REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Kovo 12 d. 16:39

Iki kitokios Lietuvos trūksta dar 11 metų?

Klaipėda

VĖLIAVA. Klaipėdos jaunimo organizacijų, karių ir miestiečių eisena, kurią lydėjo Karinių jūrų pajėgų orkestras, nešė įspūdingą 250 metrų ilgio „Vienybės vėliavą„. © Virginijos KESMINĖS nuotr.

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


75545

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena Klaipėdoje paminėta įvairiais renginiais ir iniciatyvomis. Tačiau ryškiausiu šventiniu akcentu tapo pirmadienį Klaipėdos senamiesčiu nusidriekusi 250 metrų ilgio trispalvė, pasiūta uostamiesčio jaunimo.

Dalis miestiečių švęsti Kovo 11-ąją pradėjo dar penktadienį - Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje atidaryta pulkininko leitenanto, žymaus prieškario fotomenininko Otono Milaševičiaus darbų paroda „Lietuvos kariuomenė - tragiško likimo fotografo akimis“, ugdymo įstaigos rengė masinius šokius, koncertus. Sekmadienį vyko jungtinių Klaipėdos menininkų pajėgų surengtos teatrinės improvizacijos istorijos tema „Kovo 11-oji - džiaugsmingai“.

Pirmadienį, kovo 11 d., Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje buvo aukojamos šv. Mišios už Lietuvą ir jos žmones, Lėbartų kapinėse buvo padėta gėlių ant Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro, Klaipėdos garbės piliečio Alfonso Žalio kapo.

„Vienybės vėliava“

Prieš vidurdienį Tiltų gatve pajudėjo Klaipėdos jaunimo organizacijų, karių ir miestiečių eisena, kurią lydėjo Karinių jūrų pajėgų orkestras.

Eisenos dalyviai nešė įspūdingą 250 metrų ilgio „Vienybės vėliavą„, kurią, pasak organizatorių, pasiuvo jaunimo organizacija „Darbas“.

Vidurdienį iškilmės pradėtos Tautiška giesme ir oficialiais bei ne tokiais oficialiais sveikinimais.

„Matydamas šią nuostabią trispalvę, kuri subūrė įvairių tautybių, tikėjimų, pažiūrų žmones, supranti, kad gyvename valstybėje, kurioje galime patys kurti, patys pasirinkti. Minėdami Nepriklausomybės atkūrimo dieną turime suprasti, kad atkūrėme tai, kas jau buvo, bet buvo prarasta. To neturime užmiršti. Neturime leisti sau prabangos dar kartą nepadaryti kažko, kad ją reikėtų atkurti dar sykį, - kalbėjo Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas. - Nepamirškime - atkurtoji Lietuva, jos nepriklausomybė ir procesas, kuris vyksta nuolatos. Valstybės kūryba yra kiekvieno mūsų pareiga, turėtų būti mūsų pašaukimas ir džiaugsmas.“

Klaipėdos savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Aistė Andruškevičiūtė akcentavo, kad yra daug dalykų, už kuriuos turime būti dėkingi.

„Turime būti dėkingi už tai, kad galime balsuoti, galime keliauti ir spręsti patys, kaip norime gyventi. Mes tikimės, kad 2021-aisiais Europos jaunimo sostine tapsianti Klaipėda turės dar daugiau laisvių, kad tapsime atviresni jaunimui, nesvarbu, kuo jie tiki, ką jie myli ir kokia kalba kalba. Tad švęskime laisvę„, - kvietė jaunimo atstovė.

Reikia dar 11 metų

Specialią Kovo 11-osios „Laikykitės ten“ laidą vedęs žurnalistas Andrius Tapinas klaipėdiečiams kalbėjo apie tai, kad 29-ąjį kartą nepriklausomybės atkūrimą švenčianti Lietuva dar daug ko neturi, pavyzdžiui, pinigų, kiek norėtume turėti, išmintingos valdžios, rūpestingų darbdavių, socialiai atsakingo verslo, empatijos silpnesniems, sutarimo su žmonėmis, kurie laikinai išvažiavę iš Lietuvos.

