Jaunimas | 7 MIN.

Irma Liubertienė: „Norint stabdyti patyčias mokyklose, būtina ugdyti mokytojų emocinį intelektą“

Budintis Budėtojas
2017 m. spalio 20 d. 13:12
tfe3qmw4xy.jpg
Susiję straipsniai

Pozityvaus ugdymo instituto įkūrėja, Lietuvos socialinio emocinio ugdymo asociacijos prezidentė Irma Liubertienė sako, kad sprendžiant mokyklose klestinčią patyčių problemą, pastangas reikia nukreipti ne tik į vaikus, bet ir į pedagogus. Moters teigimu, tyrimai rodo, jog patyčias Lietuvoje patiria kas antras mokinys, o tarp besityčiojančių – net kas trečias mokytojas. Anot I. Liubertienės, stabdyti klestinčias patyčias gali emocinio intelekto ugdymas.

Patyčių problemai Lietuvos mokyklose spręsti I. Liubertienė deda dideles pastangas. Pernai moters iniciatyva „Dramblys.lt“ laimėjo didžiausius vaikų skaudulius spręsti suinteresuotos organizacijos „Reach for change“ kartu su telekomunikacijų bendrove „Tele2“ skelbtą konkursą, ir įkūrė socialinį verslą – realizavo pedagogų ir tėvų socialinius emocinius gebėjimus ugdančias programas.

Pasak I. Liubertienės, programos poveikis Lietuvos mokyklose – akivaizdus. Specialistė išsamiai papasakojo, kaip jai pavyko įsitvirtinti, atrodytų, iki šiol Lietuvoje menkai išplėtotoje socialinio verslo rinkoje.

– Pernai laimėjote „Reach for Change“ skelbtą konkursą geriausiai socialinio verslo idėjai. Kokia idėja tapo nugalėtoja?

Prieš pateikdami paraišką dalyvauti konkurse, vykdėme socialinį projektą „Dramblys.lt“ – programą, skirtą mokytojų emocinio intelekto ugdymui. Projektas buvo unikalus tuo, kad, priešingai nei kiti, mes atsigręžėme ne į vaikus, bet į pedagogus. Šį projektą pateikėme „Reach for Change“ konkursui, ir jį laimėjus programa tapo socialiniu verslu.

Laimėjome 20 tūkst. eurų, juos paskyrėme lektorių ruošimui. Per metus apmokėme personalą – parengėme net 20 profesionalų, kurie šiandien dirba visoje Lietuvoje: ugdo pedagogus, vadovus, socialinius darbuotojus, tėvus. Iki konkurso galėjome dirbti vienu metu tik trijose savivaldybėse, o dabar – net dvidešimtyje. Be to, parašėme ir mokytojams skirtą vadovėlį – jis taip pat skirtas emocinio intelekto ugdymui: net 120 puslapių įvairiausių kūrybinių užduočių, refleksijų, skirtingų metodikų. Mokytojai leidiniu labai patenkinti.

– Projektas skirtas emocinio intelekto ugdymui Lietuvos mokyklose. Visų pirma, kas yra emocinis intelektas?

Paprastai kalbant, tai reiškia „būti protingam dėl savo ir kitų emocijų“. Tai yra nukreipti mąstymą ne vien į pažintinius dalykus, bet ir į savo ir kitų žmonių savijautą. Emocijos yra labai svarbi mums siunčiama informacija, kurią galime išmokti iššifruoti ir ja naudotis reaguojant, priimant sprendimus, kuriant santykius.

Dažnai klausiama, kas svarbiau – tradicinis ar emocinis intelektas. Tačiau jie nesikerta, o papildo vienas kitą. Nebūtinai itin protingas žmogus turės aukštą emocinį intelektą, tačiau tas, kuris ugdys emocinį intelektą, ugdys ir pažintinius gebėjimus, savo IQ.

Mokyklų vertinimo agentūra Lietuvoje įvertino 80 mokyklų, kurios pasitelkia socialius emocinius gebėjimus ugdančias programas, ir 80, kurios nepasitelkia. Tapo aišku, kad tose mokyklose, kurios programas pasitelkia, akademiniai rezultatai yra aukštesni.

– Kodėl reikia ugdyti mokytojų emocinį intelektą?

