Kultūra | 7 MIN.

Di­rek­to­rės kny­ga – pra­skleis­ta už­dan­ga į „sun­kių“ vai­kų gy­ve­ni­mą

Monika Šlekonytė
2022 m. gegužės 29 d. 22:46
loreta-tamulaitiene-nuotraukos-autorius-kestutis-saltis-90057147.jpg

„Klaus­ki­te Lo­ros“, – šyp­te­li Lo­re­ta Ta­mu­lai­tie­nė, Šiau­lių Sta­sio Šal­kaus­kio gim­na­zi­jos di­rek­to­rė, da­bar jau ir ra­šy­to­ja, pa­klaus­ta, ar bend­rau­ja su sa­vo kny­gos he­ro­jais – jau­na­ve­džiais. Mat jos pir­mo­ji kny­ga apie Jau­ni­mo mo­kyk­los „ma­žuo­sius ko­vo­to­jus“, mo­ky­to­jus ir di­rek­to­rę Lo­rą – gro­ži­nė li­te­ra­tū­ra, tad ieš­ko­ti są­sa­jų su rea­liais žmo­nė­mis ne­ver­ta. Pe­da­go­gės ra­šy­to­jos ta­len­tas su­lau­kė di­de­lio dė­me­sio – praė­ju­sį ket­vir­ta­die­nį Šiau­lių ap­skri­ties Po­vi­lo Vi­šins­kio vie­šo­sios bib­lio­te­kos Di­džio­jo­je skai­tyk­lo­je kny­gos „Pa­raš­čių vai­kai“ pri­sta­ty­me tuš­čių kė­džių ne­li­ko.
 

Šešerius metus vadovavote Jaunimo mokyklai, parašėte knygą, o paskutinis knygos sakinys – 2010–2021 m. Knygą rašėte net 11 metų?

– Savo gyvenime dažnai leidausi į įvairius išbandymus, nuotykius. Kai kuriais atvejais man pavykdavo išplaukti, kartais, būdavo, pastrigdavau. Manau, kad kiekvienas geras dalykas gyvenime turi būti subrandintas. Mintys negali būti per šviežios, per minkštos, per aštrios. Kai, palikus Jaunimo mokyklą, praėjo kažkiek laiko, kai apsigludino visi kampai ir tos istorijos man nebeatrodė neįtikėtinai skaudžios, tada ir sėdau prie knygos.

Jei knygą būtumėte parašiusi per metus ar bent penkerius, ji būtų kitokia? Kažkas išsigrynino – istorijos, herojai, vertybės, gal jūs pati pasikeitėte?

– Manau kad neįmanoma kalbėti, kas būtų buvę, jei būtų. Turėjo ateiti suvokimas, kad istorija kažkam bus įdomi. Mano mintis suintensyvino žinia, kad tokių mokyklų, kaip jaunimo mokyklos, nebeliks visai ar jos liks tik iš dalies. Man buvo svarbu, kad žmonės sužinotų, praskleisti uždangą į šių vaikų gyvenimą, jog juos suprastume. Nes tokių vaikų yra, jie visada bus šalia mūsų.

Kas buvo pirmasis redaktorius – šeimos nariai, draugės? Buvo baisu jiems duoti paskaityti?

– Mano šeima – vyras Rimvydas, vaikai. Dalijausi tomis istorijomis visur, visaip – virtuvėje prie stalo, paryčiais prabudus. Klausdavau, ar jiems būtų įdomu skaityti, papasakodavau kokią nors istoriją. Jie sakė, kad tikrai įdomu. Parašydavau mažus gabaliukus, prašydavau perskaityti. Jie skaitė ir sakė, kad iš tikrųjų verta rašyti knygą. Paskui skaitė feisbuko draugai. Ir kai žmonės vėliau ėmė klausinėti, kur dingo mano trumpos istorijos, supratau, kad knyga būtų svarbu ir įdomu.

