REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2021 m. Lapkričio 26 d. 17:20

Įamžinta unikalaus projekto statybų pradžia: steigiamas Laukinių gyvūnų globos centras

Vilnius

LSMU nuotr.

Reporteris EditaŠaltinis: Etaplius.lt


195650

Lietuvoje vienijamos valstybės ir mokslo institucijų pajėgos – pagalbos reikalingiems laukiniams gyvūnams bus teikiama profesionali veterinarinė pagalba bei globos, reabilitacijos ir adaptacijos paslaugos. Lapkričio 26 d. Kauno rajone, Naujuosiuose Muniškiuose simboliniu laiko kapsulės įkasimu pradėtos unikalaus objekto – Laukinių gyvūnų globos centro – statybos.

Šiuo metu šalyje neturime institucijos, kuri galėtų profesionaliai pasirūpinti netinkamomis sąlygomis laikomais laukiniais gyvūnais, pavyzdžiui, tigrais, beždžionėmis ar lokiais: nuo jų paėmimo iki gydymo, laikinos globos ar reabilitacijos.

Nėra ir gebančių suteikti kvalifikuotą globą iš gamtos paimtiems įvairių grupių laukiniams gyvūnams – ropliams, paukščiams, žinduoliams. Iš gamtos paimtų beveik 60 proc. pagalbos prireikusių laukinių gyvūnų dėl įvairių priežasčių Lietuvoje yra užmigdomi.  Stinga infrastruktūros, specialistų, finansavimo. Sudėtingesniais laukinių gyvūnų paėmimo atvejais konsultacines ir kitas paslaugas neretai tenka pirkti iš užsienio specialistų.

Laukinių gyvūnų gerove ketinama pasirūpinti valstybiniu lygiu. Steigiamas centras, kuris, atlikdamas valstybės deleguotą funkciją, teiks kokybiškai naują tvarią paslaugą – profesionalią laukinių gyvūnų globą ir priežiūrą.

Šį unikalų ir didelės svarbos projektą įgyvendina Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU), iš Europos Sąjungos (ES) lėšų finansuoja Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, priežiūrą vykdo Aplinkos projektų valdymo agentūra.

Simbolinėje laiko kapsulės įkasimo ceremonijoje dalyvavo visų Laukinių gyvūnų globos centro projekte dalyvaujančių institucijų atstovai: Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėjas Dalius Krinickas, aplinkos ministro patarėjas Marius Čepulis, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) rektorius prof. Rimantas Benetis, LSMU VA kancleris prof. Mindaugas Malakauskas.

Taip pat renginyje dalyvavo LR Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas prof. Viktoras Pranckietis, Seimo nariai dr. Kęstutis Mažeika ir Justinas Urbanavičius, Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis, Kauno rajono meras Valerijus Makūnas, kiti valdžios ir LSMU atstovai.

„Iki šiol laukinių gyvūnų gelbėjimo ir globos klausimai yra skaudūs – veiklą sunku tinkamai vykdyti, nes trūksta ir kvalifikuotų specialistų, ir infrastruktūros, o  gyventojai ir institucijos susiduria su realiomis problemomis, kai nėra į ką kreiptis dėl kvalifikuotos konsultacijos ar pagalbos pelėdai, šikšnosparniui ar lokiui. Dėkojame Lietuvos sveikatos mokslų universitetui už pastangas įgyvendinant projektą ir tikimės, kad šis centras taps ne tik kompetentingų specialistų, bet ir koordinaciniu centru, kuris jungs visas prie gyvūnų gerovės prisidedančias įstaigas “, – pažymi aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Pirmasis tokio pobūdžio centras visą parą, 7 dienas per savaitę priims ir teiks pagalbą sužeistiems, paimtiems iš netinkamos aplinkos, konfiskuotiems ar globos reikalingiems laukiniams gyvūnams  iš visos Lietuvos. 

Numatoma, jog Laukinių gyvūnų globos centras spręs visus laukinių gyvūnų globos ir jiems reikalingos priežiūros klausimus. Suteikus veterinarinę pagalbą, išgydyti ir galintys savarankiškai gyventi laukiniai gyvūnai bus sugražinami į natūralias buveines, negalintiems išgyventi gamtoje specialistai ieškos tinkamiausių  globėjų šalyje ar užsienyje.

Per artimiausius dvejus metus Užliedžių seniūnijoje, 5.77 hektarų plote bus pastatytos ir įrengtos laukinių gyvūnų karantino patalpos, lauko ir adaptaciniai voljerai, veterinarijos gydykla  ir kita veiklai reikalinga infrastruktūra.

„LSMU Veterinarijos akademijos (VA) veikla nuo pat jos įkūrimo yra tiesiogiai susijusi su gyvūnų sveikatos priežiūra, jų reabilitacija, o taip pat ir sieku ugdyti atsakingą požiūrį į visus gyvūnus ir jų vaidmenį visuomenėje. LSMU VA Veterinarijos fakulteto Stambiųjų gyvūnų klinikos ir Dr. L. Kriaučeliūno smulkiųjų gyvūnų klinikos veterinarijos gydytojai yra sukaupę didžiulę šios srities patirtį ir kompetencijas, kasmet šiose klinikose gydomi tūkstančiai žemės ūkio gyvulių, įvairių egzotinių gyvūnų ir gyvūnų-augintinių“, – teigia LSMU Veterinarijos akademijos kancleris prof. Mindaugas Malakauskas.

Planuojama, kad Laukinių gyvūnų globos centras taps traukos objektu besidomintiems laukine gamta, prisidės šviečiant visuomenę apie laukinių gyvūnų priežiūrą, o taip pat propaguos šios srities savanorystę.

Taip pat Centre numatoma vykdyti šios srities mokslinę veiklą, įsitraukti į nacionalinius ir tarptautinius projektus, kurie didins teikiamų paslaugų laukiniams gyvūnams kokybę.

Laukinių gyvūnų globos centrą planuojama atidaryti 2023 metų pabaigoje.

LSMU inf.REDAKCIJA REKOMENDUOJA