Mūsų šalyje dar nėra populiaru „dirbti“ su mokytojų asmeninėmis kompetencijomis – mokyti juos, kaip atpažinti savo, kitų emocijas, suprasti, kiek atsakingi už tas emocijas jie patys yra, kokią įtaką mokytojo darbui jos turi.

Viena iš opiausių problemų Lietuvoje yra žema mokytojų savivertė. Vien todėl, kad mokytojas nebejautrus sau, jis tampa nejautrus ir kitiems: jis gali pastebėti patyčias, bet ar skubės į jas reaguoti? Būdamas nejautrus sau, jis neužjaus nei vaiko, nei kolegos. Vykdydami savo programą siekiame ugdyti mokytojų savivertę, kuri yra proporcinga pagarbai kitam žmogui.

Skaičiuojama, kad mokyklose patyčias patiria kas antras vaikas. Gąsdina tai, kad tyčiojasi kas trečias mokytojas. Užtenka užsukti į mokytojų kambarį, ir išgirsite aibę patyčių. Patyčių kultūra klesti visoje Lietuvoje, dažnoje įstaigoje, ir visai nebūtinai švietimo. Iš kito žmogaus galima tyčiotis net ne žodžiu, bet demonstruojant emocijas, kūno kalbą, galų gale, mokant atlyginimą nešvariai.

Savo darbe mokytojai patiria labai daug streso. Klausimas, kaip jie jį priima, kokius vidinius įrankius turi streso atsparumui didinti. Susidūrę su problema vieni gali sakyti, kad nėra prasmės, kad jie nieko nepakeis, kiti – reaguoti agresyviai. Mes mokome pedagogus sveikai reaguoti į aplinką, suvokti ir ją, ir save, tapti savo gyvenimo kalviais, o ne nuolatinėmis aukomis.

– Tai, ką jūs veikiate, yra socialinis verslas. Vadinasi, tikslas uždirbti sprendžiant aktualią problemą šalyje taip pat gajus. Kas yra jūsų uždarbis?

Mūsų uždarbis yra pedagogams ir tėvams vedami mokymai. Mokykloms ši programa tampa vis patrauklesnė, jų vadovai jau supranta, kad tai – puiki investicija. Mokyklos perka mūsų mokymus, kartais jos net susivienija. Pavyzdžiui, trys darželiai Raseinių rajone nusprendė bendradarbiauti, ir mokymus įsigijo kartu: tai pas vienus, tai pas kitus visi susirinkdavo ir klausydavosi mūsų lektoriaus. Vienkartinių mokymų nėra gana – reikalinga ištisa programa, kuri duoda rezultatus. Pastaruoju metu dažnas mokėtojas už mokymus yra tėvai, kurie užsako programą visai mokyklai.

– Kaip atrodė tie metai, per kuriuos programa virto socialiniu verslu?

Pirmiausia, mums labai daug davė tarptautinės bendruomenės palaikymas: mes įsitikinome, kad tai, ką darome, yra svarbu, todėl jautėmės labai tvirtai ir veikėme kryptingai. Be to, mums pasitarnavo patyrusių profesionalų konsultacijos, kurias taip pat dovanojo „Reach for change“. Tai buvo gera pagalba planuojant, kaip panaudoti tuos laimėtus 20 tūkst. eurų: sudėliojome aiškią strategiją, išsikėlėme tikslus, numatėme veiksmus. Viską darėme žingsnis po žingsnio, ir aš esu laiminga: žvelgdama atgal galiu pasakyti, kad viską darėme teisingai, ir pasiekėme dar daugiau, nei tikėjomės.

– Organizacija „Reach for change“ nuolat siekia spręsti didžiausias Lietuvos vaikų problemas. Kokios problemos, jūsų nuomone, dabar aktualiausios vaikų gretose?

Daug kas akcentuoja kovos su patyčiomis svarbą. Savo ruožtu mes norime nukreipti dėmesį į emociškai intelektualios aplinkos sukūrimą, o ne į kovą. Siekiame kurti emociškai brandžią kultūrą mokyklose, grįstą atviru ir tiesiu bendravimu, pagarbiais tarpusavio santykiais, vertybėmis grįsta strategija. Deja, patyčios, smurtas mokyklose vis dar yra labai aktualios temos.

