Gamta | 4 MIN.

Ekspertai kritikuoja N. Šulijos pasisakymą apie klimato kaitą: tai visuomenę skaldanti informacija

ELTA.LT
2024 m. rugsėjo 9 d. 19:13
Naglis Šulija / TV 3

Klimato ir gamtosaugos ekspertai kritikuoja orų pranešėjo Naglio Šulijos išsakytą mintį, kad iškastinio kuro įtakos klimato pokyčiams nereikėtų sureikšminti. Specialistų nuomone, tokie teiginiai gali būti prilyginti dezinformacijai.

„Nereikia taip sureikšminti iškastinio kuro“, – kalbėdamas apie žmogaus veiksmų įtaką klimato kaitai TV3 portalui sakė orų pranešėjas, meteorologas Naglis Šulija. Pasak jo, dabartinius klimato pokyčius sukelia saulės aktyvumas ir vadinamieji Milankovičiaus ciklai.

Lietuvos klimato ir aplinkosaugos ekspertų teigimu, tokie teiginiai klaidina visuomenę, yra žalingi bei gali būti prilyginti dezinformacijai.

„Absoliuti dauguma mokslininkų sutaria, kad dabar vykstanti sparti klimato kaita yra sukelta žmogaus. Mokslininkai remiasi ne savo nuomone, o įrodymais remdamiesi moksliniais tyrimais, analizėmis ir daugybe surinktų duomenų. <...> Atšilimas, kuris vyksta dabar, yra labai spartus ir per greitas, kad jį būtų galima moksliškai paaiškinti natūraliais klimato svyravimais (žemės orbitos pokyčiais, saulės aktyvumu ar pan.)“, – aiškino Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimato ir tyrimų skyriaus vedėjas dr. Donatas Valiukas.

Nevyriausybinės organizacijos „Baltijos aplinkos forumas“ gamtosaugos ekspertė Gabija Tamulaitytė taip pat pabrėžė, kad mokslininkai kalbėdami visada turi remtis ne nuomone, o įrodymais ir faktais.

„Viso pasaulio mokslininkų sutarimas, kad žmogaus veikla daro reikšmingą poveikį klimato kaitai yra tokio lygio kaip kad sutariama kad Žemė yra apvali. Klimato kaita yra natūralus procesas, tačiau greitis ir mastas kuriuo klimato kaita vyksta šiuo metu yra beprecedenčiai. Staigus klimato kitimas ir temperatūros kilimas sutampa su industrinės revoliucijos pradžia, kai buvo intensyviai pradėtas deginti iškastinis kuras. “, – teigė G. Tamulaitytė.

Portalui N. Šulija teigė, jog įsitikinimas, kad išmetamosios dujos spartina klimato pokyčius, yra komunistų svajonė.

„Anksčiau reikėdavo gelbėti proletariatą, kuris yra skriaudžiamas, ir kurį skriaudžia pabaisos kapitalistai ir imperialistai. Dabar proletariato gelbėt nereikia. Dabar santechnikas uždirba tiek, kad jis gyvena pasišvilpaudamas kuo puikiausiai. Vadinasi, jau nebe santechniką turi gelbėti doras komunistas. Kas belieka? Seksualinės mažumos ir gamta. Ją reikia gelbėti, ją skriaudžia tie patys bestijos kapitalistai ir imperialistai“, – kalbėjo meteorologas.

Anot Oksfordo universiteto Klimato žurnalistikos programos narės ir Europos Sąjungos Klimato pakto ambasadorės Rugilė Matusevičiūtės, tokie pasisakymai parodo, kiek daug dar reikia nuveikti, edukuojant žmones apie klimato kaitą.

„Galėtume ignoruoti tokius prieštaringus pasisakymus, tačiau kai juos išsako toks visuomenėje gerbiamas ir autoritetingas asmuo, pasidaro aišku, kad šioje srityje dar teks nudirbti nemažai darbo, kol kiekvienas suprasime savo įtaką aplinkai ir kokią riziką klimato kaita kelia mūsų pačių išlikimui“, – sakė R. Matusevičiūtė.

Jos teigimu, N. Šulija, užuot tinkamai naudojęs turimą platformą, gilina visuomenės susipriešinimą ir skaldo visuomenę.


