REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Birželio 6 d. 16:33

Į VMVT vadovo pareigas grįžti siekiančio J. Miliaus advokatas: vyko teisinio proceso imitacija

Vilnius

J. Milius. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


40525

Vilniaus apygardos administracinis teismas ketvirtadienį tęs Jono Miliaus skundo dėl neteisėto atleidimo iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovo pareigų nagrinėjimą, pranešė jo atstovai.

Buvęs VMVT vadovas siekia įrodyti, kad Algirdo Butkevičiaus vadovaujama Vyriausybė 2016 metų rugsėjo 15 d. nepagrįstai nepritarė jo metinei veiklos ataskaitai.

Ataskaitą, kaip pažymima J. Miliaus advokato pranešime, tiek Žemės ūkio ministerijos darbo grupė, tiek Vyriausybės kanceliarijos Kaimo reikalų ir darnios plėtros skyrius bei Ekonominių pažeidimų ir korupcijos prevencijos skyrius įvertino teigiamai.

Vyriausybės nutarimas nepritarti ataskaitai tapo formaliu pagrindu atleisti VMVT vadovą iš pareigų, rašoma pranešime.

J. Milius siekia, kad šis nutarimas būtų pripažintas neteisėtu ir prašo grąžinti jį į pareigas, priteisiant vidutinį darbo užmokestį, negautą dėl atleidimo.

Konstitucinis Teismas šių metų gegužę patvirtino, kad Vyriausybės pritaikytas formalusis atleidimo iš VMVT vadovo pareigų pagrindas - atleisti nepatvirtinus veiklos ataskaitos - atitinka konstitucinį teisinės valstybės principą. Atleidimo pagrįstumo Konstitucinis Teismas nenagrinėjo, konstatuodamas, kad ištirti, ar pagrįstai Vyriausybė VMVT direktoriaus veiklos ataskaitą įvertino neigiamai, yra administracinę bylą nagrinėjančio teismo kompetencija.

Pareiškėjo interesus ginantis Advokatų profesinės bendrijos „ConsulTax“ vadovaujantis partneris Albertas Kručkauskas teigia, kad Vyriausybė esą pasirinko neskaidrų ir neteisėtą kelią, pašalindama J. Milių iš pareigų, nelaukiant, kol jis apgins savo reputaciją teisinėmis priemonėmis.

Pasak A. Kručkausko, Vyriausybės nariai proceso metu neneigė, kad J. Miliaus atleidimą iš pareigų nulėmė ne jo veiklos ataskaita, o Specialiųjų tyrimų tarnybos Vyriausybei pateikta slapta pažyma. J. Miliaus gynėjai siekia, kad ši pažyma būtų išslaptinta ir su ja galėtų susipažinti tiek pareiškėjas, tiek visuomenė.

„Slapta pažyma su nepatvirtintais faktais nėra teisėtas atleidimo iš pareigų pagrindas. Vadovaujantis Valstybės tarnybos įstatymo ir Korupcijos prevencijos įstatymo nuostatomis, jei gaunama pažyma su duomenimis apie galimą korupcinio pobūdžio veiką, turi būti atliekamas tarnybinis patikrinimas ir skiriama drausminė nuobauda - atleidimas. Šiuo atveju pažymos pagrindu buvo atliekamas vadovo veiklos vertinimas, virtęs teisinio proceso imitacija“, - pranešime teigia advokatas.

Advokatas taip pat pažymi, kad nuo 2016 metų liepos 28 dienos, kai specialiųjų tarnybų agentai VMVT vadovo darbo vietoje atliko kratą, įtarus bendrovės „Judex“ padarytu poveikiu, iki dabar jo ginamasis nė karto nebuvo apklaustas minėtoje byloje.

„Susidariusi situacija rodo, kad per dvejus metus nebuvo rasta J. Miliaus kaltės įrodymų, kuriuos būtų galima perduoti teismui“, - pranešime teigia advokatas.

ELTA primena, kad kovą Konstitucinis Teismas konstatavo, jog buvusio VMVT direktoriaus J. Miliaus atleidimas iš tarnybos vadovo pareigų neprieštaravo Konstitucijai ir Vyriausybės įstatymui.

Konstitucinis Teismas bylą dėl Vyriausybės aktų, susijusių J. Miliaus atleidimu iš tarnybos direktoriaus pareigų, atitikties Konstitucijai ir Vyriausybės įstatymui nagrinėjo rašytinio proceso tvarka.

Į Konstitucinį Teismą kreipėsi Vilniaus apygardos administracinis teismas, prašydamas ištirti, ar Vyriausybės sprendimas nepritarti ataskaitai ir atleisti J. Milių neprieštarauja Konstitucijai ir Vyriausybės įstatymui.

Prašyme nurodoma, kad J. Miliaus veiklos ataskaita buvo svarstyta Vyriausybės pasitarime ir jai nepritarta. Pareiškėjo teigimu, šis sprendimas buvo priimtas nesant Vyriausybės narių kvorumui.

J. Milius, Vyriausybės sprendimu, iš pareigų atleistas 2016 m. nuo spalio 5 d.

Vilniaus apygardos administracinis teismas suabejojo Vyriausybės sprendimu iš pareigų atleisti J. Milių ir prašė Konstitucinio Teismo išaiškinti, ar ministrų kabineto sprendimas yra teisėtas. Abejonių sukėlė tiek Vyriausybės sprendimas nepritarti J. Miliaus veiklos ataskaitai, tiek sprendimas jį atleisti.

Paties J. Miliaus teigimu, jo atleidimą lėmė politiniai motyvai, o Vyriausybė jo ataskaitos realiai nenagrinėjo, svarstymo metu pasitarime nebuvo visų Vyriausybės narių.

J. Milius 2016 m. vasarą sulaukė tyrimų dėl galimo piktnaudžiavo tarnyba ir dokumentų klastojimo. Įtarta, kad buvęs tarnybos vadovas, veikiamas Seimo nario Petro Gražulio, siekė nuslėpti įmonėje „Judex“ rastus sanitarinius pažeidimus. Taip pat buvo susidomėta J. Miliaus dalyvavimu medžioklėje ir vakarienėje kartu su tuomete žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene, Latvijos žemės ūkio ministru ir verslininkais.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA