PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2022 m. Lapkričio 10 d. 14:28

I. Šimonytė: rinkose sumažėjus elektros ir dujų kainoms, nėra pagrindo manyti, kad jos bus mažinamos vartotojams

Lietuva

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Lukas JuozapaitisŠaltinis: ELTA


250943

Nepaisant to, kad energijos kainos rinkose šiuo metu ženkliai kritusios, vartotojams ji nepigs, sako premjerė Ingrida Šimonytė.

Pasak jos, valstybė ir dabar kompensuoja didžiąją dalį dujų ir elektros rinkos kainos, kad galutinėse sąskaitose gyventojams jos būtų „dramatiškai“ mažesnės.

„Matant šių mėnesių pozityvesnes kainų tendencijas dujų ir elektros rinkose, kažkam pradeda rodytis, kad yra pagrindo mažinti kainas vartotojams. Nepykit, bet šiandien elektros rinkos kaina, kokia ji bebūtų, yra dvigubai didesnė nei moka galutinis vartotojas“, – ketvirtadienį Vyriausybės pusvalandžio metu į Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nario Zigmanto Balčyčio klausimą atsakė premjerė.

„Su dujomis situacija yra dar dramatiškesnė, todėl, kad realiai vartotojo mokama kaina– 77 ct/m3 – yra kartais mažesnė už rinkos kainą be kompensacijų“, – teigė ji.

Parlamentaras klausė, ar pastebimai sumažėjus tiek elektros, tiek dujų kainai, negalima diskutuoti apie mažesnius tarifus ir buitiniams vartotojams.

„Kyla klausimas, kada, vis dėlto, gyventojams nusimato kainų sumažėjimas, nes jos dabar yra atitinkamai (mažesnės lyginant su rugpjūčio, rugsėjo lygiu – ELTA)“, – klausė Z. Balčytis.

I. Šimonytė politikui atsakė, kad kainų kritimas turės įtakos tik tam, kiek valstybės lėšų prireiks kompensacijoms už energiją gyventojams ir verslui.

„Gerai, jei valstybei reikės mažiau pasiskolinti tam, kad mokėtų kompensacijas, bet mažinti kainas vartotojams būtų visiškas nesusipratimas, nes rinkos kainos vartotojai ir dabar, toli gražu, nemoka“, – pabrėžė premjerė.

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid“ antradienį skelbė, kad spalį elektra Lietuvoje pigo 47 procentais – nuo 360 Eur/MWh rugsėjį iki 189 Eur/MWh. Kainos mažėjimą esą lėmė užpildytos Europos dujų saugyklos, didesnis gyventojų ir verslo taupymas, išaugusi vėjo generacija bei pilnėjantys hidroelektrinių rezervuarai Skandinavijoje.

Tuo metu trumpalaikiai dujų kontraktai Olandijos TTF aikštelėse spalio pradžioje kainavo apie 160 Eur/MWh, o pabaigoje – 30Eur/MWh. Ilgalaikiai dujų kontraktai žiemos sezonui TTF biržoje kainuoja apie 120 Eur/MWh, informuoja „Litgrid“.

Nuo kitų metų Vyriausybė buitiniams vartotojams planuoja kompensuoti skirtumą tarp rinkos kainos ir minimalios 28 ct/kWh elektros kainos ribos. Šiuo metu minimalus gyventojų mokamas tarifas siekia 24 ct/kWh.

Tuo metu nuo sausio turėtų didėti apie 40 proc.. Tikslus didėjimas priklausys nuo to, ar dujos naudojamos namams šildyti, ar maistui gaminti. Vyriausybės skaičiavimais, dujų, naudojamų šildymui, tarifas nuo Naujųjų kils nuo 77 ct/m3 iki 1,07 Eur/m3.

#