Verslas | 5 MIN.

Gy­ve­ni­mo nuo­ty­kis – te­le­ta­bių na­mas

Monika Šlekonytė
2021 m. liepos 24 d. 12:26
rtk09537.JPG

Atei­vių lai­vas, te­le­ta­bių na­mas, ig­lu, cerk­vės ku­po­las – ko­kių tik epi­te­tų apie ku­po­li­nius na­mus ne­gir­dė­jo juos sta­tan­čios įmo­nės va­do­vas Po­vi­las Gu­de­lis. Per ket­ve­rius me­tus Lie­tu­vo­je jau iš­dy­go apie 20 uni­ka­lios for­mos na­mų, vie­nas jų bai­gia­mas sta­ty­ti ir Šiau­lių ra­jo­ne.

Išdygo ar nukrito?

Tiesą pasakius, norint rasti veiksmažodį, tiksliausiai apibūdinantį kupolinio namo atsiradimo būdą, tenka rinktis iš dviejų: išdygo ir nukrito. Nes pirmu atveju labiau įtiktumei tiems, kuriems namas primena iš po samanų išlindusį kukurdvelkį. O jei namas antrųjų fantazijose labiau panašėja į ateivių laivą, tuomet labiau tiktų žodis „nukrito“.

Verslininkas Povilas tinkamo žodžio tokiam namui apibūdinti nė neieško. Jis juokiasi girdėjęs įvairiausių apibūdinimų ir sutiktų su bet kuriuo. Nukrito ar išdygo – ne taip ir svarbu, nes svarbiausia – statinys atsiranda labai greitai, t. y. vos per porą mėnesių. O tam žmogui, kuris kupoliniame name įsikurs, toks sprendimas, Povilo teigimu, – viso gyvenimo nuotykis.

„Kelionei gali užsidirbti pinigų ir po jos teliks prisiminimų. O čia – visam gyvenimui. Atsibos – galėsi parduoti. Pinigai neprapuls“, – paaiškina.

Nematytus Lietuvoje kupolinius namus iš putų polistireno sumanęs statyti Povilas įmonę šiek tiek daugiau nei prieš ketverius metus įkūrė Švenčionių rajone. Startą palengvino Lietuvos kaimo plėtros parama – verslininkas įsigijo kupolinių namų statybai reikalingos įrangos.

Vyras sako kurį laiką ieškojęs išskirtinės verslo idėjos, o benaršant internete, jį sudomino iš putų polistireno statomi namai Japonijoje. Lietuvoje ir Baltijos šalyse tuo užsiimančių statybininkų vyras nerado, tad pradėjo skaičiuoti, parengė 80 lapų verslo planą ir gavo paramą.

Namas – trims šimtams metų

Povilas sako, kad iš putų polistireno pastatytas kupolinis namas vidutiniškai kainuoja perpus pigiau nei tradicinės statybos. Jo kaina – apie 50 tūkst. Eur. Nedidelis 7 m skersmens, maždaug 40 kv. m ploto ir kone 5 m aukščio statinys, toks, koks ir statomas Šiaulių rajone, jo šeimininkei atsieis apie 18 tūkst. Eur.

Povilo vadovaujama bendrovė pirmąjį kupolinį namą, kuris yra apie 140 kv. m ploto, pastatė Panevėžyje. Pasitaiko, kad kai kurie klientai užsinori namą pasistatyti patys. Jie tik nusiperka namelių komplektus, kuriuos ir susimontuoja pagal rekomendacijas.

Tačiau, dar prieš statant kupolą, pirmiausia turi būti atlikti paruošiamieji darbai: gruntas, išvedžiotas vandentiekis, nuotekų tinklai, elektros komunikacijos, išlietas pamatas. „Milimetro tikslumu namą didiname arba mažiname. Japonai gamina vieno dydžio namus, todėl jie gamybai sugaišta vos 15 minučių“, – sako Povilas.

