REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Balandžio 30 d. 19:48

Į Musninkus sergantys paukščiai atvežti iš Trakų rajono

Vilnius

Gintaras BielskisŠaltinis: Etaplius.lt


173532

Praėjęs savaitgalis Lietuvą įrašė į paukščių gripo paveiktų šalių zoną, nors kelios dienos iki tol buvo paskelbta, jog Lietuva prašysis įrašoma į laisvų šalių nuo paukščių gripo sąrašą. Taigi, pasitvirtino patarlė, kad žmogus planuoja, o Dievas juokiasi.

Nustatyta, kad paukščių gripas į Lietuvą pateko iš Lenkijos. Įsigijęs vištų, nelegalus prekiautojas jomis prekiavo keliuose Vilniaus apskrities turguose. Įsigiję sergančių naminių paukščių, šią ligą pirkėjai išvežiojo po įvairias savivaldybes.

Balandžio 26 d. duomenimis, šalyje jau patvirtinta 17 didelio patogeniškumo (agresyvios H5N8 atmainos) paukščių gripo protrūkių Vilniaus miesto ir rajono, taip pat Trakų, Širvintų ir Molėtų rajonų bei Elektrėnų savivaldybių ūkiuose, kuriuose, Valstybinės maisto veterinarijos tarnybos (VMVT) turimais duomenimis, iki tos dienos buvo sunaikinta daugiau kaip 400 vištų.

Nustačius pirmuosius paukščių gripo atvejus, dar balandžio 24 dieną buvo sugriežtinta prekybos gyvais paukščiais vietų kontrolė. Visą praėjusį savaitgalį Vilniaus apskrityje inspektoriai tikrino turgavietes ir jų prieigas, prekybos aikšteles, kuriose galimai gali būti vykdoma prekyba gyvais paukščiais. Vieną prekiautoją vištomis, neturėjusį paukščių įsigijimo dokumentų bei reikiamų leidimų, VMVT pareigūnai nustatė tikrindami Širvintų turgavietę.

Kaip „Širvintų kraštą“ informavo VMVT Vilniaus departamento Širvintų skyrius, Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištyrus balandžio 23 dieną pristatytų naminių paukščių gaišenų mėginius, paimtus Musninkuose, Gelvonų gatvėje, irgi buvo nustatytas didelio patogeniškumo paukščių gripo virusas (A tipo H5 ir N8 potipiai). Kaip teigiama, visi įsigyti paukščiai nugaišo. 6 gaišenos buvo išvežtos tyrimams, 4 kitos sunaikintos užkasant sklype. Laikymo vietoje balandžio 26-ąją atlikta dezinfekcija. Kitą dieną ketinta atlikti tvarto valymą, pakartotinai dezinfekuoti.

Pasiteiravome, ar Širvintų rajone nenustatyta daugiau atvejų. Trečiadienį VMVT Vilniaus departamento Širvintų skyrius informavo, kad iki tol rajone buvo patvirtintas tik tas vienas atvejis Musninkuose. Laikytojas paukščius pirko pagal skelbimą Trakų rajone. „Šiuo metu laikymo vietoje gyvų paukščių nebėra, atlikta dezinfekcija, įvesti laikini apribojimai,“ – teigė Širvintų veterinarijos specialistai.

Jų pateiktais duomenimis, pranešimas apie galimą atvejį gautas balandžio 23-iąją. Tą pačią dieną buvo paimti mėginiai, nuvežti tyrimui į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą tyrimui. Kaip jau paminėta, balandžio 26-ąją buvo gautas pranešimas apie patvirtintą paukščių gripo atvejį.

Rajone yra 3 paukštynai, bet 2 iš jų, ŽŪK „Mikoliškio paukštynas“ ir UAB „Agvika“, šiuo metu tušti. L. Rutkausko kalakutų ūkyje šiuo metu yra laikoma apie 7 tūkstančius kalakutų. Paukštyne paukščių būklė stebima, padidėjusio kritimo nenustatyta.

Specialistai laiko, kad ši liga labiausiai pavojinga vandens paukščiams. VMVT Širvintų skyriaus specialistai kelias dienas talkino kolegoms Vilniaus rajone, tačiau sekė situaciją ir Širvintų rajone. Balandžio 27-ąją Puorių kaime buvo rasta negyva antis. Ji išvežta tyrimui.

Gintaras BielskisREDAKCIJA REKOMENDUOJA