REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Balandžio 8 d. 15:22

I. Šimonytė: neigiamo COVID-19 testo reikalavimas grįžtantiems dera su Konstitucija

Lietuva

Gedimino Savickio nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


171002

Premjerė Ingrida Šimonytė sako mananti, kad neigiamo COVID-19 testo reikalavimas į Lietuvą grįžtantiems šalies piliečiams dera su Konstitucija, nors opozicija teigia priešingai.

Ji pabrėžia, kad Vyriausybės nutarimas nenustato draudimo iš principo neįsileisti testo neturinčių piliečių į Lietuvą.

„Su Konstitucija tai nederėtų, jei mes neįleistumėme į Lietuvą čia atskridusio žmogaus, turinčio lietuvišką pasą ir neturinčio testo. Nematau tokio reikalavimo. O reikalavimą (turėti neigiamą testą – BNS) savo piliečių atžvilgiu taiko dauguma Europos valstybių ir jų visų konstitucinis santykis su savo piliečiais, manau, kad yra labai panašus, kaip Lietuvos“, – spaudos konferencijoje ketvirtadienį sakė Vyriausybės vadovė.

Anot jos, galimi pasirinkimai – apskritai drausti keliones, išskyrus būtinus tikslus, arba leisti grįžti su „tam tikrais saugumo reikalavimais“.

„Sakyčiau, kad žmonių atžvilgiu, turbūt, palankesnis yra antras variantas. Oro uoste yra galimybė tą testą pasidaryti, mano žiniomis. Tad jei jis atvyktų be testo – žinoma, kad jis būtų išleistas, jis būtų privalomai registruotas testo darymui. Bet geriau, kad to nebūtų, nes tai yra papildomas darbas. O avialinijos paprastai žmogaus, neturinčio testo, neįleidžia į lėktuvą“, – kalbėjo ji.

Savo ruožtu opoziciniai „valstiečiai“ teigia, jog Vyriausybės nutarimu nustatytas reikalavimas turėti neigiamą testą, išskyrus kai kurias išimtis, prieštarauja Konstitucijos 32-ojo straipsnio nuostatoms, kad „Negalima drausti piliečiui grįžti į Lietuvą“ ir žada kreiptis dėl to į Konstitucinį Teismą.

„Konstitucijos tekstas nenumato jokių išimčių, kurios esant pilietis negali grįžti į Lietuvą, tad jau anksčiau konstitucinės teisės žinovai viešai yra įspėję Vyriausybę, kad leidimas atvykti tik su neigiamu testu prieštarauja Konstitucijai. Deja, Vyriausybė ignoravo šį įspėjimą ir galimas Konstitucijos pažeidimas tęsiasi toliau, o COVID-19 sergantys mūsų piliečiai netenka galimybės gydytis Lietuvoje, būti su savo šeima, kai jau humanitarinės priežastys, humaniškumas reikalautų jiems sudaryti galimybę saugiai sugrįžti“, – sako „valstiečių“ šešėlinis premjeras Ramūnas Karbauskis.

Prievolė grįžtantiems į Lietuvą turėti iš anksto atliktą COVID-19 testą su neigiamu rezultatu įvesta prieš mėnesį Vyriausybės sprendimu, iki tol testas taip pat buvo buvo būtinas, tik jį buvo galima atlikti jau atvykus į Lietuvą.

Reikalavimai netaikomi per Lietuvą keliaujantiems tranzitu, taip pat dėl humanitarinių priežasčių atvykstantiems baltarusiams, persirgusiems ar pasiskiepijusiems asmenims, jaunesniems nei 16-os. 

BNSREDAKCIJA REKOMENDUOJA