REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2019 m. Kovo 25 d. 15:43

Didingo Vilniaus krašto dr. Gabrielio Jano Mincevičiaus šviesaus atminimo diena

Vilnius

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


77233

Šiandien, kovo 25 d., daugiau kaip prieš du metus miręs, buvęs Lietuvos Respublikos Seimo narys, Vilniaus rajono savivaldybės vicemeras, lenkų dainų ir šokių ansamblio „Wileńszczyzna“ meno vadovas, teologinių mokslų daktaras, visuomenės veikėjas ir Vilniaus krašto patriotas Gabriel Jan Mincevič būtų šventęs savo 81-ąjį gimtadienį.

Dr. Gabriel Jan Mincevič paliko didelį pėdsaką Vilniaus krašto istorijoje, o Vilniaus rajono labui, nepaisant savo garbingų metų, dirbo iki pat mirties. Yra žinomas kultūros ir švietimo aktyvistas Vilniaus regione, Vilniaus apylinkių tautosakos rinkėjas ir puoselėtojas, lenkų dainų ir šokių ansamblio „Wilenszczyzna“ meno vadovas. Jo įsteigti ansambliai Vilniaus kraštui būdingą kultūrą, lenkų liaudies dainas ir šokius pristato ne tik Vilniaus regiono ir Lietuvos publikai, bet taip pat ir užsienio žiūrovams. 1989 m. gegužės 13 d. dr. Gabriel Jan Mincevič pastangomis įvyko pirmas lenkų kultūros festivalis Lietuvoje „Lenkų gėlės“ („Kwiaty polskie“) Nemenčinės amfiteatre, kurio pagrindinis tikslas suburti ir puoselėti lenkų liaudies kultūrą Vilniaus regione. Dr. Jan Gabriel Mincevič taip pat yra religinės poezijos ir dainų festivalio „Garbiname Tave, Viešpatie“ („Ciebie, Boże, wysławiamy“) organizatorius. Festivalis organizuojamas nuo 1991 m., siekiant suteikti jaunimui galimybę išreikšti savo religinius jausmus dainose ir poezijoje.

J. Mincevič yra daugiau kaip 30 dainų autorius, tarp jų ir apie Vilniją. Išleidęs keletą dainų rinkinių bei muzikos vadovėlių. Ypač populiarus tarp lenkų liaudies muzikos mylėtojų jo rinkinys „Pieśni Wileńszczyzny“ („Vilniaus krašto dainos“). 2011 m. išleista G. J. Mincevičiaus knyga „Na co mi Bóg i religia?: (naukowe uzasadnienie wiary)“ (lietuviškai. „Kam man Dievas ir religija?: (mokslinis tikėjimo pagrindimas“)).

Už didžius nuopelnus ir aukštus pasiekimus dr. Gabriel Jan Mincevič ne kartą pelnė aukščiausius apdovanojimus: buvo Oskaro Kolbergo, šv. Brolio Alberto premijų laureatas, už Vilniaus rajono savivaldybės bendradarbiavimo ryšių stiprinimą su Lenkija jam suteiktas „Nusipelnęs lenkų kultūrai“ apdovanojimas, pirmajame dienraščio „Kurier Wileński” paskelbto skaitytojų plebiscite pelnė „1998 metų Lietuvos lenko“ titulą. Apdovanotas ordinu už nuopelnus Lenkijos Respublikai, Nacionalinio švietimo komisijos medaliu, Dąbrowskio Mazurko mylėtojų draugijos garbės medaliu, gavo draugijos „Wspólnota Polska“ garbės aukso ženklą, Tautinių mažumų ir išeivijos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės garbės aukso ženklą, Lenkijos Respublikos žurnalistų sąjungos aukso taurę, apdovanotas medaliu „Pro Patria“. 2008 m. ir 2011 m. dr. Gabriel Jan Mincevič pelnė Didžiojo kunigaikščio Gedimino III laipsnio apdovanojimą „Už pasiekimus žmogiškojo kapitalo ugdymo srityje“.

Visuomeninę veiklą šviesaus atminimo Jan Mincevič sugebėjo jungti su valdininko darbu. Nuo 2007 m. aktyviai veikė kaip Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narys ir Savivaldybės mero pavaduotojas, atsakingas už švietimo politikos įgyvendinimą bei kultūrinę veiklą Vilniaus rajone.

Vilniaus rajono savivaldybės Taryba, siekdama pagerbti bei įamžinti buvusio Vilniaus rajono savivaldybės mero pavaduotojo bei žinomo Vilnijos krašto veikėjo dr. Gabrielio Jano Mincevičiaus atminimą, 2018 m. balandžio 25 d. nusprendė suteikti Rukainių seniūnijos Kalesninkų k., Skarvadiškių k., Tumosų k., Ulėnų k., Žemaitėlių k., Žemlių k., Svironių vs. esančiai gatvei Gabrielio Jano Mincevičiaus vardą.

Taip pat, Vilniaus rajono savivaldybė siekdama pagerbti šio žymaus Vilnijos krašto visuomenės veikėjo atminimą, 2018 metų gegužės 16 d. Nemenčinės daugiafunkciniame kultūros centre organizavo patriotinės ir religinės dainos festivalį „(...) Ukochana moja ziemio...“, kuriame dalyvavo 7-9 klasių moksleiviai iš viso Vilniaus rajono.

Skaudi netektis, sukrėtusi visus, kas pažinojo šį didį, ryžtingą ir šiltą žmogų, įvyko 2016 m. gruodžio 7 dieną. Gabriel Jan Mincevič mirė sulaukęs 78 metų, palaidotas Antakalnio kapinėse.

Gimtadienio dieną buvusį bendradarbį pagerbė, bendra malda ir šiltais prisiminimais pasidalijo Vilniaus rajono savivaldybės atstovai su mere Marija Rekst priešakyje.REDAKCIJA REKOMENDUOJA