PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Rugsėjo 19 d. 10:33

Europos vadovai ieškos ilgalaikių sprendimų kritinėms ES problemoms

Lietuva

Eltos nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


52851

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė išvyksta į Zalcburgą, kur dalyvaus neformalioje Europos Vadovų Taryboje (EVT). Joje bus ieškoma operatyvesnių ir veiksmingesnių sprendimų kritiniams Europos Sąjungos klausimams spręsti.

Pasak Prezidentės, Europai reikia dorotis su keliais rimtais iššūkiais vienu metu – suvaldyti nelegalios migracijos srautus ir užtikrinti sklandų „Brexit“. Šiuo sudėtingu laikotarpiu labai svarbus kiekvienos ES šalies indėlis ir bendros atsakomybės už Europos ateitį supratimas.

Šį pusmetį ES pirmininkaujanti Austrija migracijos problemai skiria ypatingą dėmesį. Įgyvendinus ES ir Turkijos susitarimą, nelegalių migrantų srautai ženkliai sumažėjo, tačiau Europai būtini ilgalaikiai sprendimai, kad jie neatsinaujintų ir Europos šalys vėl netaptų nelegalios migracijos traukos centru.

Todėl neeilinėje EVT bus aptartos priemonės geresnei ES išorės sienų apsaugai užtikrinti, glaudesnis bendradarbiavimas su migrantų kilmės ir tranzito šalimis, prieglobsčio suteikimo galimybės kaip galima arčiau pabėgėlių namų, spartesniam ekonominių migrantų grąžinimui reikalingi sprendimai.

Lietuva, ne kartą pati sulaukusi ES pagalbos, pagal išgales taip pat prisideda sprendžiant visai Europai svarbius klausimus. Daugiau nei šimtas Lietuvos pareigūnų talkina ES sienų ir pakrančių apsaugos agentūroje „Frontex“. Lietuva taip pat siūlo įvesti bendrus ES išorės sausumos sienos standartus. Mūsų šalis kontroliuoja 1070 km ES išorės sienos ir diegia modernias technologijas. Tačiau kai kuriose kitose valstybėse ES sienos apsauga nepakankama, todėl nelegalūs migrantai lengvai patenka į Šengeno zoną. Mūsų patirtis gali tapti pavyzdžiu stiprinant visos ES sienų apsaugą.

Europos vadovų laukia ir kita sudėtinga užduotis – laiku suderinti ir patvirtinti JK išstojimo iš ES sutartį, nubrėžti ateities santykių gaires bei rasti tokį modelį, kuris leistų išvengti Airijos padalijimo. Tai padės išvengti sunkių „Brexit“ pasekmių ir praradimų bei užtikrins jau suderėtas garantijas ten gyvenantiems žmonėms.

Zalcburgo EVT bus aptarti ir Europos žmonių vidaus saugumui svarbūs klausimai, žvalgybos ir teisėsaugos institucijų bendradarbiavimo modernizavimas ir hibridinių grėsmių užkardymo priemonės. Europai būtina vieninga ir adekvati reakcija į besikeičiančią saugumo aplinką ir bendras atsakas į hibridines grėsmes, tokias kaip kibernetinės atakos, dezinformacija ar terorizmas.