REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Sausio 19 d. 15:39

Išaiškėjo: A. Anušauskas nepaskelbė įslaptintos informacijos

Lietuva

Arvydas Anušauskas. Irmanto Gelūno, fotobanko nuotr.

Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA


289630

Paslapčių apsaugos koordinavimo komisija (PAKK) nusprendė, kad krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas publikuodamas socialiniame tinkle medžiagą apie tankų įsigijimus nepaviešino Lietuvai perduotos užsienio valstybių įslaptintos informacijos.

Tokį sprendimą PAKK priėmė dar praėjusią savaitę, sausio 11 d. vykusio posėdžio metu. Verdiktas priimtas balsų dauguma, tačiau gautos ir dviejų komisijos narių atskirosios nuomonės. Visgi, informacija apie tai nedetalizuojama.

„Komisija balsų dauguma nusprendė, kad krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko asmeninėje socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje publikuotoje informacijoje apie tankų įsigijimą nėra Lietuvos Respublikai perduotos užsienio valstybių įslaptintos informacijos. Dėl šio sprendimo buvo gautos dviejų Komisijos narių atskirosios nuomonės“, – komentare nurodo Valstybės saugumo departamentas (VSD), vykdantis PAKK sekretoriato funkcijas.

VSD teigimu, PAKK šį klausimą svarstė poroje posėdžių – gruodžio 22 m. ir sausio 11 d. Gruodį komisija nusprendė, kad Krašto apsaugos ministerijos (KAM) disponuojamos užsienio valstybių, Europos Sąjungos (ES) ir tarptautinių organizacijų perduotos įslaptintos informacijos apsaugos priemonės bei procedūros atitinka teisės aktuose nustatytus reikalavimus.

ELTA primena, kad PAKK pasiekė skundas dėl galimai A. Anušausko paviešintos jautrios ir įslaptintos informacijos apie vokiškus tankus „Leopard“ pasiekė dar vasarą. Į komisiją po vieno iš Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdžių kreipėsi ekspremjeras Saulius Skvernelis – po VGT krašto apsaugos ministras pranešė, kad Lietuva planuoja siųsti ketinimų protokolą Vokietijos tankų gamintojams.

Sulaukęs kritikos, esą su Berlynu nutarta pasirašyti raštus be jokio konkurso ar politinio patarimo, ministras socialiniame tinkle „Facebook“ išdėstė savo poziciją. Visgi, tai įžiebė dar aštresnes diskusijas – imta svarstyti, ar KAM vadovas neatskleidė riboto naudojimo informacijos.

Prezidentas G. Nausėda ne kartą patikino – VGT svarstyta informacija buvo slapta ir sutarta ja nesidalinti. Vėliau pranešta, kad teisiškai šį aspektą turėtų įvertinti KAM.

Ir nors ministerija patikino, kad A. Anušausko paskelbta informacija apie tankų pirkimą neturi įslaptintos informacijos požymių, šalies vadovas nuo savo pozicijos neatsitraukė.

„Mes gi posėdyje – ir tai buvo ne kartą kalbėta – pakartodavome, kad tai yra neatskleistina informacija, kad ją reikia naudoti tik tarnybiniais tikslais. Bet į tai nebuvo atsižvelgta. Ir buvo pasakyta tai, kas buvo pasakyta“, – konstatavo G. Nausėda.

Savo ruožtu dėl A. Anušausko paskelbtos medžiagos į Generalinę prokuratūrą kreipėsi Mišrios Seimo narių grupės seniūnė Agnė Širinskienė. Prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą, kuris tęsiasi iki šiol.REDAKCIJA REKOMENDUOJA