Buvo istorijų, kurias parašiusi ištrynėte ar visiškai nedrįsote jų aprašyti?

– Tikriausiai taip. Per šešerius metus buvo įvairių patirčių. Dabartinės istorijos labai apibendrintos, aš net nustebau, sulaukusi reakcijų žmonių iš kito miesto, kurie atviravo, kad čia jiems taip nutiko. Aš su jais niekada nebuvau susidūrusi. Taip pat laukiau įvairių redaktoriaus reakcijų, nes kai kurios istorijos tikrai drąsios. Man pačiai per drąsios, bet jis jas paliko. Klausiau, gal keiksmažodžių per daug, bet jis atsakė, kad turi atsispindėti tikrasis knygos herojų gyvenimas.

O gal jau sulaukėte atsiliepimų iš buvusių mokinių, kolegų, gal net knygos herojų?

– Viena mokytoja save atpažino, atėjo pas mane su perskaityta knyga ir padėkojo už įprasminimą. Skaudžios tos istorijos, bet kol kas nesulaukiau piktų reakcijų.

Perskaičius knygą, įspūdis toks, kad laimingieji jaunavedžiai su jumis bendrauja iki šiol.

– Kartą einu bulvaru ir susitinku vieną pažįstamą, kuri priekaištauja, kad mano istorijos labai liūdnos. Ji paklausia, ar bus knygoje laiminga pabaiga, ar ne. Nes jei ne, teigė neskaitysianti iki galo. Todėl tegaliu pasakyti, kad į klausimą, ar Jaunimo mokyklos direktorė tebebendrauja su jaunavedžiais, gali atsakyti pati direktorė. Aš nežinau. Klauskite Loros. Knygoje yra nemažai išmonės, knyga – ne istorinė biografija, o literatūrinis kūrinys.

Pirmas dalykas, kurį padarėte, tapusi Jaunimo mokyklos direktore, – iškovojote jiems nemokamus pusryčius. Dėl ko dabar, jei būtumėte pradėjusi vadovauti Jaunimo mokyklai, pirmiausia kovotumėte?

– Švietimo sistemoje turėtume susitarti truputį kitaip vertinti, kas yra mokinio pažanga ir kada mes galime vertinti pasiekimus. O keisčiau požiūrį, jei būtų įmanoma. Nes Jaunimo mokyklai išsikovoti vietą po saule buvo nelengva. Norėčiau, kad juos priimtų kaip lygiaverčius švietimo sistemos narius. Ir, žinoma, keisčiau pagalbos vaikui sistemą. Jaunimo mokyklų idėja išsikreipė, nes nebuvo pakankamo finansavimo, pagalbos specialistų.

Kokį daiktą turite kaip brangiausią prisiminimą iš Jaunimo mokyklos?

– Turiu gražių atsiminimų, kuriuos padovanojo kolegos, turiu ir vaikų užrašų, kai labai blogai besielgiantis, besikeikiantis vaikas svajonių lapelyje rašo: „Norėčiau turėti gerą draugą, šeimą, gerai mokytis.“ Tokius dalykus esu išsaugojusi. Man brangiausia – santykiai ir žmonės. Aš neprisirišu prie daiktų, tačiau kokius užmezgiau santykius, man visada buvo ir yra svarbu.

Geriausia atminties savybė – pamiršti. Ką norite pamiršti iš vadovavimo Jaunimo mokyklai?

– Labiausiai norėčiau pamiršti mokytojų abejingumą vaikams. Visus atvejus, kada mokytojas sako, kad jam tai nepriklauso, jam už tai nesumoka. Visus atvejus, kai pasako: „Jie manęs neverti, atmatos, šiukšlės.“ Gerai, kad šie atvejai pavieniai. Tiek Jaunimo mokykloje, tiek ir kitose buvo ir yra nuostabių mokytojų, puikių šviesių pedagogų.