„Būtų galima vardinti ir vardinti. Turbūt visi esame kažkada pagalvoję, kiek mes visko neturim, kiek turi kiti. Bet esu girdėjęs vieną labai paprastą dalyką, kurį man sakė vienas labai išmintingas žmogus prieš 15-20 metų, kai skundžiausi, kiek mes daug neturim. Jis pasakė, kad mes turim laisvę. Tai yra duotybė, kuri kartais yra nuvalkiojama ir banaliai skamba, bet iš tikrųjų mes turime laisvę ir žmones, kurie tą laisvę mums sukūrė„, - susirinkusiems klaipėdiečiams kalbėjo A. Tapinas.

„Klaipėda visada buvo laisvės miestas, tad nuo „Laisvės“ televizijos laisvės dieną sveikinimas yra turėti tokią valdžią, kurios esate verti, suprasti, kad ne valdžia tvarko jūsų gyvenimus, o jūs patys“, - linkėjo žurnalistas A. Tapinas.

Jo teigimu, Mozė vedžiojo žydus po dykumą 40 metų.

„Mums, manau, yra simbolinis skaičius 11. Mums dar reikia 11 metų. Šiandien turime 29, reikia dar 11. O kai bus 40 metų atkurtai Lietuvos nepriklausomybei, šalis bus absoliučiai kitokia. Net ir nebesnigs Kovo 11-ąją„, - šmaikštavo svečias.

Jis įvardijo 11 punktų ir faktų apie Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą, kurių žmonės galbūt nežino ar yra primiršę. Pavyzdžiui, kad du signatarai žiguliuko benzino bake vežė Nepriklausomybės Atkūrimo Aktą, kodėl jį vežė saugoti kardinolui Sladkevičiui ir t. t.

„Turime fantastišką užaugusią ir subrendusią kartą, 29-erių metų lietuvius, kurie garsina Lietuvą visame pasaulyje, ir mes einame labai gera kryptimi. Turėtume būti atviresni, geriau įsiklausyti į kitus, po truputį augintis empatiją, kiekvienoje problemoje turime matyti ne tik juoda arba balta, reikia matyti ir pustonius. Kuo daugiau tauta mato pustonių, kuo geriau ji gali įvertinti situaciją, skaityti tarp eilučių, tuo yra geriau“, - apie būdus per ateinančius 11 metų kurti geresnę Lietuvą „Vakarų ekspresui“ kalbėjo A. Tapinas.

Jis atkreipė dėmesį į tai, kad Kovo 11-oji yra reikšminga, nes ją galima paliesti.

„Vasario 16-oji yra legenda, mitas, tai didingi tautos tėvai, kurių mes nežinojome ir nematėme gyvai. Kovo 11-ąją tu gali paliesti - aš žinau, kur aš buvau Kovo 11-ąją, kur buvo mano tėvai, ką mano tėvai darė sausio 13 ir kovo 11. Man tada jau buvo keliolika metų ir orientavausi, kas vyksta. Tai mes galime paliesti, prisiminti, papasakoti savo vaikams. Tai yra labai svarbu“, - sakė A. Tapinas.

Klaipėdiečiams koncertavusios grupės „G&G Sindikatas“ lyderis Gabrielius Liaudanskas-Svaras teigė, kad kiekvieną savo dieną reikia stengtis nugyventi taip, kad čia būtų truputėlį geriau.

Kalbėdamas apie jaunimą, svečias akcentavo, kad jo požiūris nebūtinai turi būti išreiškiamas skambiais šūkiais, vėliavomis ir panašiai.

„Visų pirma tai yra požiūris į save, į savo draugus, tėvus, mokytojus, savo karjerą, mokslą ir taip toliau. Tai ir yra požiūris į šalį, kurioje tu gyveni. Matau labai puikią ir šviesią Lietuvos ateitį„, - sakė G. Liaudanskas-Svaras.

Nustebino pūga

Šventės dalyviams Atgimimo aikštėje teko patirti ne itin pavasarišką orą - saulę keitė sniegas ir net pūga, tačiau šypsenos veiduose dėl to nedingo.

Netikėtos oro sąlygos tapo iššūkiu ir laidą vedusiam A. Tapinui. Jis prisipažino, kad dar niekada neteko vesti laidos lauke per pūgą. Tačiau tokį savo debiutą įvertino labai gerai.

„Vienu metu man užpustė tekstą ir akis, net pradėjau valytis sniegą nuo akių. Visada yra labai gerai, kai yra pirmų kartų“, - kvatojosi „Laikykitės ten“ vedėjas.

Griežtai draudžiama „Vakarų eksprese“ paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.REDAKCIJA REKOMENDUOJA