Politika | 5 MIN.

Diskusijos frakcijose: geriau atsisakys Seimo sandėlio, bet ne parlamentinių lėšų

Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė
2025 m. sausio 29 d. 14:38
Seimas / ELTA nuotr.

Parlamentinių lėšų panaudojimo tvarkos peržiūrai skirta Seimo darbo grupė trečiadienį nutarė diskusijas dėl galimų pokyčių tęsti frakcijose. Visgi darbo grupės pirmininkė Agnė Širinskienė teigia, kad jau galima konstatuoti, kad reikiamo palaikymo parlamentinių lėšų atsisakymui šiame Seime nebus.

„Po šios dienos aš galiu pasakyti, kad Konstitucijos pataisoms tikrai tų balsų nebebūtų“,  – žurnalistams po darbo grupės posėdžio sakė A. Širinskienė.

Visgi, pasak jos, yra diskutuojama dėl kelių galimų šiuo metu galiojančios tvarkos patobulinimų. Viena iš aptartų galimybių, pažymėjo politikė, yra mažinti parlamentinių lėšų sumą posėdžius praleidinėjantiems Seimo nariams.

„Sprendimų nėra jokių, tiesiog sutarta, kad kolegos savo frakcijų apsiklaus tam tikrais kanceliarinių išlaidų klausimais. Tai pirmasis klausimas, dėl ko lauksime to grįžtamojo ryšio – tai kanceliarinių išlaidų mažinimas už lankomumą, ką siūlė Seimo pirmininkas“, – sakė parlamentarė.

Anot jos, taip pat svarstoma ir galimybė atsisakyti Seimo sandėlio.

„Turėjome diskusiją apie tą egzotišką Seimo sandėlio temą – ar jis turėtų būti Seime, o galbūt Seimo narys galėtų įsigyti tuos pačius suvenyrus atidarytame Seimo centre“, – teigė A. Širinskienė.

„Manyčiau, kad tikrai galėtume atsisakyti to egzotiškai skambančio sandėlio, kuris primena sovietmetį“, – savo nuomone pasidalino darbo grupės pirmininkė.

Taip pat, anot jos, buvo apsitarta ir dėl Specialiųjų tyrimų tarybos (STT) Seimui išsakytų pastabų ir siūlymų. Vienas iš jų – įpareigoti Seimo narius už parlamentinei veiklai skirtas paslaugas ir prekes atsiskaityti iš vienos sąskaitos.

„Pagrindinė pastaba dabar yra vienos sąskaitos (parlamentinėms lėšoms – ELTA) prievolės nebuvimas. Kada Seimo nariai gali atsiskaityti ir nėra nei statute, nei tvarkose apibrėžta, kad tai turi būti būtinai tik iš tos sąskaitos“, – sakė ji.

Savo ruožtu Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovas Julius Sabatauskas akcentavo pritariantis idėjai, kad už parlamentinei veiklai skirtas paslaugas parlamentarai būtų įpareigoti atsiskaityti iš vienos sąskaitos.

„Aš manau, kad galime rasti sutarimą (...), kad privalomai būtų viena sąskaita tik toms išlaidoms, daugiau niekam“, – svarstė J. Sabatauskas.

Visgi, jis abejoja Seimo pirmininko Sauliaus Skvernelio siūlymu mažinti parlamentines išlaidas už be svarių priežasčių praleistus plenarinius posėdžius.

„Vis tik Konstitucijoje yra aiškiai pasakyta, kad turi būti visos parlamentinės išlaidos kompensuojamos. Tai reiškia, kad aš abejoju, kad mes galime taikyti sankcijas išlaidoms už posėdžių nelankymą“, – teigė J. Sabatauskas.

Opozicijos atstovai mano, kad šiuo metu galiojanti tvarka yra tinkama

Savo ruožtu darbo grupės posėdyje dalyvavęs konservatorių frakcijos atstovas Audrius Petrošius tikino manąs, kad šiuo metu galiojanti parlamentinių lėšų panaudojimo tvarka yra tinkama.

„Man atrodo, pakankamai racionalius sprendimus ir apribojimus buvome pasidarę praėjusioje kadencijoje. Taip, gal yra tam tikrų momentų dėl sandėlio, kuris labai romantiškai skamba, kur galėtų rastis tam tikri pokyčiai, bet iš principo esama tvarka mane asmeniškai tenkina“, – žurnalistams teigė A. Petrošius.

