REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gegužės 14 d. 17:03

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena

Lietuva

LR kariuomenės vyr. srž. Ievos Budzeikaitės nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


221748

Lietuvos kariuomenės organizuojamas viešas renginys - Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės šventė - pirmą kartą Utenos mieste. Joje dalyvavęs prezidentas Gitanas Nausėda sakė nė kiek neabejojąs, kad tiek kariai, tiek plačioji visuomenė, jei to reikės ir kils pavojus Lietuvai, susitelks į vieną kumštį, ir visi kaip vienas stos į kovą už Lietuvą, už Europą, už demokratiją ir laisvę.

Utenos kultūros centro aikštėje nuo ryto veikė karinis miestelis, kuriame  savo ginkluotę, karinę techniką ir įrangą visuomenei pristatė Lietuvos ir NATO sąjungininkų Lietuvoje kariai. Ši gilias tradicijas turinti šventė pirmą kartą organizuota 1935 metais Kaune, norint supažindinti civilius su kariuomenės veikla.

Didžiausio Lietuvos kariuomenės renginio visuomenei šūkis „Mes – tai Jūs“ pažymi, kad karys yra visuomenės dalis, kuriam svarbu, kokia bus Lietuvos ir kiekvieno iš mūsų ateitis. Kovos už laisvę ir išsaugojimo idėja įprasminta pagarbos salvėmis prie paminklo partizanams Utenio aikštėje bei naujų Lietuvos šaulių sąjungos narių priesaika. Šventėje dalyvavo LR Prezidentas Gitanas Nausėda, Lietuvos kariuomenės vadas gen. ltn. Valdemaras Rupšys, Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, Utenos miesto meras Alvydas Katinas bei kiti svečiai.

„Šiandien smagu konstatuoti, kad mūsų kariuomenė daro didelius žingsnius į priekį. Ne tik apsirūpindama naujausia technika, didindama savo karių profesionalumą, bet ir bendradarbiaudama su tokiais pat užsienio valstybių koviniais vienetais. Šiandien NATO – stipri kaip niekad, o mes kaip niekada gerai suprantame Aljanso reikšmę. Matydami tai, kas vyksta Ukrainoje, kaip narsiai kovoja Ukrainos didvyriai, mes suvokiame, kad jie kaunasi ne tik už save, bet ir už mus. Už viso demokratinio pasaulio laisvę“, – sakė prezidentas.

photo-3255443.jpg

„Lietuvos kariuomenei šis regionas primena Nepriklausomybės kovų epizodus. Istorija yra tai, iš ko mokomės. Ji linkusi atsikartoti. Bet privalome įvertinti, kur esame šiandien. O šiandien esame stipriausio gynybinio Aljanso nariai. Ačiū už palaikymą ir pasitikėjimą.“, – džiaugėsi Lietuvos kariuomenės vadas.

„Karas Ukrainoje mums labai aiškiai dar kartą parodė, kokia svarbi ir reikšminga yra kariuomenės ir visuomenės vienybė. Tik turėdami tvirtą kariuomenės ryšį su neabejingais mūsų piliečiais, jų palaikymą ir paramą, mes šiandien galime stiprinti valstybės gynybos pamatus,”-  sako krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.“, – sako Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. 

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės šventė Utenoje prasidėjo padėkos mišiomis už partizanus ir Laisvės gynėjus, prisimenant jų pasiaukojimą ir tikėjimą laisva Lietuva. Tuo pačiu prisiminta Ukrainos žmonių kova dėl savo laisvės, nuskambėjo daina, tapusi kovojančios Ukrainos himnu „Šablia – Brattja Ukrainci“ ir tylos minute pagerbti visi Laisvės gynėjai, Ukrainos laisvės kovotojai, žūstantys ir kovojantys už savo ir mūsų visų laisvę.

 

2-2022-05-14-kariuomenes-ir-visuomenes-svente-4.jpg

Miesto gyventojus ir šventės svečius pasveikino NATO Baltijos regiono oro erdvę saugantys  Čekijos Respublikos ir Belgijos Karalystės karinių oro pajėgų naikintuvai, dar kartą primindami apie Lietuvos pasirinkimą 2004 m. tapti stipriausio pasaulyje gynybinio Aljanso nare.

LR kariuomenės vyr. srž. Ievos Budzeikaitės nuotr.

Didelius lankytojų būrius pritraukė Utenos kultūros centro aikštėje įkurtas karinis miestelis, kuriame buvo galima sutikti ir pasikalbėti su Lietuvos kariuomenės ir sąjungininkų iš Jungtinių Amerikos valstijų kariais, NATO priešakinių pajėgų atstovais iš Norvegijos ir Didžiosios Britanijos – Jungtinių ekspedicinių pajėgų sraigtasparnio įgula. Susidomėjusiems pasiūlyta apžiūrėti naujausią ir moderniausią Lietuvos kariuomenės pėstininkų kovos mašiną „Vilkas“, savaeigę lauko artilerijos haubicą „PzH 2000“, šarvuotį „M-113“, šarvuotąjį kovinės paramos visureigį JLTV, prieštankinį raketų kompleksą „Javelin“, amerikiečių tanką „Abrams“, pėstininkų kovos mašimą ,,Bradley“, savaeigę haubicą „Paladin“, visureigius HMMWV, tanką ,,Leopard2“, Karinių oro pajėgų sraigtasparnį „Dauphin“ ir šiuo metu Lietuvoje dislokuotų Jungtinių ekspedicinių pajėgų sraigtasparnį „Wildcat“ bei daugybę kitos, ne ką mažiau įspūdingos technikos ir įrangos. Šventėje buvo galima išbandyti akies taiklumą, aplankyti partizanų bunkerį, istorinių ginklų ir aprangos ekspozicijas bei užduoti visus rūpimus klausimus apie Lietuvos kariuomenę.

 

4-2022-05-14-kariuomenes-ir-visuomenes-svente.jpg

Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės dienos Utenoje pagrindiniu reginiu tapo karinės gelbėjimo operacijos inscenizacija, kurią atliko neseniai svečių apžiūrėto Karinių oro pajėgų sraigtasparnio „Dauphin“ įgula. Kariniai orlaiviai dažnai pasitelkiami atliekant įvairias paieškos užduotis, žvalgybą iš oro, gelbėjimo veiksmams bei donorinių organų transportavimui.

Parengta pagal LR kariuomenės ir LR Prezidento kanceliarijos pranešimusREDAKCIJA REKOMENDUOJA