Kokios trys svarbiausios mokytojo asmeninės savybės, kurių neturint Jaunimo mokykloje dirbti neįmanoma?

– Man labai svarbi empatija. Ne tik Jaunimo mokykloje, bet ir kitur. Bet situacija tokia, kad iš mokytojų gimnazijose reikalaujama vaikų akademinių pasiekimų. Švietimo sistemoje esame susikūrę metodų, kaip išmokyti dalyko, bet neturime metodų, kaip ugdyti žmogų. Pedagoginė įžvalga ir empatija turi būti įgimta, kad galėtume žmogų auginti.

Jei tektų organizuoti mokytojų stažuotę Jaunimo mokykloje, kokią programą pasiūlytumėte mokytojams savaitei?

– Pakviesčiau savaitei į sukarintą stovyklą. Kad mokytojai su vaikais paeitų keliasdešimt kilometrų, pabūtų kartu. Tada daug dalykų atsiskleidžia apie vaikus, mokytojus ir gali užsimegzti ryšys.

Kiek reikėjo laiko, kad suprastumėte, kokius metodus naudoti, dirbant su kitokiais vaikais, kad valdytumėte situaciją, neprarastumėte autoriteto?

– Pradžia tokia ir buvo: ne vieną kartą nusvilau, kai bandžiau įprastomis sau priemonėmis suvaldyti vaikų elgseną. Tokiems vaikams kažką gali pasakyti, tik kai įgyji autoritetą. Autoritetas šiuo metu jaunimo kitaip suprantamas. Tik užmegzti santykiai nulemia poveikį. Knygoje neparašiau, kaip per vieną pamoką mane mokinys pasiuntė keiksmažodžiu. Bet kai pažįsti tokius vaikus, supranti, kad tave pasiuntė tikrai ne ten, kur rusų karinį laivą, o tiesiog paprašė atstoti, nelįsti, palikti ramybėje. Po kurio laiko jis ir patvirtino, kad ne man tas keiksmažodis buvo skirtas. Bet kaip svarbu nesukurti konflikto ten, kur jo galima išvengti. Tokio vaiko žodynas skurdus ir jo keiksmažodis yra paprastas žodis, nekaupiantis savy vidinio pykčio. To reikėjo išmokti, reikėjo situaciją pamatyti ne tik akimis, išgirsti ausimis, bet pajusti iš vidaus – kas slypi po atitinkamu elgesiu. Juk teko dirbti su vaikais, patyrusiais didžiulių dvasinių traumų, todėl teko surasti ir atitinkamų metodų. Ar man visada sekėsi? Tikrai ne. Tai direktorei Lorai knygoje tikrai sekėsi geriau.

Kai Lora atėjo vadovauti Jaunimo mokyklai, vienas vaikas jos paklausė, iš kurios gimnazijos ją išmetė. Tai iš kur jus išmetė?

– Juos tai visus išmetė iš kokios nors mokyklos, tad klausimas – natūralus. Vadovauti Jaunimo mokyklai atėjau iš Lieporių gimnazijos, kur dirbau direktoriaus pavaduotoja. Buvo, kas atkalbinėjo, klausė, kur einu, stebėjosi. Bet čia gal mano charakterio bruožas – leistis, pernelyg daug neanalizuojant, kas bus. Ir labai smagu, kad ryžausi dirbti toje mokykloje – mano matymo ir suvokimo laukas labai išsiplėtė.

Knygoje labai gražiai aprašote mamizmą. Ką su tuo mokytojo mamizmu daryti šalies švietimo sistemoje?

– Yra sisteminių dalykų, nes mamizmas atsiranda tada, kai norime pasiekti numatytų rezultatų, to negalėdami padaryti. Tada pradedame imituoti, pagalves vaikams dedame ten, kur jie patys sunkumus turėtų įveikti. Kitas dalykas – esame moterys, todėl mums iš prigimties norisi globoti. Reikėtų pusiausvyros mokykloje – jose turi dirbti daugiau vyrų.