Panašios pozicijos laikosi ir Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė.

„Dabartinė tvarka yra tikrai neblogai veikianti. Galbūt ir reikia kažkokių kosmetinių pokyčių, bet visi sutariame, kad ta tvarka yra atliepianti Specialiųjų tyrimų tarnybos teiktas rekomendacijas“, – savo nuomone pasidalino A. Norkienė.

S. Skvernelio siūlymu, darbo grupė iki kovo 10 dienos, kai prasidės eilinė pavasario sesija, turės pateikti siūlymus, kaip būtų galima tobulinti parlamentinių lėšų panaudojimo tvarką.

Diskusijos dėl parlamentinių lėšų panaudojimo virė ir pernai, kai iniciatyvos „Skaidrinam“ autorius, visuomenininkas Andrius Tapinas paviešino informaciją apie Seimo narių pirkinius. Kai kurie tuometiniai Seimo nariai, baigiantis kadencijai, suskubo įsigyti kompiuterinės, telefoninės įrangos, garso aparatūros. Taip pat per trejus metus parlamentarai iš Seimo sandėlio įsigijo suvenyrų ir reprezentacinių dovanų už daugiau kaip 483 tūkst. eurų.

Seimo vadyba jau tuomet sugriežtino šių išmokų panaudojimo tvarką. Buvo nutarta, kad parlamentaras per kadenciją galės įsigyti ne daugiau nei tris telefonus ir kompiuterius, taip pat uždrausta įsigyti prekes ir paslaugas iš artimų asmenų ar susijusių juridinių asmenų. Seimo valdyboje taip pat buvo apsispręsta ir dėl to, kad vienos rūšies prekėms bei paslaugoms nebūtų galima skirti daugiau nei pusės parlamentinių lėšų.

Kaip numato Seimo statutas, kiekvienam Seimo nariui parlamentinės veiklos išlaidoms kas mėnesį skiriama 0,8 vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydžio suma – maždaug 1,7 tūkst. eurų.


Šiauliai
Dauguma didžiųjų šalies miestų Naujuosius pasitiks be fejerverkų: Šiauliai turi savo planą
Trys iš penkių Lietuvos didmiesčių 2026-uosius pasitiks be centralizuotai šaudomų fejerverkų. Pirotechninės priemonės šventinę naktį bus naudojamos tik Klaipėdoje ir Kaune.
Aktualijos | 3 MIN.
0
Kaunas
Lietuva
„Žmonės vis dar stebisi, kad mes, tokie jauni globėjai, savo gyvenimą skiriame globai. Esame pavyzdžiu kitiems ir tuo didžiuojamės“, – sako 26-erių Edita Deltuvė, kartu su vyru Aidu šiuo metu namus sukūrusi septyniems tėvų globos netekusiems paaugliams. Per ketverius globos metus kauniečių šeimos durys buvo atvertos dar aštuoniems vaikams, kuriems buvo paskirta laikinoji globa.
Lietuva | 5 MIN.
0
Gruodžio trisdešimt pirmoji – paskutinė metų diena. Blogų minčių atsikratymo diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Lietuva
Šiauliai
Estijos žvalgybos vadovas pirmadienį pareiškė, kad Rusija šiuo metu neketina pulti Baltijos valstybių ar NATO, pateikdamas nuosaikų vertinimą, kuris smarkiai kontrastuoja su kitų Vakarų pareigūnų neseniai išsakytais įspėjimais apie artėjančią Rusijos grėsmę.
Pasaulis | 4 MIN.
6
Jau rytoj, gruodžio 31 d., 23.30 val. Prisikėlimo aikštėje vyks naujametės dūzgės, kuriose gerą nuotaiką dovanos DJ David Les.
Laisvalaikis | 2 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Kaunas
Lietuva
„Žmonės vis dar stebisi, kad mes, tokie jauni globėjai, savo gyvenimą skiriame globai. Esame pavyzdžiu kitiems ir tuo didžiuojamės“, – sako 26-erių Edita Deltuvė, kartu su vyru Aidu šiuo metu namus sukūrusi septyniems tėvų globos netekusiems paaugliams. Per ketverius globos metus kauniečių šeimos durys buvo atvertos dar aštuoniems vaikams, kuriems buvo paskirta laikinoji globa.
Lietuva | 5 MIN.
0
Seimo valdyba jau patvirtino 15 iš 17 dėl Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) įstatymo pataisų diskutuosiančios darbo grupės narių, sako parlamento vadovas Juozas Olekas. Jo teigimu, iš dviejų į darbo grupę įtrauktų organizacijų vis dar laukiama informacijos apie jų deleguojamus atstovus.
Lietuva | 4 MIN.
0