– Šių metų „Reach for change“ konkurso tema – „Už ryšį, kuriuo galiu pasitikėti“. Ką patartumėte konkurso dalyviams?

Tikėkite savo idėja. Žinoma, ji turi būti pagrįsta. Galbūt turite patirties, o gal gerų pavyzdžių iš užsienio? Dekite savo idėja. Konkrečiai žinokite, kokią problemą norite išspręsti. Žinokite, kuo skiriatės nuo tų, kurie šioje srityje jau dirba.

Atsakykite sau į šiuos klausimus. Be to, nebijokite klausti. Galbūt verta susisiekti su tais, kas dirba panašiai? Galbūt jie turės, ką patarti? Juk mes visi dirbame turėdami vieną tikslą: padėti vaikui... Ir nė nemanykite sudvejoti, ar tik kas nepagalvos, kad jūsų idėja kvaila. Visos idėjos yra sveikintinos, ir nė vienas iš konkurso neišeis tuščiomis – visi gausite labai vertingą atgalinį ryšį, kurio pamatas – svarbūs patarimai.

Norintys dalyvauti šių metų „Reach for change“ ir „Tele2“ organizuojamame konkurse paraiškas kviečiami teikti iki lapkričio 11 dienos. Konkurso dalyvius ekspertų komisija įvertins lapkričio 17 dieną.


Šiauliai
Šiauliuose – Europos IGF graplingo čempionatas: ar pavyks lietuviams apginti čempionų diržus?
Šis tarptautinis turnyras taps ne tik įspūdingu sporto reginiu, bet ir graplingo švente, kurioje laukiami visi – nuo profesionalių atletų iki kovos menų gerbėjų.
Sportas | 3 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Po pakankamai šiltos savaitės savaitgalį orai šalyje atvės, o naktimis vietomis galimas ir pirmasis plikledis, sako Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos sinoptikė Ineta Daunoravičiūtė.
Gamta | 3 MIN.
0
Lapkričio 15-oji – Mecenatystės diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Pasaulis
Šiauliai
JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pareiškė, kad iškels britų transliuotojui BBC iki 5 mlrd. dolerių dydžio ieškinį, nes, nors BBC atsiprašė už klaidinantį vienos iš jo kalbų montažą, vis dėlto pareiškė, kad žalos atlyginimo nemokės.
Pasaulis | 3 MIN.
0
Vilniaus universiteto Partnerystės prorektorius dr. Artūras Vasiliauskas Šiaulių rajono savivaldybės Romualdo Ozolo stipendijos sertifikatus įteikė dviems studijų programas baigusiems šios stipendijos laureatams – Rusnei Marijai Poligaitei ir Tomui Griškevičiui. Kaip informavo VU ryšių su organizacijomis koordinatorė Viktorija Milko, šia proga prorektorius su stipendininkais aptarė Romualdo Ozolo vardo stipendijas jiems pelniusius darbus, jų aktualumą ir tematikos ryšį su signataro R. Ozolo idėjomis.
Veidai | 4 MIN.
0

Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Lietuva
Lietuva
Lietuva ir dar septynios Europos šalys pasirašė ketinimų protokolą dėl karinio mobilumo užtikrinimo centriniame, šiauriniame ir rytiniame regione, praneša Krašto apsaugos ministerija (KAM).
Lietuva | 3 MIN.
1
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Mindaugas Sinkevičius sako, kad gynybai numatyti 5,38 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) yra neginčytina koalicijos sutarta riba. Anot jo, mėginimai šį klausimą interpretuoti pagal politines nuotaikas yra nepriimtini.
Lietuva | 3 MIN.
1

