REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Vasario 4 d. 16:18

Iki prezidento rinkimų likus 100 dienų VRK skelbia balsavimo biuletenio pavyzdį

Lietuva

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


290936

Iki Prezidento rinkimų likus 100 dienų Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia balsavimo biuletenio pavyzdį. Pasak VRK pirmininkės Linos Petronienės, skirtingai nei anksčiau, balsavimo biuletenyje bus nurodytas ne tik kandidato į prezidentus vardas ir pavardė, bet ir prierašas – jis išsikėlė pats, ar buvo iškeltas politinės partijos.

Anksčiau visos kandidato kėlimo procedūros ir dokumentų teikimas būdavo tik kandidato atsakomybė. Balsavimo biuletenyje būdavo nurodytas tik kandidato vardas ir pavardė. Įgaliojus Rinkimų kodeksui suvienodintos galimybės kelti kandidatus tiek partijoms, tiek savarankiškai kandidatuoti norintiems asmenims, keisis ir balsavimo biuletenis. Jame VRK nurodys kas kelia konkretų asmenį.

Ruošiant balsavimo biuletenio pavyzdį buvo pasitelktas ir dirbtinis intelektas.

„Prezidento rinkimų biuletenio formatas ir spalvingumas bus toks, kaip pateiktame pavyzdyje, o kad rinkėjams būtų įdomiau skaityti, pasitelkėme dirbtinį intelektą, kuris sukūrė smagias ir jokių asociacijų su būsimais kandidatais nekeliančias kandidatų pavardes ir politinių organizacijų pavadinimus“, – sako VRK vadovė.

Vasario 2 d. sukako lygiai 100 dienų iki Respublikos Prezidento rinkimų.

Iki vasario 2 dienos VRK yra registravusi 9 politinės kampanijos dalyvius, kurie savo politinę kampaniją jau yra pradėję oficialiai.

Tai antros kadencijos sieksiantis savo kandidatūrą išsikėlęs Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatas, buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ iškeltas Giedrimas Jeglinskas, Laisvės partijos kandidatas – buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas, Darbo partijos iškeltas Andrius Mazuronis. Politinę kampaniją taip pat yra pradėję dar 4 save išsikėlę kandidatai: advokatas Ignas Vėgėlė, gydytojas Eduardas Vaitkus, buvęs kariuomenės vadas Valdas Tutkus bei anksčiau į LRT generalinius direktorius bandęs kandidatuoti Zenonas Andrulėnas.

Kol kas oficialiame politinės kampanijos dalyvių sąraše nėra šalies vadovo posto sieksiančios Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams (TS-LKD) atstovausiančios premjerės Ingridos Šimonytės. VRK iki vasario 19 d. (imtinai) priims politinės kampanijos dalyvių registracijos dokumentus. Vėliau prasidės pareiškinių dokumentų priėmimas, iki kurio kandidatuojantys asmenys iš jiems asmeniškai priklausančios sąskaitos turės sumokėti 8995 eurų rinkimų užstatą.

VRK primena, kad pateikę pareiškinius dokumentus, būsimieji kandidatai turės surinkti 20 tūkstančių juos palaikančių rinkėjų parašų. Patikrinusi pareiškinius dokumentus, surinktus rinkėjų parašus ir konstatavusi, kad kandidatuojantys asmenys atitinka Rinkimų kodekse nustatytus reikalavimus, VRK oficialiai registruos kandidatus dalyvauti rinkimuose.

Respublikos Prezidento rinkimai vyks gegužės 12 d. Tą pačią dieną taip pat bus surengtas ir referendumas dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo (pilietybės išsaugojimo).

VRK_REDAKCIJA REKOMENDUOJA