REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Sausio 31 d. 10:26

Ekomaratono rezultatai: mokyklose ir darželiuose surinkta 2,3 tonos panaudoto aliejaus, iš kurio bus gaminamas biodyzelinas

Joniškis

Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt


219283

Verta rūšiuoti ne vien popierių, plastiką ar stiklą, bet ir panaudotą aliejų. Tuo įsitikino šimtai moksleivių ir jų šeimų visame Joniškio rajone – jie 3 mėnesius rinko panaudotą kepimo aliejų, kuris buvo pilamas į specialiai mokyklose bei darželiuose įrengtas talpyklas. Joniškio krašto moksleivių ir jų šeimų suneštas aliejaus kiekis nustebino atliekų rinkimo bei apdorojimo profesionalus. Penktadienį buvo pasveikintos visos Joniškio rajono mokyklų ir darželių klasės, surinkusios per 100 kilogramų panaudoto aliejaus. 

Pilietinių iniciatyvų „Kuriame Lietuvą!“ projekte, kuriame dalyvavo 14 Joniškio krašto mokyklų ir darželių, iš viso per tris mėnesius surinkta 2325 kilogramai panaudoto aliejaus. Aliejui rinkti švietimo įstaigose buvo pastatytos net 166 specialios talpos. Visas panaudotas aliejus bus apdorotas ir taps dalimi ekologiško kuro – biodyzelino. Apskaičiuota, kad surinktas aliejus leis pagaminti maždaug 1813 litrų biodyzelino. 

„Džiaugiamės, kad galėjome prisidėti prie šio projekto įgyvendinimo Joniškio mokyklose ir darželiuose. Esame maloniai nustebinti surinkto panaudoto kepimo aliejaus kiekiu: 2325 kilogramai vos per 3 mėnesius. Lengvasis automobilis su 1813 litrų biodyzelino, kuris bus pagamintas, galėtų nuvažiuoti virš 22 tūkstančių kilometrų. Maždaug toks atstumas yra nuo šiaurės iki pietų ašigalio, ir, jeigu šiam atstumui įveikti būtų naudojamas įprastas dyzelinas, į atmosferą būtų išmesta 8,2 tonos anglies dvideginio“, – teigė projekto „Kuriame Lietuvą!“ partnerės bendrovės „Biomotorai“ direktorius Donatas Karanauskas. 

Projekto čempionai ir prizininkai

Daugiausia – net 286,5 kg. naudoto aliejaus – surinko „Vyturėlio“ darželio „Bitučių“ grupės auklėtiniai ir jų šeimos. Šiai vaikų grupei atiteks pagrindinis prizas – tai saulės baterijos mobiliesiems telefonams įkrauti, o taip pat ir lauko suoliukas, pagamintas iš perdirbto plastiko.

Antrąją vietą užėmė ir ant kulnų šios akcijos čempionams mynė Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos 1B klasė, surinkusi 280,5 kg. aliejaus (klasei bus skirtas 330 eurų prizas).

Trečioji vieta atiteko Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos 2b klasei (207 kg. aliejaus, 270 eur prizas). Po prizininkų išsirikiavo vaikų darželio „Vyturėlis“ „Drugelių“ grupė (162 kg. aliejaus, 210 eur prizas), Joniškio „Aušros“ gimnazijos 1C klasė (148,5 kg aliejaus, 190 eur prizas), vaikų lopšelio-darželio „Saulutė“ „Kiškučių“ grupė (121,5 kg. aliejaus, 160 eur prizas).

„Grupės tėveliai labai aktyviai įsitraukė į šį projektą, ypač, kai užpildėme pirmąją naudotam aliejui skirtą talpą. Kaip sakė vienas tėtis – pagavo azartas. Paaudotą aliejų rinko tėvai, seneliai, giminės, kaimynai. Su vaikais žiūrėjome filmukus, kalbėjomės, kaip dėl išpilamo aliejaus užsikemša kriauklės, kaip sunku jas atkimšti ir kaip mūsų surinktas aliejus bus perdirbtas bei panaudotas. Projektas naudingas – mūsų darželis ir toliau žada aktyviai dalyvauti pradėtame projekte, norime prisidėti prie gamtos saugojimo“, – sakė projekto čempione tapusios Joniškio vaikų darželio „Vyturėlis“ „Bitučių“ grupės auklėtoja Lineta.

Joniškio „Saulės“ pagrindinės mokyklos pirmokų mokytoja Dalia teigė, kad visa klasės bendruomenė aktyviai įsitraukė į ekologišką iniciatyvą. „Šeimose aliejus nėra kasdien naudojamas ypač dideliais kiekiais, ypač dabar, kai visi stengiasi taupyti. Todėl daugelis bandė į šį projektą įtraukti ir savo artimuosius, pažįstamus. Turbūt mažai Joniškyje liko šeimų, kurios kartu su savo vaikais – moksleiviais ar darželinukais – nebūtų rinkusios panaudoto aliejaus. Todėl manau, kad ši iniciatyva pasiteisino“, – teigė „Saulės“ pagrindinės mokyklos mokytoja. 

Vienas šio projekto globėjų europarlamentaras Petras Auštrevičius sako, kad visi 2600 šiame ekoprojekte dalyvavę vaikai ir jų tėvai savo asmeniniu pavyzdžiu parodė, kad atsakingas požiūris į maisto atliekų rūšiavimą yra galimas ir ypač naudingas. „Gamta tikrai padėkos, o pokyčiai prasideda kiekvieno iš mūsų namuose“, – sakė P. Auštrevičius. 

Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius teigė, kad nuo pat pradžių neabejojo šios iniciatyvos prasme ir sėkme. „Noriu padėkoti visiems vaikams ir jų tėvams, prisidėjusiems prie šios svarbios aplinkosaugos iniciatyvos ir kilnios misijos. Esame pasiruošę tęsti tai, ką pradėjome – norime skirti dar daugiau dėmesio ekologiniam sąmoningumui. Galime gyventi švaresnėje aplinkoje, nekenkti gamtai ir sau patiems“, – teigė meras V. Gailius. 

Gyventojai kreipiasi vis dažniau

Pilietinių iniciatyvų projekto „Kuriame Lietuvą!“ sumanytojai Joniškio rajono švietimo įstaigose pirmąsias specialias talpas panaudotam aliejui įrengė dar 2021 m. rugsėjo pabaigoje. Lietuvoje tinkamai neutilizuotas aliejus vis dar yra didelė problema – jis užkemša vamzdynus, smarkiai teršia gruntinius vandenis.

„Tačiau kiekvienais metais surenkamo panaudoto aliejaus kiekiai vis didėja. Pastaruoju metu jaučiame didesnį žmonių susidomėjimą, kurie kreipiasi dėl panaudoto aliejaus išvežimo ar surinkimo iš savo namų ūkių. Žmonės supranta, kad išpylę aliejų į kanalizaciją tik prisidarys bėdų sau, nes aliejus prilimpa prie vamzdynų sienelių, šaldamas stingsta ir ilgainiui užkemša vamzdžius“, – sakė jau 15 metų panaudotą aliejų surenkančios ir aliejų biodegalų gamybai apdorojančios bendrovės „Biomotorai“ vadovas D. Karanauskas. 

Per metus Lietuvoje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, vienos šeimos išmetamas atliekų kiekis 2020 metais siekė apie 100 kilogramų. Maisto švaistymas daro didelį neigiamą poveikį aplinkai, lemia šiltnamio efektą sukeliančių dujų susidarymą. REDAKCIJA REKOMENDUOJA