Pakruojis
Pašvitinyje duris atvėrė renovuota biblioteka
Šviesios, erdvios ir atnaujintos patalpos nuo šiol sutiks Pašvitinio krašto skaitytojus – čia duris atvėrė renovuotos Pakruojo rajono savivaldybės Juozo Paukštelio viešosios bibliotekos Pašvitinio skyriaus erdvės.
Aktualijos | 3 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Šis TV3 žiniasklaidos grupės projekto „Lietuvos talentai“ sezonas jau parodė, kaip skirtingai gali atsiskleisti talentas. O vienas iš teisėjų vis dar nėra paspaudęs auksinio mygtuko, tad intriga išlieka – kuriam iš dalyvių nusišypsos sėkmė? Apie tokią be jokios abejonės svajoja ir 16-metis kaunietis Ainis Pranys. Šiuolaikinio šokio atlikėjas žada parodyti, kaip technika, kūno laisvė ir jaunatviška drąsa gali susijungti į vieną įtaigų pasirodymą.
Veidai | 3 MIN.
0
Gruodžio 8–14 d. – gali kilti įtampos susijusios su politinėmis tiesomis.
Horoskopai | 7 MIN.
0
Pasaulis
Šiauliai
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, grįžęs po trijų dienų vizito Kinijoje, interviu Prancūzijos verslo dienraščiui „Les Echos“ iškėlė galimybę imtis atsakomųjų priemonių prieš Pekiną, jei šis nepakeis savo prekybos politikos.
Pasaulis | 3 MIN.
0
Šiaulių miesto gyventojai viešosioms erdvėms papuošti dovanojo 4 brandžias egles. Šiauliečių išpuoselėtos žaliaskarės papuoš Vilniaus g. bulvarą, skverą prie Šiaurės Lietuvos kolegijos pastato, Rėkyvą, o pati gražiausioji eglutė tapo centrinės miesto aikštės puošmena.
Veidai | 3 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Lietuva
Lietuva
Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo plane – kritinės būklės tiltų ir viadukų remontas, šalies žvyrkelių asfaltavimas bei kelių pagrindinių šalies eismo arterijų rekonstrukcija, karinio mobilumo projektai.
Lietuva | 3 MIN.
0
Nors lapkritį gyventojų palaikymas partijoms išliko stabilus, reikšmingai krito palankus prezidento Gitano Nausėdos ir premjerės Ingos Ruginienės vertinimas, rodo naujausia Eltos užsakymu atlikta „Baltijos tyrimų“ apklausa. Rugsėjo pabaigoje darbą pradėjusios Vyriausybės vadovės reitingas pastarąjį mėnesį krito 8 procentiniais punktais. Tuo metu šalies vadovo vertinimas – prasčiausias nuo tada, kai 2019 m. gegužę G. Nausėda buvo išrinktas prezidentu pirmajai kadencijai.
Lietuva | 7 MIN.
3

Šiauliai
Pakruojis
Spalio pabaigoje Šiauliuose viešėjusi Estijos nepaprastoji ir įgaliotoji ambasadorė Kaili Terras atvyko oficialiu vizitu. Diplomatė ir jos komanda susitiko su Šiaulių miesto meru Artūru Visocku ir vicemeru Justinu Švėgžda, susitikime taip pat dalyvavo Estijos garbės konsulas Šiauliuose Gintaras Sluckus.
Politika | 3 MIN.
1
Lapkričio 27 dieną įvyko Pakruojo rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 18 tarybos narių. Posėdžio darbotvarkėje suplanuota 20 klausimų.
Politika | 3 MIN.
0

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Pasaulis
Pasaulis
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas, grįžęs po trijų dienų vizito Kinijoje, interviu Prancūzijos verslo dienraščiui „Les Echos“ iškėlė galimybę imtis atsakomųjų priemonių prieš Pekiną, jei šis nepakeis savo prekybos politikos.
Pasaulis | 3 MIN.
0
Jungtinių Tautų (JT) branduolinės saugos priežiūros institucija pareiškė, kad sprogusį Černobylio atominės elektrinės reaktorių dengiantis apsauginis skydas po šių metų pradžioje Rusijos įvykdyto dronų smūgio nebegali atlikti savo pagrindinės funkcijos – blokuoti radiaciją, ir turi būti taisomas.
Pasaulis | 3 MIN.
0


