REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Kovo 21 d. 20:51

G. Nausėda neatsakinės į Seimo VSD pranešėjo komisijos klausimus: nenori parlamentarų gaišinti papildomu darbu

Lietuva

Elta nuotr.

Martyna PikelytėŠaltinis: ELTA


295704

Prezidentas Gitanas Nausėda nusprendė neatsakinėti į Seimo komisijos, tiriančios Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją, pateiktus klausimus. Pasak Prezidentūros, šalies vadovas priėmė tokį sprendimą nenorėdamas gaišinti parlamentarų papildomu darbu.

„Dar prieš išsiųsdamas Seimo komisijos klausimų sąrašą prezidentui, komisijos pirmininkas V. Bakas pranešė, kad jau rašo išvadas, kad komisija padarė visą darbą ir turi atsakymus į pagrindinius klausimus. Prezidentas nusprendė negaišinti parlamentarų papildomu darbu ir nesiųsti atsakymų komisijai“, – Eltai siųstame atsakyme teigė prezidento patarėjas Ridas Jasiulionis.

Parlamentarai šalies vadovui dar kovo pradžioje siuntė 70 klausimų apie 2019 m. prezidento rinkimų štabo narius, rėmėjus, šalies vadovo santykius su baltarusiškų trąšų verslo atstovais.

V. Bakas tikina, kad prezidento atsakymai būtini

Savo ruožtu laikinosios komisijos pirmininkas Vytautas Bakas tikina, kad G. Nausėdos atsakymai yra būtini rengiant šio parlamentinio tyrimo išvadą.

„Atsakymai yra būtini, jie reikalingi išvados rengimui, tam, kad ji būtų kuo objektyvesnė. Tyrimas susijęs su duomenų rinkimu, prezidentui buvo užduota 70 tikrai itin svarbių klausimų, į kuriuos ir komisija, ir visuomenė norėtų gauti atsakymus“, – Eltai teigė V. Bakas.

„Jis turi teisę ir pareigą liudyti komisijai, pateikti atsakymus. Yra bendroji taisyklė, kada asmuo gali neliudyti. Jeigu jis liudytų apie savo paties nusikaltimą, teisės pažeidimą, tokiu atveju galioja bendra taisyklė, kad žmogus gali neliudyti pats prieš save“, – pridūrė jis.

Dar iki viešo Prezidentūros pareiškimo apie pasirinkimą neatsakyti į klausimus, V. Bakas sakė besitikintis sulaukti G. Nausėdos atsakymų. Jo nuomone, liudyti parlamentinei komisijai yra teisės viršenybės paisymas.

„Tikiuosi, kad prezidentas paisys teisės viršenybės principų. Jis turi būti pats ir pavyzdys įstatymų ir teisės viršenybės garantas tam tikras. Tikiuosi, kad jis paisys savo pareigų ir tuos atsakymus pateiks“, – kalbėjo komisijos pirmininkas.

Visgi, pasak V. Bako, komisija bus pasiruošusi pateikti išvadą ir be prezidento atsakymų.

Komisijos pirmininkas patikino, kad pirmadienį rengiamame laikinosios komisijos posėdyje bus tvirtinamos parengtos išvados. Pasak jo, antradienį bus užregistruotas nutarimo projektas, kurį V. Bakas viliasi pristatyti Seimui jau ketvirtadienį vyksiančiame posėdyje.

ELTA primena, kad Seimo įsteigta specialioji VSD pranešėjo komisija siekia atsakyti į klausimus, ar 2019 metų prezidento rinkimų kampanijos metu žvalgyba teisėtai rinko informaciją apie kandidatus, jų aplinką, kaip tvarkė ir ar kam nors perdavė tokią informaciją.

Taip pat siekiama išsiaiškinti, ar pastarojoje kampanijoje buvo panaudoti SEB banko klientų duomenys, kokias rinkimines išlaidas patyrė kandidatai. Keliami klausimai ir dėl rinkimus laimėjusio prezidento G. Nausėdos ryšių su Baltarusijos trąšų verslo atstovais. Be to, komisija nori išsiaiškinti, ar po pranešėjo kreipimosi teisėsaugos institucijos – Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bei Generalinė prokuratūra – tinkamai įvertino gautą informaciją.

Komisija savo išvadą ir nutarimo projektą Seimui turėjo pateikti iki kovo 10 d., tačiau prasidėjus pavasario sesijai komisijos darbas pratęstas iki kovo 26 d.REDAKCIJA REKOMENDUOJA