Šiauliai
Radviliškis
Šiaulių miesto savivaldybės tarybos narys Zakiras Medžidovas Rėkyvos progimnazijos reikalauja sumokėti 3000 eurų kompensaciją už padarytą materialinę ir nematerialinę žalą dėl pažeistų autorių teisių. Jis tai vadina intelektualine vagyste. Rėkyvos progimnazijos internetinėje svetainėje ir Facebook paskyroje, kaip teigia tarybos narys, publikuojama jo daryta nuotrauka be autoriaus sutikimo ir nenurodant autorystės. Rėkyvos progimnazijos administracija mano, kad toks tarybos nario elgesys neetiškas ir kreipėsi į Šiaulių miesto savivaldybės etikos komisiją. Ar miesto švietimo įstaigai teks mokėti pinigus iš to paties miesto biudžeto?
Politika | 4 MIN.
1
Praėjusiame Radviliškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje priimtas sprendimas, kuris atpigins verslo liudijimų kainas platesniam ratui gyventojų, auginančių vaikus. Nuo ateinančių metų 50 procentų nuolaida bus taikoma tėvams, auginantiems du ir daugiau vaikų. Iki šiol tokia nuolaida galėjo pasinaudoti tik daugiavaikės šeimos, kuriose auga trys ir daugiau vaikų.
Politika | 3 MIN.
0

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Pasaulis
Pasaulis
JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pareiškė, kad iškels britų transliuotojui BBC iki 5 mlrd. dolerių dydžio ieškinį, nes, nors BBC atsiprašė už klaidinantį vienos iš jo kalbų montažą, vis dėlto pareiškė, kad žalos atlyginimo nemokės.
Pasaulis | 3 MIN.
0
Penktadienį per popietinį piką Stokholmo centre autobusui įsirėžus į autobusų stotelėje stovėjusius žmones, keli žmonės žuvo, o kiti buvo sužeisti, pranešė policija.
Pasaulis | 3 MIN.
1


Akmenė
Šiauliai
Naujosios Akmenės kultūros rūmuose nušurmuliavo pirmasis Akmenės krašto verslo forumas.
Verslas | 2 MIN.
0
Pavojingų ir nepavojingų atliekų tvarkymo įmonė „Toksika“ baigiantis metams pakvietė vietos bendruomenes ir Šiaulių krašto parlamentarus pristatyti įmonės veiklos, metų rezultatų ir pažangos. Šįkart į svečius atvyko artimiausios Bridų ir Šakynos bei Šiaulių Medelyno bendruomenės, senjorai iš Trečiojo amžiaus universiteto ir Seimo nariai, iš kurių daliai tai buvo pirmoji viešnagė. UAB „Toksika“ generalinis direktorius džiaugiasi ne tik parodytu dėmesiu įmonei, bet ir artimu bendradarbiavimu, kuris leidžia įmonei ne tik saugiai vykdyti savo pagrindines funkcijas, bet ir būti atvirai, socialiai atsakingai, atlikti šviečiamąją funkciją ir prisidėti prie vietos bendruomenių gerbūvio.
Verslas | 6 MIN.
0

Joniškis
Šiauliai
Tarp 2025-11-12 20.30 val. ir 2025-11-13 3.45 val. Joniškio rajone, Šašių kaime, pavogtas ant lauko keliuko stovėjęs automobilis VW PASSAT, pagamintas 2005 m.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Vilniaus apygardos teismas paliko nepakeistą Šiaulių apylinkės teismo 2025 m. balandžio 29 d. sprendimą Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nario G. Lukošaičio civilinėje byloje dėl nepagrįsto praturtėjimo. G. Lukošaitis į Šiaulių miesto savivaldybės biudžetą turės grąžinti 11 063 Eur.
Kriminalai | 2 MIN.
1


Radviliškis
Šiauliai
Radviliškio rajono gyventojams – gera žinia: valstybės valdoma akcinė bendrovė „Via Lietuva“ pradeda realius darbus, kad iki kitų metų pabaigos būtų baigtas išasfaltuoti kelias nuo Sidabravo miestelio per Beinoravą ir Mandeikius iki Panevėžio plento. Tai daugiau nei 10 kilometrų ilgio neasfaltuoto kelio atkarpos, kurių rekonstrukcijos vertė sieks pusketvirto milijono eurų.
Gatvė | 3 MIN.
0
1. nuo lapkričio 17 iki lapkričio 21 d. S. Daukanto g. atkarpoje nuo Vilniaus g. iki M. K. Čiurliono g.;
Gatvė | 2 MIN.
0
Telšiai
Plungė
Šeštadienį, kelios minutės po vidurnakčio, Telšiuose sustabdytas automobilis, kurio vairuotoja vairavo neblaivu. Nustatyta, kad tai policijos pareigūnė.
Gatvė | 2 MIN.
0
Plungės rajone trečiadienio rytą įvyko avarija, kurios metu susidūrė du automobiliai, o po smūgio buvo kliudytas ir trečiasis. Jį vairavo į tarnybą vykusi policijos pareigūnė. Nukentėjo du žmonės.
Gatvė | 2 MIN.
0