Jei būtumėte švietimo ministrė, ką keistumėte pirmiausia?

– Keisčiau vertinimo sistemą – reikia pradėti vaiką vertinti pagal jo asmenybės ūgtį, padarytą pažangą. Žmogaus gyvenime svarbu, kad jis nuo šios situacijos keistųsi, o ne gautų įvertinimą iš visų dalykų.

Įvairiose marginalinėse grupėse, ypač tose, kuriose gajus jėgos kultas, vaikuose būna apsigyvenęs mitinis žvėris. Koks mitinis žvėris buvo susikurtas Jaunimo mokyklos vaikų, su kuriuo labiausiai reikėjo kovoti?

– Tie vaikai kupini nepasitikėjimo suaugusiaisiais ir aplinka. Tai didžiausias žvėris. Net jiems gerus dalykus jie pasitikdavo priešiškai, pasišiaušę kaip ežiai. Nes per ilgą laiką prarado pasitikėjimą visais. Pasiekti, kad jie patikėtų, čia buvo sunkiausias dalykas.


Kelmė
Kelmės rajone dėl tikimybės apgadinti kelius apribojamas sunkiasvorių transporto priemonių eismas
Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2025 m. gruodžio 8 d. įsakymu Nr. A-961 apribojamas sunkiasvorio krovininio transporto (krovininių automobilių, miškovežių, traktorių), kurio bendroji masė daugiau kaip 8 tonos, eismas Kelmės rajono vietinės reikšmės keliais siekiant apsaugoti juos polaidžio metu nuo sugadinimo nuo 2025 m. gruodžio 9 d. iki 2026 m. gegužės 1 d.
Gatvė | 2 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Artėjant šventėms bulvės išlieka vienu populiariausių ir universaliausių produktų, kurį lietuviai renkasi tiek kasdienai, tiek kalėdiniam stalui. Bulves lietuviai naudoja tiek gaminant paprastus, tradicinius garnyrus, įvairiausius troškinius, apkepus ir, žinoma, baltą mišrainę, kuri yra neatsiejama žiemos švenčių stalo dalis. Ši daržovė vertinama dėl paprastumo, pigumo ir sotumo. Be to, ji gali ilgai stovėti šaldytuve, todėl nereikia jaudintis dėl greito suvartojimo laiko.
Virtuvė | 4 MIN.
0
Antroji gruodžio savaitė žada būti rami ir palanki. Astrologai dalijasi patarimais, kurie padės per šias septynias dienas sustiprinti sėkmę. Laikydamiesi kelių paprastų rekomendacijų, galėsite lengviau atskleisti savo potencialą.
Horoskopai | 5 MIN.
1
Lietuva
Pakruojis
Japoniją pirmadienį supurtė smarkus žemės drebėjimas. Požeminių smūgių stiprumas siekė 7,6 balo. Institucijos prie Aomorio prefektūros krantų paskelbė cunamio pavojų, praneša agentūra „Reuters“.
Pasaulis | 2 MIN.
0
Įvyko Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės aplinkosauginio švietimo projektų vertinimo komisijos posėdis. Šios komisijos narės – administracijos Aplinkos apsaugos ir komunalinio ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Austėja Zamokaitė, Aplinkos apsaugos ir komunalinio ūkio skyriaus teisininkė Edita Kriukienė, Apskaitos skyriaus vedėja Rasa Bagdonienė, Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Valantinaitė-Krikščiūnė ir komisijos pirmininkė vicemerė Simona Lipskytė išnagrinėjo ir įvertino 19 pateiktų paraiškų, skirtų aplinkosauginio švietimo veikloms rajone įgyvendinti.
Aktualijos | 2 MIN.
0