Pakruojis
Akmenė
Stiprus ir ilgametis verslas yra neatsiejama Pakruojo krašto tapatybės dalis. Be galo džiaugiamės, kad mūsų krašte verslininkų vykdoma veikla yra vertinama ne tik sugrįžtančių klientų, tačiau tai įrodo ir minimos verslo veiklos jubiliejų sukaktys. Visai neseniai vykusios Verslo dienos minėjime Pakruojo rajono savivaldybės meras Saulius Margis sveikino Pakruojo krašto verslininkus, 2025 metais minėjusius veiklos jubiliejus. Negalėjusius dalyvauti šventėje, rajono vadovas asmeniškai aplankė bei padėkojo už vykdomą veiklą.
Verslas | 3 MIN.
0
Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ Akmenės rajone įjungė naujai pastatytą 330 kilovoltų (kV) įtampos Kruopių transformatorių pastotės skirstyklą.
Verslas | 2 MIN.
0

Radviliškis
Joniškis
Šeštadienį policija sulaukė pareiškimo dėl smurto Radviliškyje.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Šeštadienį Joniškyje neblaivus vyras sumušė moterį, praneša policija.
Kriminalai | 2 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Gruodžio 5 d. Šiauliuose neblaivaus vyro vairuojamas automobilis trenkėsi į kitą automobilį, o šis – į trečią, praneša policija.
Gatvė | 2 MIN.
0
Bendrovė „Via Lietuva“, atsižvelgdama į Joniškio rajono savivaldybės kreipimąsi ir siekdama sumažinti vibracijos ir oro taršos poveikį Joniškio miesto gyventojams Pašvitinio, Upytės ir Šiaulių Senosios gatvėse, įrengė kelio ženklus „Krovininių automobilių eismas draudžiamas“.
Gatvė | 2 MIN.
0
Prienai
Telšiai
Prienų rajone penktadienio vakarą žuvo automobilio pervažiuotas vyras.
Gatvė | 2 MIN.
0
Trečiadienio vakarą Telšiuose įvyko avarija, o ją sukėlusi moteris iš avarijos vietos pasišalino. Įtariama, kad ji vairavo būdama neblaivi.
Gatvė | 2 MIN.
0

Šiauliai
Joniškis
„Šiaulių“ krepšinio klubas praneša apie nutrauktą bendradarbiavimą su Camu Reddishu. Rugsėjį į Lietuvą atvykęs puolėjas dėl asmeninių priežasčių priėmė sprendimą grįžti į JAV. Sutartis su krepšininku nutraukta abipusiu sutarimu, klubui išsaugojant numatytas išpirkos garantijas.
Sportas | 2 MIN.
0
Joniškio rajono savivaldybės administracija kviečia teikti paraiškas premijoms gauti už aukštus pasiekimus sporto, kultūros ir meno srityse.
Sportas | 2 MIN.
0