Putų polistirenas kupoliniam namui statyti perkamas iš Lietuvos gamintojų. „Namas nėra vienadienis. Polistireno gamintojai sako, kad jei namas yra apsaugotas nuo ultravioletinių saulės spindulių, jis išliks nepakitęs 300 metų. Namas tvirtas ir sandarus. Karkasinis namas toks nebūna, jam reikia klijų sandarinimų, vatos, plėvelės. Vien kiek kainuoja stogas“, – sako jis.

Tvirtumo pakanka

Povilas neslepia girdėjęs replikų, kad bet kas, priėjęs prie namo, gali elektriniu pjūklu jame išpjauti skylę. Tačiau bet kas, priėjęs prie bet kokio namo, akmeniu lange gali išdaužti skylę. Todėl argumentas, kad iš putų polistireno sukonstruotas namas yra netvirtas, nėra rimtas.

„Didžiausia problema – parodyti susidomėjusiems žmonėms jau pastatytą namą, kuriame apsigyvena užsakovai. Niekas nenori į namus įsileisti smalsuolių, todėl demonstruojame dar tik statomą namą, kol darbai nebaigti“, – juokiasi Povilas, pridurdamas, kad kupolinius namus žmonės dažniau stato nuošalesnėse vietovėse – vienkiemiuose, miškuose, nes nori privatumo.

Šiaulių rajone statomas namas tarnaus kaip vasarnamis, tačiau jei žmonės nori nuolat gyventi kupoliniame name, statosi jį didesnį. Pašnekovo teigimu, kai namo skersmuo 11 m, jis gali būti dviejų aukštų ir jame patogiai įsikuria šešių asmenų šeima.

„Pritaikėme namą lietuviškam klimatui. Jame vasarą ne per karšta, o žiemą nešalta. Jei 40 kv. m name būna trys žmonės, šildymą galima išjungti, nes žmogus pats savaime generuoja šilumą. Jos užtenka name palaikyti komfortišką mikro-klimatą“, – paaiškina.

Povilas pabrėžia, kad iš putų polistireno gaminami tik kupolo formos namai. Ši medžiaga yra stipri tik tada, kai išlenkta vertikaliai ir horizontaliai. „Eksperimentas yra nufilmuotas – ant lenktos polistireno detalės užvažiuoja džipas ir medžiaga nelūžta. Tvirtumo tikrai pakanka. Visur labai stipriai suklijuota, durys, langai tikrai neišsiklibina“, – patikina.

Apdaila – bituminiai žvynai

Kupoliniai namai šildomi kuo tik nori – dujomis, elektra, krosnelėmis, židiniais, oru, vandeniu. Tinka viskas. „Žmonės galvoja, kad kamino negalima prakišti pro konstrukcijas, bet laikantis instrukcijų – galima. Ir polistireno namas net saugesnis nei medinis. Polistirenui, kad jis degtų, reikalingas atskiras ugnies šaltinis. Medžiaga lydosi, bet nedega. Perkame tik lietuvišką polistireną, nes žinome, kad jis saugus, ne kokiame nors garaže pagamintas“, – komentuoja vyras.

Namas su penkiais langais sumontuotas taip, kad langų daugiau šiaurinėje pusėje – pro juos atsiveria gražus vaizdas.

O kokia spalva netradicinis namas bus nudažytas? Povilas sako, kad geriausia išorinė namo apdaila – bituminiai žvynai. 90 proc. klientų pasirenka tokį apdailos būdą, nes bituminiai žvynai nereikalauja periodiško remonto. Dažytus paviršius retkarčiais reikia perdažyti, o bituminiai žvynukai yra atsparūs. Vienintelis dalykas, ką kartais reikia padaryti – aukšto slėgio aparatu nuplauti šiaurinėje namo pusėje želiančias samanas.

„Aš ir pats gyvenčiau tokiame name, nes matau jo privalumus. Paprasta projektavimo procedūra – nusipieši bendrą projektą, o jau tada, kaip įrengti namus, yra fantazijos reikalas“, – šypsosi verslininkas.


Šiauliai
Kai stiprios moterys pavargsta: apie perdegimą, prasmės paieškas ir savęs atradimą iš naujo – Aurelija Kontrimienė
Laidos „Moterims 45+“ pašnekovė – moteris, kurios istorija yra tarsi veidrodis daugeliui iš mūsų.
Veidai | 2 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Paskutinę Europos plaukimo čempionato trumpajame (25 m) baseine Liubline (Lenkija) dieną Lietuva iškovojo dar vieną medalį.
Sportas | 2 MIN.
3
Gruodžio 8–14 d. – gali kilti įtampos susijusios su politinėmis tiesomis.
Horoskopai | 7 MIN.
0
Pasaulis
Radviliškis
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, grįžęs po trijų dienų vizito Kinijoje, interviu Prancūzijos verslo dienraščiui „Les Echos“ iškėlė galimybę imtis atsakomųjų priemonių prieš Pekiną, jei šis nepakeis savo prekybos politikos.
Pasaulis | 3 MIN.
0
Sidabrave tvyrojo ypatinga šventinė nuotaika, nes iškilmingai įžiebtos net penkios Kalėdų eglės, kurias kūrybiškai papuošė Sidabravo įstaigos ir bendruomenės nariai: Sidabravo seniūnija, Sidabravo biblioteka, Sidabravo bendruomenė, Sidabravo pagrindinė mokykla ir Sidabravo darželis.
Laisvalaikis | 2 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Lietuva
Kaunas
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis teigia, kad reikia ruoštis, jog Baltarusijos teritorijoje įstrigę vilkikai į Lietuvą gali ir nebesugrįžti. Pasak jo, tokiu atveju už prarastus vilkikus vežėjams būtų galima atlyginti šiam tikslui panaudojant Lietuvoje įšaldytą Baltarusijos turtą, pavyzdžiui, Druskininkuose esančią „Belorus“ sanatoriją.
Lietuva | 3 MIN.
2
Sekmadienį Kaune pagerbiamos dviejų merginų, kurios buvo nužudytos ketvirtadienį, gyvybės.
Lietuva | 2 MIN.
0

Šiauliai
Pakruojis
Spalio pabaigoje Šiauliuose viešėjusi Estijos nepaprastoji ir įgaliotoji ambasadorė Kaili Terras atvyko oficialiu vizitu. Diplomatė ir jos komanda susitiko su Šiaulių miesto meru Artūru Visocku ir vicemeru Justinu Švėgžda, susitikime taip pat dalyvavo Estijos garbės konsulas Šiauliuose Gintaras Sluckus.
Politika | 3 MIN.
1
Lapkričio 27 dieną įvyko Pakruojo rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 18 tarybos narių. Posėdžio darbotvarkėje suplanuota 20 klausimų.
Politika | 3 MIN.
0

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Pasaulis
Pasaulis
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, grįžęs po trijų dienų vizito Kinijoje, interviu Prancūzijos verslo dienraščiui „Les Echos“ iškėlė galimybę imtis atsakomųjų priemonių prieš Pekiną, jei šis nepakeis savo prekybos politikos.
Pasaulis | 3 MIN.
0
Jungtinių Tautų (JT) branduolinės saugos priežiūros institucija pareiškė, kad sprogusį Černobylio atominės elektrinės reaktorių dengiantis apsauginis skydas po šių metų pradžioje Rusijos įvykdyto dronų smūgio nebegali atlikti savo pagrindinės funkcijos – blokuoti radiaciją, ir turi būti taisomas.
Pasaulis | 3 MIN.
0