Kalėdų gidas | 2 MIN.
0
Kalėdų gidas | 2 MIN.
0

Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Lietuva
Lietuva
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su Estijos, Suomijos, Airijos, Latvijos, Lenkijos ir Švedijos vadovais bendru laišku kreipėsi į Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininką António Costą ir Europos Komisijos (EK) pirmininkę Ursulą von der Leyen, išreikšdami tvirtą palaikymą kuo skubiau įgyvendinti EK pasiūlymą dėl reparacijų paskolos Ukrainai, pasitelkiant įšaldytus Rusijos aktyvus.
Lietuva | 2 MIN.
2
Dėl iš Baltarusijos plūstančių kontrabandinių balionų krizės Vyriausybė planuoja skelbti ekstremalią situaciją visoje šalyje.
Lietuva | 3 MIN.
0

Radviliškis
Šiauliai
Radviliškio rajono savivaldybės taryba praėjusiame posėdyje vienbalsiai pritarė taikos sutarties pasirašymui tarp Savivaldybės ir Radviliškio Švenčiausios Mergelės Marijos Gimimo parapijos. Šis sprendimas padėjo tašką daugiau nei penkiolika metų besitęsiančioje istorijoje dėl Socialinių paslaugų centro pastato nuosavybės ir naudojimo.
Politika | 4 MIN.
0
Spalio pabaigoje Šiauliuose viešėjusi Estijos nepaprastoji ir įgaliotoji ambasadorė Kaili Terras atvyko oficialiu vizitu. Diplomatė ir jos komanda susitiko su Šiaulių miesto meru Artūru Visocku ir vicemeru Justinu Švėgžda, susitikime taip pat dalyvavo Estijos garbės konsulas Šiauliuose Gintaras Sluckus.
Politika | 3 MIN.
1

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Lietuva
Pasaulis
Japoniją pirmadienį supurtė smarkus žemės drebėjimas. Požeminių smūgių stiprumas siekė 7,6 balo. Institucijos prie Aomorio prefektūros krantų paskelbė cunamio pavojų, praneša agentūra „Reuters“.
Pasaulis | 2 MIN.
0
Pirmadienį Volodymyras Zelenskis atvyko į Londoną, pranešė Ukrainos prezidento kanceliarija.
Pasaulis | 3 MIN.
0


Šiauliai
Radviliškis
Dar vos prieš dešimtmetį frazė „globali karjera“ Lietuvos kontekste buvo beveik išskirtinai siejama su vienu miestu – Vilniumi. Norint dirbti su tarptautiniais klientais, gauti vakarietišką atlyginimą ir kopti karjeros laiptais, persikėlimas į sostinę buvo neišvengiamas. Tačiau šiandien situacija – kitokia. Skaitmeninė transformacija, pandemijos įtvirtintas nuotolinis darbas ir naujas įmonių požiūris į talentų paiešką leidžia Alytui, Šiauliams ar Panevėžiui tapti ne tik patogaus gyvenimo, bet ir pasaulinio lygio karjeros centrais.
Verslas | 5 MIN.
0
Gruodžio 5 dieną Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis kartu su Statybos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėju Gintautu Viču lankėsi prie Šeduvos baigiamoje statyti UAB „JPackaging“ gamykloje. Vizito metu su įmonės vadovais aptarta statybų eiga, darbų sparta ir iššūkiai, kurie dar lieka iki starto.
Verslas | 3 MIN.
0

Šiauliai
Šiauliai
Šiandien Šiaulių apygardos teismas paskelbė sprendimą civilinėje byloje dėl Šiaulių universalios arenos remonto darbų. Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros prokuroro, ginančio viešąjį interesą, ieškinys tenkintas visiškai.
Kriminalai | 3 MIN.
1
Sekmadienio popietę Šiaulių rajone darbavosi išminuotojai. Jiems teko saugiai susprogdinti pavojų kėlusį rastą sprogmenį.
Kriminalai | 2 MIN.
0


