REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Rugpjūčio 23 d. 14:40

Ignalinoje paminėta Juodojo kaspino (Baltijos kelio) diena

Ignalina

Ignalinos rajono savivaldybės nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Ignalinos rajono savivaldybė


243753

1939 m. rugpjūčio 23 d. Maskvoje Vokietijos užsienio reikalų ministras J. Ribentropas ir SSRS užsienio reikalų liaudies komisaras V. Molotovas pasirašė abiejų šalių nepuolimo paktą, kuris turėjo įtakos Antrojo pasaulinio karo pradžiai.

Paktas panaikino Baltijos šalių, taip pat ir Lietuvos, nepriklausomybę. Papildomuose slaptuose protokoluose Estija ir Latvija buvo priskirtos SSRS, o Lietuva palikta Vokietijai. Rugsėjo 28 d. V. Molotovas ir J. Ribentropas pasirašė antrąjį Vidurio Europos padalijimo aktą, pagal kurį Lietuva atiduota SSRS.

1989 m. rugpjūčio 23 d., prisimindamas Ribentropo-Molotovo paktą, atėmusį Baltijos šalių nepriklausomybę Lietuvos Sąjūdis, Estijos liaudies frontas ir Latvijos liaudies frontas surengė akciją „Baltijos kelias“. Akcijos metu Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojai (apie 2 mln.) susikibdami rankomis sudarė gyvą grandinę per Baltijos valstybes.

Ignalinos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Juozas Rokas, administracijos direktorė Jūratė Balinskienė, direktoriaus pavaduotoja Lina Gladkauskienė lankėsi Ignalinos krašto muziejuje ir domėjosi čia veikiančia paroda. Joje eksponuojamose nuotraukose – ignaliniečiai Baltijos kelyje 1989-aisiais ir po dvidešimties metų.

1989-ųjų rugpjūčio 23-iąją gerai prisimena ignaliniečius į Baltijos kelią telkusi, viena iš organizacinio štabo narių Nijolė Nagurnaitė, vėliau gavusi trijų Baltijos respublikų apdovanojimą už Baltijos kelio organizavimą. Baltijos kelyje stovėjo ir Lina Gladkauskienė, išsaugojusi tos dienos prisiminimus. Prisiminti žmonės, stovėję Baltijos kelyje, ieškota nuotraukose pažįstamų veidų. Kai kurių, deja, jau nėra tarp mūsų.

Vėliau buvo pagerbtas žuvusių už Lietuvos laisvę, tremtinių atminimas, padedant gėlių ir uždegant žvakes prie paminklo kovotojams už laisvę ir prie Tremtinių kryžiaus.

Simboliška, kad rugpjūčio 23-ioji yra ir Tarptautinė vergų kelio ir vergovės panaikinimo diena. 1791 m. San Dominge ir Haityje rugpjūčio 23 d. sukilo vergai. Tai buvo pirmas žingsnis vergovės panaikinimo link. UNESCO sprendimu ši diena paskelbta minėtina kaip Tarptautinė vergovės panaikinimo diena.

Baltijos kelias visam pasauliui pademonstravo Baltijos šalių siekį būti nepriklausomomis. 1990 m. kovo 11 d. Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas, vykdydama Tautos valią, atkūrė Lietuvos Nepriklausomybę. 2009 m. UNESKO Baltijos kelią įtraukė į „Pasaulio atminties“ sąrašą.REDAKCIJA REKOMENDUOJA