Pakruojis
Akmenė
Stiprus ir ilgametis verslas yra neatsiejama Pakruojo krašto tapatybės dalis. Be galo džiaugiamės, kad mūsų krašte verslininkų vykdoma veikla yra vertinama ne tik sugrįžtančių klientų, tačiau tai įrodo ir minimos verslo veiklos jubiliejų sukaktys. Visai neseniai vykusios Verslo dienos minėjime Pakruojo rajono savivaldybės meras Saulius Margis sveikino Pakruojo krašto verslininkus, 2025 metais minėjusius veiklos jubiliejus. Negalėjusius dalyvauti šventėje, rajono vadovas asmeniškai aplankė bei padėkojo už vykdomą veiklą.
Verslas | 3 MIN.
0
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ Akmenės rajone įjungė naujai pastatytą 330 kilovoltų (kV) įtampos Kruopių transformatorių pastotės skirstyklą.
Verslas | 2 MIN.
0

Radviliškis
Joniškis
Šeštadienį policija sulaukė pareiškimo dėl smurto Radviliškyje.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Šeštadienį Joniškyje neblaivus vyras sumušė moterį, praneša policija.
Kriminalai | 2 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Gruodžio 5 d. Šiauliuose neblaivaus vyro vairuojamas automobilis trenkėsi į kitą automobilį, o šis – į trečią, praneša policija.
Gatvė | 2 MIN.
0
Bendrovė „Via Lietuva“, atsižvelgdama į Joniškio rajono savivaldybės kreipimąsi ir siekdama sumažinti vibracijos ir oro taršos poveikį Joniškio miesto gyventojams Pašvitinio, Upytės ir Šiaulių Senosios gatvėse, įrengė kelio ženklus „Krovininių automobilių eismas draudžiamas“.
Gatvė | 2 MIN.
0
Elektrėnai
Prienai
Sekmadienio vakarą Elektrėnų rajone, A1 automagistralėje lengvasis automobilis „Toyota“ partrenkė į kelio važiuojamąją dalį išėjusią pėsčiąją, kuri įvykio vietoje mirė, praneša policija.
Gatvė | 2 MIN.
1
Prienų rajone penktadienio vakarą žuvo automobilio pervažiuotas vyras.
Gatvė | 2 MIN.
0

Šiauliai
Joniškis
„Šiaulių“ krepšinio klubas praneša apie nutrauktą bendradarbiavimą su Camu Reddishu. Rugsėjį į Lietuvą atvykęs puolėjas dėl asmeninių priežasčių priėmė sprendimą grįžti į JAV. Sutartis su krepšininku nutraukta abipusiu sutarimu, klubui išsaugojant numatytas išpirkos garantijas.
Sportas | 2 MIN.
0
Joniškio rajono savivaldybės administracija kviečia teikti paraiškas premijoms gauti už aukštus pasiekimus sporto, kultūros ir meno srityse.
Sportas | 2 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Laidos „Moterims 45+“ pašnekovė – moteris, kurios istorija yra tarsi veidrodis daugeliui iš mūsų.
Veidai | 2 MIN.
0
Gruodžio 3 d., minint Tarptautinę asmenų su negalia dieną, Šiaulių r. Kairių jungtinės mokyklos 3 klasės mokinys Nojus Peseckis dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentūroje vykusioje laureatų pagerbimo ir konkursinių darbų parodos atidarymo ceremonijoje.
Jaunimas | 3 MIN.
0
Šiauliai
Radviliškis
Šiaulių miesto gyventojai viešosioms erdvėms papuošti dovanojo 4 brandžias egles. Šiauliečių išpuoselėtos žaliaskarės papuoš Vilniaus g. bulvarą, skverą prie Šiaurės Lietuvos kolegijos pastato, Rėkyvą, o pati gražiausioji eglutė tapo centrinės miesto aikštės puošmena.
Veidai | 3 MIN.
0
Gruodžio 1-ąją Lietuvos Respublikos Prezidentūroje įvyko iškilminga Konstitucijos egzamino nugalėtojų apdovanojimų ceremonija. Renginio metu Konstitucijos egzamino globėjas Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir teisingumo ministrė Rita Tamašunienė įteikė prizus geriausiems egzamino laikytojams ir paskelbė specialiąsias nominacijas, tarp jų – „Aktyviausia mokykla“.
Mokslas | 2 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Lietuvoje savarankiškai dirbančių asmenų skaičiui viršijus 300 tūkst., vis daugiau kalbama ir apie jų poreikį įsigyti nekilnojamojo turto. Kelias iki nuosavo būsto savarankiškai dirbantiesiems gali būti sudėtingesnis. Finansų įstaigos, vertindamos laisvai samdomų specialistų ar smulkiųjų verslininkų paraiškas, taiko griežtesnius kriterijus, todėl norint gauti paskolą būtina kruopščiai pasiruošti, rašoma banko „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.
Namai | 5 MIN.
0
Šiandien vos keliais paspaudimais telefono ekrane technologijos tvarko namus, reguliuoja šildymą ir apšvietimą bei apsiperka. Inovacijos ir dirbtinis intelektas yra integruojamas net į buitinės technikos prietaisus, pavyzdžiui, šaldytuvus. Technologinės naujovės leidžia palengvinti jų priežiūrą, su kuria susiję nemažai mitų. Kokie jie ir ar juose yra bent krislas tiesos?
Namai | 5 MIN.
0