Pakruojis
Pakruojis
Pakruojyje susitiko Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius, Latvijos sumanaus administravimo ir regioninės plėtros ministras Raimonds Čudars bei Estijos regioninės plėtros ir žemės ūkio ministras Hendrikas Johannesas Terrasas.
Politika | 3 MIN.
0
Gruodžio 18 dieną įvyko Pakruojo rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 20 tarybos narių. Posėdžio darbotvarkėje suplanuoti 35 klausimai. Prieš prasidedant klausimų svarstymui pasveikinti gruodžio mėnesį gimtadienius šventę Pakruojo rajono savivaldybės tarybos nariai Vida Remeikienė, Robertas Ašmanavičius ir Audrius Kazlauskas.
Politika | 5 MIN.
0

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Estijos žvalgybos vadovas pirmadienį pareiškė, kad Rusija šiuo metu neketina pulti Baltijos valstybių ar NATO, pateikdamas nuosaikų vertinimą, kuris smarkiai kontrastuoja su kitų Vakarų pareigūnų neseniai išsakytais įspėjimais apie artėjančią Rusijos grėsmę.
Pasaulis | 4 MIN.
6
Sirijos valdžia antradienį įvedė komendanto valandą Latakijos uostamiestyje po išpuolių, įvykdytų dieną prieš tai daugiausia alavitų gyvenamuose rajonuose.
Pasaulis | 3 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Po diskusijų su Šiaulių miesto verslais, Šiaulių miesto savivaldybės taryboje priimtas sprendimas nuo 2026 metų sumažinti nekilnojamojo turto (NT) mokestį nuo 0,7 iki 0,5 proc. Tačiau per anksti džiaugtis nevertėtų. Skaičiuojama, kad galiausiai mokestis netgi didės.
Verslas | 2 MIN.
0
Šiaulių techninės kūrybos centro erdvės vienai nakčiai virto tikra kūrybine laboratorija ir improvizuota filmavimo aikštele. Būtent tokioje dinamiškoje aplinkoje Šiauliuose įvyko pirmosios naktinės kūrybinės dirbtuvės „Kai kalba vanduo“, skirtos vyresnių klasių moksleiviams. Iki pat ankstyvo ryto trukęs renginys tapo erdve, kurioje jaunimas galėjo laisvai kurti, diskutuoti, tyrinėti ir praktiškai pristatyti savo idėjas, ieškodami sprendimų aktualiai šiandienos problemai – gėlo vandens trūkumui ir taršai.
Verslas | 6 MIN.
0

Radviliškis
Šiauliai
Radviliškyje naktį ugniagesiams teko gesinti atvira liepsna degusį individualų gyvenamąjį namą priestatu.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Į policiją kreipėsi nuo sukčių nukentėjusi šiaulietė, kuri nurodė praradusi pinigus, kai paspaudė gautą nuorodą telefone.
Kriminalai | 2 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Rytoj, gruodžio 31 d., numatomi eismo pokyčiai Šiaulių miesto centre.
Gatvė | 2 MIN.
0
Šiltas lapkritis, gruodis, panašu, kol kas tausoja kelininkus ir kol kas jų darbo poreikis gana mažas. Už lango gruodžio pirmas tris savaites dienomis vyravo teigiama temperatūra, gana dažnas svečias buvo ne sniegas, o lietus. Taigi, galima juokauti, kad įsivyravę orai bent jau pirmąjį žiemos sezono mėnesį pataupė mūsų pinigus iš biudžeto, skirtus gatvių ir šaligatvių priežiūrai. Vis tik, kiek jų numatyta ir kaip gatvės ir šaligatviai šią žiemą bus prižiūrimi, teiravomės Šiaulių miesto savivaldybės administracijos.
Gatvė | 4 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Pasiruošimo didžiosioms metų šventėms laikotarpiu automobilių spūstys šalies didmiesčiuose tampa neatsiejama kasdienybės dalimi – ir kartu papildomu streso šaltiniu. Naujas gyventojų tyrimas atskleidė realybę: beveik pusė vairuotojų prie vairo patiria didelę įtampą, ir transporto spūstys jiems tampa rimtu kantrybės išbandymu. Visgi psichologai ragina į šią situaciją pažvelgti kitaip ir spūstyse sugaištas valandas paversti sau prasmingu laiku.
Gatvė | 5 MIN.
0
Artėjant Kalėdoms Lietuvos gyventojai nesvajoja nei apie egzotines salas, nei apie snieguotas Šveicarijos slidinėjimo trasas – dažnas ruošiasi Kalėdas sutikti namuose ar lankant artimuosius. Atlikta apklausa Baltijos šalyse atskleidė, kad namuose per šventes planuoja likti 71 proc. apklaustų lietuvių, 76 proc. latvių ir net 81 proc. estų.
Gatvė | 3 MIN.
0

