JAV medijų – dienraščio „The New York Times“ (NYT) ir TV kanalo CNN – žurnalistai atliko savo tyrimus ir gavo tam tikrų atsakymų iš jiems prieinamų šaltinių. Ko gero, jiems nepavyko sudėti visų taškų ant „i“, tačiau keletas aspektų yra išties įspūdingi.

Visų pirma, rašo NYT, dabartinis anos atakos aukų skaičius, pasak „Hamas“ kontroliuojamos Gazos sveikatos apsaugos ministerijos, sumažėjo nuo 833 ligi 471. Tos pačios ministerijos atstovai atsisakė žurnalistams suteikti daugiau informacijos apie kurią nors iš 471 aukos. Smūgiui naudotos amunicijos pėdsakai dingo iš sprogimo vietos, todėl dabar neįmanoma įvertinti jos kilmės. „Kylant papildomų klausimų dėl „Hamas“ teiginių, paaiškėjo, kad smūgio vieta buvo ligoninės automobilių stovėjimo aikštelė, o ne pati ligoninė“, – rašo tyrime NYT žurnalistai. Paskutinis akcentas labai panašus į tai, kas buvo įtariama jau kitą dieną po incidento: raketa smogė į aikštelę prie ligoninės, o pati ligoninė yra beveik sveika.

Toliau – dar įdomiau. „Hamas“ pareigūnai atmetė NYT prašymus peržiūrėti bet kokius turimus įrodymus, [kurie rodytų] kad amunicija pataikė į ligoninę, ir teigė, kad ligoninė dabar yra „neatpažįstamai sugriauta“. Dar vienas „Hamas“ pareigūnas – Ghazi Hamadas – telefono pokalbyje su NYT pasakė, kad į ligoninę smogusios raketos likučiai „ištirpo it druska vandenyje“. Suprask – išgaravo, nepalikę fizinių pėdsakų.

O Salama Maroof, „Hamas“ valdomos Vyriausybės medijų biuro vadovė, NYT ir CNN intencijas nurėžė galutinai: „Kas sakė, kad esame įpareigoti pateikti kiekvienos raketos, žudančios mūsų žmones, likučius?“ Svarbiausia gi sukelti globalią istoriją apie kraugerius žydus, ar ne?

Maždaug per tokią prizmę būtų galima vertinti visą informaciją apie konfliktą (karą), kuri plaukia iš palestiniečių šaltinių.

Kita vertus, savo isteriška informacija apie sunaikintą ligoninę Gazoje „Hamas“ savo pasiekė: tarptautinis sąmyšis sukeltas, o apie išsamesnį NYT ir CNN tyrimą tingi užsiminti net lietuviškos medijos. Dažnai pasigiriančios, kad kovoja su melagienomis ir mitologija.

#