Šiauliai
Lietuva
Laidos „Moterims 45+“ pašnekovė – moteris, kurios istorija yra tarsi veidrodis daugeliui iš mūsų.
Veidai | 2 MIN.
0
Šis TV3 žiniasklaidos grupės projekto „Lietuvos talentai“ sezonas jau parodė, kaip skirtingai gali atsiskleisti talentas. O vienas iš teisėjų vis dar nėra paspaudęs auksinio mygtuko, tad intriga išlieka – kuriam iš dalyvių nusišypsos sėkmė? Apie tokią be jokios abejonės svajoja ir 16-metis kaunietis Ainis Pranys. Šiuolaikinio šokio atlikėjas žada parodyti, kaip technika, kūno laisvė ir jaunatviška drąsa gali susijungti į vieną įtaigų pasirodymą.
Veidai | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Gruodžio 8–14 d. – gali kilti įtampos susijusios su politinėmis tiesomis.
Horoskopai | 7 MIN.
0
Gruodžio 7-oji – Tarptautinė civilinės aviacijos diena. Šv. Ambraziejus.
Horoskopai | 4 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Gruodžio 8–14 d. – gali kilti įtampos susijusios su politinėmis tiesomis.
Horoskopai | 7 MIN.
0
Gruodžio 7-oji – Tarptautinė civilinės aviacijos diena. Šv. Ambraziejus.
Horoskopai | 4 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Kiauliena jau seniai yra neatsiejama lietuviškos virtuvės dalis. Tai mėsa, kurią pirkėjai renkasi ne tik dėl jos skonio, bet ir dėl patrauklios kainos bei gausybės paruošimo būdų. Kiaulienos mentė, laikoma viena universaliausių ir sultingiausių dalių, ypač tinkama tiek kasdieniams, tiek šventiniams patiekalams.
Virtuvė | 4 MIN.
0
Šiandien avokadų naudą supranta ne tik mitybos specialistai – vis dažniau šis produktas patenka į kasdienius žmonių pirkinių krepšelius dėl savo maistinės vertės, moksliniais tyrimais pagrįstos naudos sveikatai bei universalumo. Pasak „Rimi“ ekspertų, avokadai dėl savo kreminės tekstūros ir subtilaus skonio lengvai įsilieja į kasdienį meniu – tinka įvairiems padažams, sumuštiniams, salotoms, makaronų patiekalams ar netgi desertams.
Virtuvė | 4 MIN.
0