Šiauliai
Radviliškis
2025 metų Šiaulių rajono sporto apdovanojimų šventė sukvietė rajoną garsinusius sportininkus, trenerius, sportą mylinčius kuršėniškius ir miesto svečius. Šie apdovanojimai vyksta jau dešimtą kartą. Geriausius sportininkus, trenerius, komandas ir nominacijų nugalėtojus pagal pateiktas paraiškas renka Šiaulių rajono savivaldybės Sporto taryba.
Sportas | 3 MIN.
0
Gruodžio 16 d. laisvasis mokytojas Valerijus Belovas organizavo plaukimo varžybas mokiniams, kurie lanko trenerio neformaliojo vaikų švietimo programą „Mokymas plaukti“. Varžybose mokiniai buvo suskirstyti į penkias amžiaus grupes ir rungtyniavo 25 m bei 50 m nugara rungtyse. Mokiniai pasiekę geriausius rezultatus buvo apdovanoti medaliais ir taurėmis, o visi dalyviai saldžiomis dovanėlėmis. Mažiausiems plaukikams apdovanojimus įteikė kandidatė į plaukimo meistrus Ugnė Takuševičiūtė.
Sportas | 2 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Profesionalų sportą palikusi bėgikė Eglė Balčiūnaitė šių metų pabaigą pasitinka ypatingai laiminga – kartu su sužadėtiniu Dominyku Jaskelevičiumi gruodžio viduryje jie tapo tėvais. Apie šeimos pagausėjimą Eglė pranešė savo „Instagram“ paskyroje.
Veidai | 2 MIN.
0
Šiauliuose per šventines dienas į ligoninę dėl gripo kreipėsi daugiau nei šimtas vaikų. Tokią informaciją pateikė Respublikinės Šiaulių ligoninės atstovai.
Sveikata | 2 MIN.
0
Radviliškis
Šiauliai
Onkologinė liga – tai ne tik medicininė diagnozė, bet ir gilūs emociniai, psichologiniai bei socialiniai išgyvenimai, paliečiantys visą žmogaus gyvenimą. Atsižvelgiant į šiuos iššūkius, onkologinių ligonių asociacija „Radvilė“ įgyvendino projektą „Širdžių bendrystė: vilties, stiprybės ir artumo kelionė“, skirtą onkologinių pacientų bendruomenės narių sutelktumui, tarpusavio ryšio stiprinimui bei psichologinės sveikatos gerinimui.
Sveikata | 4 MIN.
0
2026 m. sausio 12 d., pirmadienį, Šiauliuose prasidės Sausio 13-osios minėjimo renginiai, skirti Laisvės gynėjų dienos 35-mečiui atminti. 17.30 val. Prisikėlimo aikštėje vyks Laisvės gynėjų dienos renginys, kurio metu bus uždegti atminimo laužai, o 18.00 val. Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje (Aušros tak. 3) bus aukojamos šv. Mišios už žuvusius laisvės gynėjus. Šiauliečiai ir miesto svečiai kviečiami drauge prisiminti ir pagerbti 1991 m. sausio 13-ąją Lietuvos laisvę gynusius žmones – jų pasiaukojimas tapo mūsų valstybės pamatu.
Kultūra | 5 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Šiemet šventinis laikotarpis dovanoja ilgiau trunkantį laisvadienių laikotarpį, todėl natūralu, kad daug gyventojų savo namus paliks ilgesniam laikui – išvyks pas artimuosius, keliaus arba tiesiog praleis daugiau laiko ne namuose. Apsaugos ekspertai ir policija įspėja: būtent tokios dienos tampa aktyviu sezonu vagims, kurie pastaruoju metu elgiasi įžūliau ir veikia žaibiškai. Prie dažnesnių incidentų prisideda ir gyventojų šventinė skuba bei išsiblaškymas.
Namai | 5 MIN.
0
Lietuvoje savarankiškai dirbančių asmenų skaičiui viršijus 300 tūkst., vis daugiau kalbama ir apie jų poreikį įsigyti nekilnojamojo turto. Kelias iki nuosavo būsto savarankiškai dirbantiesiems gali būti sudėtingesnis. Finansų įstaigos, vertindamos laisvai samdomų specialistų ar smulkiųjų verslininkų paraiškas, taiko griežtesnius kriterijus, todėl norint gauti paskolą būtina kruopščiai pasiruošti, rašoma banko „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.
Namai | 5 MIN.
0