Šiauliai
Šiauliai
Šis tarptautinis turnyras taps ne tik įspūdingu sporto reginiu, bet ir graplingo švente, kurioje laukiami visi – nuo profesionalių atletų iki kovos menų gerbėjų.
Sportas | 3 MIN.
0
Šiaulių „Gintra“ atsisveikina su 2025 metų sezone komandai vadovavusiu strategu Steve’u Beeksu. Britų specialistas įsirašys į klubo istoriją ne tik kaip dar vienas treneris atvedęs komandą į Lietuvos čempionių sostą, bet ir su Saulės miesto ekipa debiutavęs UEFA Europos taurės turnyre.
Sportas | 3 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Vakar Fotografijos muziejuje vyko susitikimas su dizaineriu, fotomenininku ir dėstytoju prof. Giedriumi Šiukščiumi.
Kultūra | 2 MIN.
0
Vilniaus universiteto Partnerystės prorektorius dr. Artūras Vasiliauskas Šiaulių rajono savivaldybės Romualdo Ozolo stipendijos sertifikatus įteikė dviems studijų programas baigusiems šios stipendijos laureatams – Rusnei Marijai Poligaitei ir Tomui Griškevičiui. Kaip informavo VU ryšių su organizacijomis koordinatorė Viktorija Milko, šia proga prorektorius su stipendininkais aptarė Romualdo Ozolo vardo stipendijas jiems pelniusius darbus, jų aktualumą ir tematikos ryšį su signataro R. Ozolo idėjomis.
Veidai | 4 MIN.
0
Joniškis
Šiauliai
Šios savaitės „Regiono herojus“ – Žydris Žalakis, roko grupės „MES“ vadovas ir įkūrėjas, Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos mokytojas. Žydris yra pasakęs: „Publikai atnešu tai, ką jaučiu pats“. Jis džiaugiasi kiekviena diena ir pozityvumą skleidžia visiems aplinkiniams. Tai jis ypač suprato po to, kai pabudo iš komos. Jis tarsi stebuklas nustebino ne tik artimuosius, bet ir medikus.
Veidai | 4 MIN.
0
Jaunimas | 5 MIN.
0


Lietuva
Šiauliai
Atvėsus orams ir prasidėjus šildymo sezonui, gyventojai vis dažniau kūrena krosnis, židinius ar krosneles, tačiau ne visada pasirūpina jų priežiūra. Draudimo bendrovės „Gjensidige“ duomenimis, nevalyti ar netvarkingi kaminai, krosnys, židiniai kasmet tampa dešimčių gaisrų priežastimi, o šių įvykių padaroma žala siekia dešimtis tūkstančių eurų. Kai kuriais nelaimių atvejais žmonės praranda net liepsnos sunaikintus namus.
Namai | 4 MIN.
0
Namai – tai ne tik sienos. Tai saugumas, šiluma ir vieta, kur auga mūsų vaikai. Šį sekmadienį „Mama kalba“ laidoje aiškinsimės apie tai, kaip išsirinkti būstą, kuris iš tiesų taptų namais. Sužinosime, į ką svarbu atkreipti dėmesį šeimoms, perkančioms pirmąjį būstą – apie kainas, paramą, lengvatas ir dažniausias klaidas. Apie tai kalbėsimės su nekilnojamojo turto (NT) agentūros „Du procentai“ savininku Nedu Sakalausku.
Namai | 4 MIN.
0