Kelmė
Pakruojis
Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2025 m. gruodžio 8 d. įsakymu Nr. A-961 apribojamas sunkiasvorio krovininio transporto (krovininių automobilių, miškovežių, traktorių), kurio bendroji masė daugiau kaip 8 tonos, eismas Kelmės rajono vietinės reikšmės keliais siekiant apsaugoti juos polaidžio metu nuo sugadinimo nuo 2025 m. gruodžio 9 d. iki 2026 m. gegužės 1 d.
Gatvė | 2 MIN.
0
Atnaujinama rajono kelių ir gatvių infrastruktūra – Bardiškių kaime (Žeimelio sen.) sutvarkyta Vytauto Didžiojo gatvė.
Gatvė | 2 MIN.
0
Klaipėda
Klaipėda
Klaipėdos rajone pirmadienio rytą susidūrė lengvasis automobilis ir kelininkų transporto priemonė, per avariją, pirminiais duomenimis, nukentėjo trys žmonės. Eismo nelaimė įvyko kelininkams atvykus likviduoti anksčiau įvykusių avarijų padarinių, kai buvo partrenkti du šernai.
Gatvė | 3 MIN.
0
Pirmadienio rytą pranešta apie eismo įvykį Klaipėdos rajone.
Gatvė | 2 MIN.
0

Šiauliai
Joniškis
„Šiaulių“ krepšinio klubas praneša apie nutrauktą bendradarbiavimą su Camu Reddishu. Rugsėjį į Lietuvą atvykęs puolėjas dėl asmeninių priežasčių priėmė sprendimą grįžti į JAV. Sutartis su krepšininku nutraukta abipusiu sutarimu, klubui išsaugojant numatytas išpirkos garantijas.
Sportas | 2 MIN.
0
Joniškio rajono savivaldybės administracija kviečia teikti paraiškas premijoms gauti už aukštus pasiekimus sporto, kultūros ir meno srityse.
Sportas | 2 MIN.
0


Šiauliai
Pakruojis
Nors Lietuvoje vis daugiau kalbama apie pagalbą stiprinant savo psichikos sveikatą, daugelis žmonių vis dar sunkiai orientuojasi psichikos sveikatos specialistų įvairovėje. Ką pasirinkti: psichiatrą, psichoterapeutą, psichologą? O gal meno terapeutą? Pasak meno (dramos) terapeutės Eglės Pikšrytės, tam, kad žmogus apskritai ieškotų pagalbos, jis pirmiausia turi žinoti, į ką kreiptis.
Veidai | 7 MIN.
0
Gruodžio 2 dieną Pakruojo kultūros centre duris atvėrė tradicinė paroda „Po angelo sparnu“. Paroda organizuota jau 19-ąjį kartą, o šiuo metu čia eksponuojami skulptoriaus Eduardo Tito medžio darbai ir Laimutės Veličkienės dailės studijos paveikslai.
Kultūra | 2 MIN.
0
Radviliškis
Šiauliai
Gruodžio 13 dieną 14 valandą Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Burbiškio dvaro istorijos muziejuje (Radviliškio r.) vyks adventinė popietė „Šventoji naktis“ su Kauno styginių kvartetu ir aktore Inesa Paliulyte. Programos atlikėjai kviečia didžiųjų metų šventes pasitikti prasmingais apmąstymais.
Kultūra | 3 MIN.
0
Laidos „Moterims 45+“ pašnekovė – moteris, kurios istorija yra tarsi veidrodis daugeliui iš mūsų.
Veidai | 2 MIN.
1