Kaunas
Šiauliai
„Žmonės vis dar stebisi, kad mes, tokie jauni globėjai, savo gyvenimą skiriame globai. Esame pavyzdžiu kitiems ir tuo didžiuojamės“, – sako 26-erių Edita Deltuvė, kartu su vyru Aidu šiuo metu namus sukūrusi septyniems tėvų globos netekusiems paaugliams. Per ketverius globos metus kauniečių šeimos durys buvo atvertos dar aštuoniems vaikams, kuriems buvo paskirta laikinoji globa.
Veidai | 5 MIN.
0
Profesionalų sportą palikusi bėgikė Eglė Balčiūnaitė šių metų pabaigą pasitinka ypatingai laiminga – kartu su sužadėtiniu Dominyku Jaskelevičiumi gruodžio viduryje jie tapo tėvais. Apie šeimos pagausėjimą Eglė pranešė savo „Instagram“ paskyroje.
Veidai | 2 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Gruodžio trisdešimt pirmoji – paskutinė metų diena. Blogų minčių atsikratymo diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Naujametė laida „(Ne) paprasti Naujieji su LNK“ šiemet žiūrovams pasiūlys ne tik šventinį šou, bet ir netikėtą televizijos dramą, kurioje pagrindinį vaidmenį atliks Tadas Kanapeckas, geriau žinomas kaip Varkė Labdarkė.
Laisvalaikis | 4 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Gruodžio trisdešimt pirmoji – paskutinė metų diena. Blogų minčių atsikratymo diena.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Naujieji metai – puikus metas paleisti tai, kas slegia, ir pasiimti tai, kas stiprina. Žvaigždės kiekvienam Zodiako ženklui siunčia savą pamoką.
Horoskopai | 2 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Nesvarbu, ar Naujuosius metus sutiksite būryje draugų, ar jaukiai leisite vakarą šeimoje, ant stalo norėsis šio to ypatingo. Apsunkinti skrandžio po sočių Kalėdų taip pat nesinori, tad žuvis ir jūros gėrybės – vieni populiariausių pasirinkimų Naujųjų metų vaišėms, sako Gintarė Kitovė, „Iki“ komunikacijos vadovė. Tokie patiekalai ne tik puošia stalą, bet ir pasižymi nepaprastu skoniu. Ir nors krevečių ar tartarų dažniausiai skanaujame restoranuose, šiuos išskirtinio skonio patiekalus greitai bei nebrangiai pasigaminsite namuose.
Virtuvė | 7 MIN.
0
Kalėdos baigėsi, o šaldytuvuose ir ant spintelių dažnuose namuose vis dar pūpso kalnai maisto. Ką daryti, kad jis nenueitų perniek? Kūrybingai panaudodami likučius ne tik atsikratysite kaltės, kad maistas be reikalo atsiduria šiukšliadėžėje, bet ir sutaupysite pinigų, sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Trūksta idėjų receptams? Štai kelios, kurios tikrai pravers.
Virtuvė | 5 MIN.
0