REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2024 m. Vasario 20 d. 10:21

Dėl seksualinės prievartos prieš nepilnametes ir mažametes šeimynos globėjui skirta 5 metų laisvės atėmimo bausmė

Panevėžys

Policijos nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: ELTA


292523

Lietuvos apeliacinis teismas pirmadienį paskelbė nuosprendį sutuoktiniams, ilgus metus vadovavusiems vienai Aukštaitijoje veikusiai šeimynai.

Kaip skelbiama teismo pranešime, pripažinta, kad šeimynos globėjas įvykdė seksualinio pobūdžio nusikalstamas veikas prieš mažametes ir nepilnametes globotines, o jo sutuoktinė piktnaudžiavo globėjo teisėmis ir pareigomis.

Šioje didelį atgarsį visuomenėje sukėlusioje byloje kartu su buvusiais šeimynos globėjais buvo teisiamas dar vienas vyras. Jį pirmosios instancijos teismas pripažino kaltu dėl nepranešimo apie mažametės žaginimą ir skyrė 1 318 eurų baudą. Tačiau šis asmuo apeliacinės instancijos teismo sprendimo nesulaukė, pernai rudenį mirė.

Byloje nukentėjusiomis buvo pripažintos buvusios šeimynos globotinės. Įtariama, kad jos, būdamos nepilnametės, o kai kurios – ir mažametės, seksualinę prievartą patyrė 2009–2016 metais. Bylą išnagrinėjus neviešuose teismo posėdžiuose, 2022 metų lapkričio 24 dieną Panevėžio apygardos teisme visiems trims teisiamiesiems paskelbtas apkaltinamasis nuosprendis.

Šį nuosprendį apeliacine tvarka apskundė ir nuteistieji, ir valstybinį kaltinimą teisme palaikiusi prokurorė Sandra Povilonienė.

Išnagrinėjęs šią baudžiamąją bylą, Lietuvos apeliacinis teismas vasario 19 dieną buvusį šeimynos globėją pripažino kaltu dėl mažamečio bei nepilnamečio asmens išžaginimo ir dėl seksualinio mažamečio asmens prievartavimo. Už tai jam subendrinus skirta reali 5 metų laisvės atėmimo bausmė. Minėtą asmenį apeliacinės instancijos teismas išteisino dėl pasikėsinimo išžaginti nepilnametį asmenį bei paliko galioti pirmosios instancijos teismo išteisinimą dėl mažamečio asmens tvirkinimo.

„Galima sutikti su prokurorės apeliacinio skundo argumentu, jog šeimynos steigėjams ir dalyviams įstatymai kelia padidintus reikalavimus, susijusius su nebiologinių vaikų priežiūra, globa ir auklėjimu. Todėl nuteistojo išsirengimas iki nuogumo globotinių akivaizdoje ir maudymasis nuogam tokių reikalavimų neatitinka ir nėra pateisinamas moralės požiūriu, tačiau tokiame nuteistojo poelgyje nėra būtinų nusikalstamos veikos, numatytos Baudžiamojo kodekso 153 straipsnyje („Mažamečio asmens tvirkinimas“), sudėties požymių“, –rašoma Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendyje.

Šeimynos globėjams dėl piktnaudžiavimo globėjo teisėmis ir pareigomis skirta 6 mėnesių laisvės apribojimo bausmė su įpareigojimu atsiprašyti nukentėjusiosios.

Apeliacinės instancijos teismas šeimynos globėją viename epizode dėl piktnaudžiavimo išteisino. Konstatuota, kad jos požiūris į galimai nuo jos sutuoktinio seksualinės prievartos nukentėjusias mergaites, netinkama reakcija yra nepateisinama, tačiau ne visais atvejais yra nusikalstama ir užtraukiantibaudžiamąją atsakomybę.

Baudžiamąjį procesą trečiojo bylos kaltinamojo atžvilgiu Lietuvos apeliacinis teismas nutraukė nuteistajam mirus. Tačiau teismas konstatavo, kad byloje surinktų ir aptartų įrodymų analizė leidžia daryti išvadą, kad minėtas asmuo ne tik žinojo, kad šeimynos globėjas priekabiauja prie globotinės, bet ir pats matė, kaip jis lytiškai santykiauja su mažamete ir apie šį sunkų nusikaltimą ilgą laiką – iki pat ikiteisminio tyrimo pradžios, nepranešė teisėsaugos pareigūnams.REDAKCIJA REKOMENDUOJA