Šiauliai
Radviliškis
Šiaulių miesto gyventojai viešosioms erdvėms papuošti dovanojo 4 brandžias egles. Šiauliečių išpuoselėtos žaliaskarės papuoš Vilniaus g. bulvarą, skverą prie Šiaurės Lietuvos kolegijos pastato, Rėkyvą, o pati gražiausioji eglutė tapo centrinės miesto aikštės puošmena.
Veidai | 3 MIN.
0
Gruodžio 1-ąją Lietuvos Respublikos Prezidentūroje įvyko iškilminga Konstitucijos egzamino nugalėtojų apdovanojimų ceremonija. Renginio metu Konstitucijos egzamino globėjas Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ir teisingumo ministrė Rita Tamašunienė įteikė prizus geriausiems egzamino laikytojams ir paskelbė specialiąsias nominacijas, tarp jų – „Aktyviausia mokykla“.
Mokslas | 2 MIN.
0
Šiauliai
Šiauliai
Šį sekmadienį TV3 žiniasklaidos grupės laidoje „Pasaulis pagal moteris“ – pažintis su sparčiai populiarėjančia fotografe Greta Kuliušaite. Nors iš šalies atrodo, kad fotografė nuolat spinduliuoja pasitikėjimu savimi, atviro pokalbio metu mergina atskleis, kad taip buvo ne visuomet – anksčiau Greta turėjo ne vieną kompleksą ir net išgyveno patyčias.
Veidai | 4 MIN.
2
Ar įsivaizduojate, ką reiškia auginti 160 centimetrų ilgio plaukus? Beje, ne tik auginti, tačiau juos puoselėti, prižiūrėti ir net gebėti juos pažaboti. Šioje „Mama kalba“ laidoje – tikra ilgo plauko istorija. Dvylikametė Amelija Jasaitytė tik ką laimėjo ilgaplaukių mergaičių konkursą, o jos mama Kornelija Jasaitienė stovėjo pirmose gretose. Su laidos viešniomis kalbamės apie tai, kaip auga ne tik plaukai, bet ir pasitikėjimas, kantrybė bei ypatingas visos šeimos ryšys.
Veidai | 4 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Lietuvoje savarankiškai dirbančių asmenų skaičiui viršijus 300 tūkst., vis daugiau kalbama ir apie jų poreikį įsigyti nekilnojamojo turto. Kelias iki nuosavo būsto savarankiškai dirbantiesiems gali būti sudėtingesnis. Finansų įstaigos, vertindamos laisvai samdomų specialistų ar smulkiųjų verslininkų paraiškas, taiko griežtesnius kriterijus, todėl norint gauti paskolą būtina kruopščiai pasiruošti, rašoma banko „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.
Namai | 5 MIN.
0
Šiandien vos keliais paspaudimais telefono ekrane technologijos tvarko namus, reguliuoja šildymą ir apšvietimą bei apsiperka. Inovacijos ir dirbtinis intelektas yra integruojamas net į buitinės technikos prietaisus, pavyzdžiui, šaldytuvus. Technologinės naujovės leidžia palengvinti jų priežiūrą, su kuria susiję nemažai mitų. Kokie jie ir ar juose yra bent krislas tiesos?
Namai | 5 MIN.
0

Lietuva
Šiauliai
Šis TV3 žiniasklaidos grupės projekto „Lietuvos talentai“ sezonas jau parodė, kaip skirtingai gali atsiskleisti talentas. O vienas iš teisėjų vis dar nėra paspaudęs auksinio mygtuko, tad intriga išlieka – kuriam iš dalyvių nusišypsos sėkmė? Apie tokią be jokios abejonės svajoja ir 16-metis kaunietis Ainis Pranys. Šiuolaikinio šokio atlikėjas žada parodyti, kaip technika, kūno laisvė ir jaunatviška drąsa gali susijungti į vieną įtaigų pasirodymą.
Veidai | 3 MIN.
0
Šiaulių miesto gyventojai viešosioms erdvėms papuošti dovanojo 4 brandžias egles. Šiauliečių išpuoselėtos žaliaskarės papuoš Vilniaus g. bulvarą, skverą prie Šiaurės Lietuvos kolegijos pastato, Rėkyvą, o pati gražiausioji eglutė tapo centrinės miesto aikštės puošmena.
Veidai | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Gruodžio 8–14 d. – gali kilti įtampos susijusios su politinėmis tiesomis.
Horoskopai | 7 MIN.
0
Gruodžio 7-oji – Tarptautinė civilinės aviacijos diena. Šv. Ambraziejus.
Horoskopai | 4 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Gruodžio 8–14 d. – gali kilti įtampos susijusios su politinėmis tiesomis.
Horoskopai | 7 MIN.
0
Gruodžio 7-oji – Tarptautinė civilinės aviacijos diena. Šv. Ambraziejus.
Horoskopai | 4 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Kiauliena jau seniai yra neatsiejama lietuviškos virtuvės dalis. Tai mėsa, kurią pirkėjai renkasi ne tik dėl jos skonio, bet ir dėl patrauklios kainos bei gausybės paruošimo būdų. Kiaulienos mentė, laikoma viena universaliausių ir sultingiausių dalių, ypač tinkama tiek kasdieniams, tiek šventiniams patiekalams.
Virtuvė | 4 MIN.
0
Šiandien avokadų naudą supranta ne tik mitybos specialistai – vis dažniau šis produktas patenka į kasdienius žmonių pirkinių krepšelius dėl savo maistinės vertės, moksliniais tyrimais pagrįstos naudos sveikatai bei universalumo. Pasak „Rimi“ ekspertų, avokadai dėl savo kreminės tekstūros ir subtilaus skonio lengvai įsilieja į kasdienį meniu – tinka įvairiems padažams, sumuštiniams, salotoms, makaronų patiekalams ar netgi desertams.
Virtuvė | 4 MIN.
0