Šiauliai
Lietuva
Vilniaus universiteto Partnerystės prorektorius dr. Artūras Vasiliauskas Šiaulių rajono savivaldybės Romualdo Ozolo stipendijos sertifikatus įteikė dviems studijų programas baigusiems šios stipendijos laureatams – Rusnei Marijai Poligaitei ir Tomui Griškevičiui. Kaip informavo VU ryšių su organizacijomis koordinatorė Viktorija Milko, šia proga prorektorius su stipendininkais aptarė Romualdo Ozolo vardo stipendijas jiems pelniusius darbus, jų aktualumą ir tematikos ryšį su signataro R. Ozolo idėjomis.
Veidai | 4 MIN.
0
Mirė menininkė, visuomenės veikėja bei viena iš nevyriausybinės organizacijos „Blue/Yellow“ pradininkių Jūratė Sližytė.
Veidai | 2 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Lapkričio 15-oji – Mecenatystės diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Vis anksčiau temstant, lėkštėse natūraliai norisi daugiau spalvų ir skonių. Todėl į pirkinių krepšelius vienas po kito byra persimonai – tikras saldumo ir saulės pliūpsnis, kuris ne tik džiugina akį, bet ir praturtina mitybą vitaminais bei nevargina kišenės. Nemažai lietuvių jau nebeįsivaizduoja rudens be netgi „dievų vaisiumi“ ar „gamtos saldainiu“ tituluojamų persimonų, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tiesa, nors ši egzotika derliaus piko metu tiesiog graibstyte graibstoma, daliai pirkėjų vis dar kyla klausimų.
Virtuvė | 6 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Lapkričio 15-oji – Mecenatystės diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Kai kurie žmonės atrodo ramūs, tylūs, bet jų mintys niekada nesustoja. Jie neatskleidžia visko iki galo ir moka paslėpti emocijas. Tokie žmonės traukia kitus kaip magnetas – juk paslaptis visada vilioja. Štai trys Zodiako ženklai, kurie labiausiai apgaubti paslapties šydu.
Horoskopai | 2 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Vis anksčiau temstant, lėkštėse natūraliai norisi daugiau spalvų ir skonių. Todėl į pirkinių krepšelius vienas po kito byra persimonai – tikras saldumo ir saulės pliūpsnis, kuris ne tik džiugina akį, bet ir praturtina mitybą vitaminais bei nevargina kišenės. Nemažai lietuvių jau nebeįsivaizduoja rudens be netgi „dievų vaisiumi“ ar „gamtos saldainiu“ tituluojamų persimonų, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Tiesa, nors ši egzotika derliaus piko metu tiesiog graibstyte graibstoma, daliai pirkėjų vis dar kyla klausimų.
Virtuvė | 6 MIN.
0
Nors bananai itin mėgstami dėl savo skonio ir maistingumo, tai – ir vieni greičiausiai nokstančių vaisių. Vos kelios dienos namuose – ir vaisius suminkštėja, o jo geltoną žievę išmargina rudos bei juodos dėmės. Vis dėlto, neskubėkite išmesti pernokusių bananų, nes iš jų, pridėję kelis pigius ingredientus, galėsite paruošti gardžius valgius. Be to, kad bananai nesunoktų anksčiau laiko – laikykitės kelių patarimų, kaip tinkamai juos sandėliuoti namuose.
Virtuvė | 6 MIN.
0

Tėvus ragina suklusti: greta mokymosi priemonių kuprinėje vietos turi atsirasti ir vandens gertuvei
Sveikata | 6 min.
Gydytoja neurologė: kada regėjimo sutrikimai slepia daugiau nei akių ligas?
Sveikata | 5 min.
Vieni matuojasi sparnus, kiti gano dviračius – už ką žmonės taip myli korgius?
Laisvalaikis | 6 min.
Popiežius po šaudynių Minesotoje smerkia „didelių ir mažų ginklų pandemiją“
Pasaulis | 3 min.
Kolegijoms siūloma padidinti finansavimą moksliniams tyrimams ir meno veiklai
Mokslas | 3 min.
Šaltinis: Jemeno hučiai šturmavo JT patalpas, sulaikė darbuotojus
Pasaulis | 3 min.
Penkiems Kauno mokytojams siūloma suteikti metų pedagogo vardą
Aktualijos | 2 min.
Nyderlanduose tūkstančiai raudonplaukių iš viso pasaulio susirinko į savo festivalį
Pasaulis | 3 min.
U. von der Leyen: su Rusija ir Baltarusija besiribojančioms ES šalims numatyta daugiau lėšų
Politika | 3 min.
Kankina nuotaikų svyravimai ir nuovargis? Tai gali būti skydliaukės sutrikimų signalas
Sveikata | 4 min.