Lietuva
Lietuva
Lietuvoje savarankiškai dirbančių asmenų skaičiui viršijus 300 tūkst., vis daugiau kalbama ir apie jų poreikį įsigyti nekilnojamojo turto. Kelias iki nuosavo būsto savarankiškai dirbantiesiems gali būti sudėtingesnis. Finansų įstaigos, vertindamos laisvai samdomų specialistų ar smulkiųjų verslininkų paraiškas, taiko griežtesnius kriterijus, todėl norint gauti paskolą būtina kruopščiai pasiruošti, rašoma banko „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.
Namai | 5 MIN.
0
Šiandien vos keliais paspaudimais telefono ekrane technologijos tvarko namus, reguliuoja šildymą ir apšvietimą bei apsiperka. Inovacijos ir dirbtinis intelektas yra integruojamas net į buitinės technikos prietaisus, pavyzdžiui, šaldytuvus. Technologinės naujovės leidžia palengvinti jų priežiūrą, su kuria susiję nemažai mitų. Kokie jie ir ar juose yra bent krislas tiesos?
Namai | 5 MIN.
0

Šiauliai
Šiauliai
Nors Lietuvoje vis daugiau kalbama apie pagalbą stiprinant savo psichikos sveikatą, daugelis žmonių vis dar sunkiai orientuojasi psichikos sveikatos specialistų įvairovėje. Ką pasirinkti: psichiatrą, psichoterapeutą, psichologą? O gal meno terapeutą? Pasak meno (dramos) terapeutės Eglės Pikšrytės, tam, kad žmogus apskritai ieškotų pagalbos, jis pirmiausia turi žinoti, į ką kreiptis.
Veidai | 7 MIN.
0
Laidos „Moterims 45+“ pašnekovė – moteris, kurios istorija yra tarsi veidrodis daugeliui iš mūsų.
Veidai | 2 MIN.
1


Lietuva
Lietuva
Artėjant šventėms bulvės išlieka vienu populiariausių ir universaliausių produktų, kurį lietuviai renkasi tiek kasdienai, tiek kalėdiniam stalui. Bulves lietuviai naudoja tiek gaminant paprastus, tradicinius garnyrus, įvairiausius troškinius, apkepus ir, žinoma, baltą mišrainę, kuri yra neatsiejama žiemos švenčių stalo dalis. Ši daržovė vertinama dėl paprastumo, pigumo ir sotumo. Be to, ji gali ilgai stovėti šaldytuve, todėl nereikia jaudintis dėl greito suvartojimo laiko.
Virtuvė | 4 MIN.
0
Unikalaus balso kūrėja ir atlikėja Rūta MUR pristato naują singlą „Viskas bus gerai“ – jautrią dainą apie išsiskyrimą, žmogiškas klaidas ir vidines audras, kurias kartais tenka išgyventi.
Laisvalaikis | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Antroji gruodžio savaitė žada būti rami ir palanki. Astrologai dalijasi patarimais, kurie padės per šias septynias dienas sustiprinti sėkmę. Laikydamiesi kelių paprastų rekomendacijų, galėsite lengviau atskleisti savo potencialą.
Horoskopai | 5 MIN.
1
Gruodžio 8-oji – Švč. Mergelės Marijos nekalto prasidėjimo šventė.
Horoskopai | 4 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Artėjant šventėms bulvės išlieka vienu populiariausių ir universaliausių produktų, kurį lietuviai renkasi tiek kasdienai, tiek kalėdiniam stalui. Bulves lietuviai naudoja tiek gaminant paprastus, tradicinius garnyrus, įvairiausius troškinius, apkepus ir, žinoma, baltą mišrainę, kuri yra neatsiejama žiemos švenčių stalo dalis. Ši daržovė vertinama dėl paprastumo, pigumo ir sotumo. Be to, ji gali ilgai stovėti šaldytuve, todėl nereikia jaudintis dėl greito suvartojimo laiko.
Virtuvė | 4 MIN.
0
Kiauliena jau seniai yra neatsiejama lietuviškos virtuvės dalis. Tai mėsa, kurią pirkėjai renkasi ne tik dėl jos skonio, bet ir dėl patrauklios kainos bei gausybės paruošimo būdų. Kiaulienos mentė, laikoma viena universaliausių ir sultingiausių dalių, ypač tinkama tiek kasdieniams, tiek šventiniams patiekalams.
Virtuvė | 4 MIN.
0