REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Grožis2023 m. Rugsėjo 29 d. 21:50

Gydytoja paaiškina: kodėl neverta vengti plaukų priežiūros priemonių su parabenais ar sulfatais?

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Etaplius.LTŠaltinis: Pranešimas spaudai


279315

Vasara, mūsų džiaugsmui, prasitęsė ir pirmąjį rudens mėnesį, bet jei odą jau įpratome saugoti nuo saulės, tai plaukai keletą mėnesių turėjo ištverti ir karštus jos spindulius, ir sūrų jūros vandenį. Gydytoja dermatovenerologė – trichologė Laura Tautvydaitė rudenį dažnai sulaukia pacientų klausimų, kaip atgaivinti saulės nualintus plaukus, kokias priemones rinktis, o kurios – visai nebūtinos.

Svarbu teisingai pasirinkti ir naudoti plaukų kosmetiką

Pasak gydytojos dermatovenerologės – trichologės Lauros Tautvydaitės, pasibaigus vasarai, dažna moteris skundžiasi išsausėjusiais, pašiurkštėjusiais plaukais, skilinėjančiais jų galiukais, atsinaujina ar suaktyvėja buvusios galvos odos bėdos – tarkime, pleiskanos.

„Dažniausiai tai būna saulės ir vandens poveikis. Be to, vasarą daug aktyviau gyvename, todėl plaukus surišame, o jei tai darome dažnai, per stipriai ar netinkamomis priemonėmis, jie nukenčia. Siūlyčiau atkreipti dėmesį į savo plaukų priežiūros priemones: primenu, kad šampūnas yra skirtas galvos odai – tad rinktis jį reikia pagal galvos odos tipą. Dažnai pasitaikantis variantas: galvos oda itin linkusi riebaluotis, o plaukai sausi, dažyti – tada reikėtų pirkti riebiai galvos odai, o ne sausiems plaukams skirtą šampūną.

Dažnai nepaskaitome ir kondicionieriaus ar kaukės naudojimo instrukcijos – jie būtinai tepami ant rankšluosčiu nusausintų plaukų, o ne ant varvančių, iškart išskalavus šampūną. Geras variantas yra paliekami kondicionieriai, kartu saugantys ir nuo karščio, kai plaukus džioviname ar formuojame. Tad, jei neturime didesnių plaukų ar galvos odos problemų, užtenka tik šampūno ir kondicionieriaus (arba kaukės)“, – pastebi gydytoja.

Ar sezoninis plaukų slinkimas – didelė bėda?

Dažnai pastebime, kad plaukai ima slinkti rudenį ir pavasarį, nors daugiau priežasčių lyg ir nėra. Gydytoja L. Tautvydaitė teigia, kad nors tai dažnas reiškinys, bet kol kas tam nėra mokslinio paaiškinimo.

„Sezonų kaitos metu, dažniausiai plaukai slenka ne itin gausiai ir iki kelių mėnesių, tad apimties sumažėjimo pasijausti neturėtų, bet jeigu jaučiate, kad jų iškrenta tikrai daugiau, nei buvote pratę, o ir mažėja plaukų apimtis, verta pasikonsultuoti su specialistais. Sezoninio plaukų slinkimo metu rekomenduočiau panaudoti į galvos odą įtrinamą serumą, kuris stimuliuoja plaukų folikulus.

Kitos galvos odos problemos, ypač pleiskanojimas, gali lydėti ir visus metus, bet dažnai jis dėl saulės poveikio ir prakaitavimo vasaros metu vargina dažniau. Jei turimos priemonės (šampūnai skirti pleiskanojimui mažinti) nuo pleiskanų nepadeda taip, kaip norisi, arba jei atsiranda stipresnis galvos odos niežėjimas, paraudimai, ar kiti bėrimai, kurių anksčiau nebuvo, verta kreiptis į gydytoją dermatovenerologą – trichologą“, – pataria gydytoja L. Tautvydaitė.

„Natūralus“ ar „ekologiškas“ dar nereiškia stebuklingos priemonės

Kosmetikos, kaip ir maisto mados, kyla ir slūgsta bangomis: neseniai buvo itin akcentuojama natūralių priemonių nauda, gąsdinama plaukų priežiūros priemonėse esančiais parabenais, sulfatais, silikonu. Gydytoja Laura Tautvydaitė sako, kad žodžiai „organiškas“ ar „ekologiškas“ dar nereiškia puikios produkto sudėties. „Jei jame yra daug augalinių ekstraktų, net ir medaus, alergiškiems žmonėms gali išberti, perštėti galvos odą, ji gali parausti. Taip pat dažnai tokios priemonės apsiriboja vien tik augalinėmis medžiagomis kaip aktyviaisiai ingredientais, o į kitas teigiamai galvos odą ar plaukus veikiančias medžiagas nebeinvestuojama. Tad patarčiau pirmiausia vertinti priemonės veiksmingumą, kuris priklauso nuo joje esančių ingredientų.

Dabar pradedami išteisinti produktai su parabenais (kurie yra tiesiog konservantai) ar sulfatais, kurie tinkami riebią odą turintiems žmonėms. Siūloma nebijoti ir silikono, kurio būna kai kurių plaukų kaukių ir kondicionierių sudėtyje ir kuris gelbėja apsaugant plaukus nuo aplinkos poveikio. Siūlyčiau vengti tik plaukų priežiūros priemonių su itin intensyvia spalva (jei jie neskirti tonuoti plaukams) ir itin stipriu kvapu – tai pertekliniai ir nereikalingi ingredientai,“ – pataria gydytoja dermatovenerologė – trichologė.REDAKCIJA REKOMENDUOJA