REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Lapkričio 27 d. 13:53

Generalinė prokuratūra rekomenduoja apklausti Ž. Pavilionį Seimo VSD pranešėjo komisijoje

Lietuva

BNS/Fotobanko nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


284676

Generalinė prokuratūra rekomenduoja laikinajai Seimo Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo komisijai apklausti ir konservatorių, Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininką, Žygimantą Pavilionį, praneša naujienų portalas „15min“.

Komisijos pirmininkas Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Vytautas Bakas portalui teigė kol kas negalintis pasakyti, ar komisija inicijuos Ž. Pavilionio apklausą.

Pats Ž. Pavilionis „15min“ teigė, kad, jei prireiktų, būtų pasirengęs liudyti komisijai.

2018-aisiais Ž. Pavilionis ir buvęs ambasadorius Vygaudas Ušackas varžėsi konservatorių pirminiuose rinkimuose dėl galimybės tapti konservatorių remiamu kandidatu į šalies vadovo postą.

Visgi, į tuometį NSGK pirmininką V. Baką kreipęsis pranešėjas yra teigęs, VSD vadovybė buvo davusi pavedimą paremti Ž. Pavilionį, ieškant informacijos apie esą prorusiškas V. Ušacko pažiūras. 2020-aisiais Ž. Pavilionis žiniasklaidai yra pripažinęs, kad pats rinko informaciją apie konkurentą ir perdavė ją VSD.

ELTA primena, kad Seimo įsteigta specialioji VSD pranešėjo komisija siekia atsakyti į klausimus, ar 2019 m. prezidento rinkimų kampanijos metu žvalgyba teisėtai rinko informaciją apie kandidatus, jų aplinką, kaip tvarkė ir ar kam nors perdavė tokią informaciją. Taip pat norima išsiaiškinti, ar pastarojoje kampanijoje buvo panaudoti SEB banko klientų duomenys, kokias rinkimines išlaidas patyrė kandidatai. Keliami klausimai ir dėl rinkimus laimėjusio prezidento Gitano Nausėdos ryšių su Baltarusijos trąšų verslo atstovais. Be to, komisija siekia nustatyti, ar po pranešėjo kreipimosi teisėsaugos institucijos – Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bei Generalinė prokuratūra – tinkamai įvertino gautą informaciją.

Komisija turės pateikti savo išvadą ir nutarimo projektą Seimui iki kitų metų kovo 10 d.

Pirmąjį kartą pranešėjo istorija sulaukė parlamento dėmesio 2019 m. Tuomet pranešėjo perduota informacija pasiekė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK), tačiau šis įvertinęs situaciją pripažino, kad VSD veikė savo kompetencijų ribose.

Pranešėjo istorija grįžo į politinių debatų epicentrą pasirodžius žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygai „Pranešėjas ir Prezidentas“, kurioje atskleidžiamas VSD vykdytas galimai neteisėtas duomenų rinkimas apie privačius asmenis prezidento rinkimų kampanijos metu.REDAKCIJA REKOMENDUOJA