REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Rugpjūčio 4 d. 07:00

Daušiškių kapinių atidarymas numatytas kažkada eilinį rudenį

Šiauliai

Ran­go­vas UAB „Šiau­lių plen­tas“ pa­gal su­tar­tį už 4,2 mln. Eur tu­rė­jo įreng­ti ka­pi­nes per dve­jus me­tus, t. y. iki 2020 m. (Za­ki­ro Me­dži­do­vo feis­bu­ko nuo­tr.)

Asta ŠiukšterienėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


274637

Naujosios Šiaulių kapinės Daušiškiuose jau beveik įrengtos ir jas planuojama atidaryti netrukus – artimiausią rudenį. Lygiai toks pat pažadas iš Šiaulių miesto savivaldybės skambėjo ir pernai, ir dar keletą metų anksčiau. O milijonus eurų surijusios ir vis dar brangstančios naujos kapinės kaip neveikia, taip neveikia. Tuo tarpu esamos vis tankinamos, mažinant takų skaičių ir pjaunant medžius.

Daušiškių kapinių atidarymas – kažkada rudenį

Daušiškių kapinės jau beveik įrengtos: dar keletas darbų, bemaž šimtų tūkstančių eurų – ir jos bus tuoj tuoj atidarytos, kažkada šį rudenį. Savivaldybė informuoja, kad Daušiškių kapinių atidarymas planuojamas 2023 m. spalio pabaigoje. Tiksli atidarymo data dar nėra parinkta, kai bus –
paskelbs viešai.

Tai, kad pernai rudenį planuotas atidarymas neįvyko, Šiaulių miesto savivaldybė teisinasi atsiradusiais nenumatytais darbais, kurie užsitęsė visus metus.

„Atsiradus nenumatytiems darbams, buvo pratęstas darbų atlikimo terminas, todėl buvo nukeltas atidarymas. Šiuo metu atliekami baigiamieji darbai (kadastrinių matavimų bylos parengimo ir kt.). Darbus atlieka UAB „Šiaulių plentas“, – atidėliojimo priežastis aiškina Šiaulių vicemeras Justinas Švėgžda.

Per metus kapinės dar pabrango

Dar vieni laukimo metai, koreguoti sprendiniai, papildomi darbai ir vėl padidino kapinių įrengimo sąmatą – šįsyk beveik 100 tūkst. Eur.

„Buvo perkelta dalis tvoros, panaudojant numatytas medžiagas, asfaltuota dalis pėsčiųjų takų ir stovėjimo aikštelių, pailgintas vidaus elektros tinklas ir pajungtas prie pajungimo spintos. Dėl dalies papildomai asfaltuotų pėsčiųjų takų ir stovėjimo aikštelių kapinių įrengimo kaina padidėjo 96 619,75 Eur“, – skaičiuoja Savivaldybė.

Rangovas UAB „Šiaulių plentas“ pagal sutartį už 4,2 mln. Eur turėjo įrengti kapines per dvejus metus, t. y. iki 2020 m. Darbai vėluoja jau trejus metus, projektas vis koreguojamas ir kapinių įrengimo suma (be žemės pirkimo išlaidų) jau perkopė 4,3 mln. Eur (4 354 111,90 Eur).

Naujų kapinių laukiama jau 18 metų

Panašu, kad „Etaplius“ savaitraščio pernykštė pranašystė straipsnyje išsipildė: Daušiškių kapinės nuo idėjos užgimimo iki realaus atidarymo jau sulaukė pilnametystės. Praėjo 18 metų nuo tada, kai 2005-aisiais pradėta ieškoti žemės naujoms kapinėms, nes nebebuvo kur laidoti mirusių šiauliečių.

Tuomet su siaubu kalbėta, kad, įvertinant mirtingumo rodiklius, laidojimo vietų Ginkūnų ir K. Donelaičio kapinėse užteks vos keleriems metams. Esą kapinės juk ne guminės ir tuoj laidoti nebebus kur – skubiai reikia naujų.

Statistika rodo, kad kiekvieną mėnesį Anapilin iškeliauja maždaug po 100 šiauliečių. Per 18 metų, turinčių po 12 mėnesių, mirė tūkstančiai ir visi, nepaisant baisių įspėjimų, tilpo esamose kapinėse. Aišku, buvo imtasi papildomų priemonių: plėsti plotai, statyti kolumbariumai, leista laidoti apleistose kapavietėse, retinti žalieji plotai, likviduoti praėjimo takai, tankinti kapų kvartalai.

Laidojama praėjimuose?

Ne visos šios priemonės šiauliečiams patinka. Pastebėjimais apie tai, kad kai kurios jų atrodo neetiškos, žmonės, dažniau lankantys miesto kapines, dalijasi socialiniuose tinkluose:

„Ginkūnuose esu išvaikščiojęs visas kapines (daug giminių ir pažįstamų ten miega), tai visi jau takai užlaidoti, jokių erdvių nebėra (beveik). Nesuprantu, kodėl tų Daušiškių taip ilgai nesutvarkė ir neatidaro?“

„Ginkūnuose jau yra vietų, kur per kapus reikia lipti, nebent dar ant pagrindinių takų laidoti. Liūdna...“

Šiaulių miesto savivaldybė neigia, kad kapinės tankinamos takų sąskaita. „Papildomos naujos kapavietės formuojamos pavieniais atvejais, kai tenka nupjauti nudžiūvusius medžius ir jų vietoje yra pakankamai vietos naujų kapaviečių formavimui. Nė vienose Šiaulių miesto kapinėse nėra skiriamos kapavietės praėjimo takuose ar keliukuose ir takų teritorijoje laidojimai tikrai nevyksta“, – situaciją komentuoja J. Švėgžda.

Vis dar telpame

Laikas – reliatyvi sąvoka. Per tuos 18 kapinių įrenginėjimo metų mirusiesiems vietų užtenka vis tam pačiam terminui – maždaug porai metų.

Rugpjūčio 1 d. duomenimis, Ginkūnų kapinėse dar buvo likusios trys vietos, kuriose būtų galima suformuoti ir įrengti naujas kapavietes. Dviviečių, o juolab šeimyninių tuščių kapaviečių šiuo metu nėra. Šiose kapinėse daugiausia laidojama į jau turimas šeimos kapavietes.

K. Donelaičio kapinėse, preliminariu vertinimu, naujų kapaviečių formavimui vietų yra likę 1,5–2 metų laikotarpiui. Šios kapinės vis plečiamos, perkeliant tvorą, ir panašu, kad tai gali tęstis tol, kol užteks žemės ploto.

Po nuolatinių neišpildomų pažadų žmonės jau nebetiki, kad Daušiškių kapinės bus atidarytos numatomu laiku šį spalį, ir ironizuoja valdžios delsimą: „Matyt, laukia, kol numirs toks, kuris bus nusipelnęs būti pirmas palaidotas?!“

Išlaikyti kapines kainuos papildomai

Yra ir pritariančiųjų Savivaldybės delsimui ir naujųjų Daušiškių kapinių atidarymo atidėliojimui: esą, kol vis randama vietų dabar eksploatuojamose kapinėse, bus nuosekliau ir pigiau pirma išnaudoti visas galimybes ir tik tada atidaryti naujas kapines.

„Aš manau, kad geriau gerai prižiūrėti vienas kapines nei prastai dvejas. Ginkūnuose tikrai pilna užleistų kapų ir galima dar rasti, kur laidoti. Manau, dar yra ir giminaičių kapų, kurių nebėra kam prižiūrėti. Pilna vietos kolumbariumams. Galų gale, mūsų tikrai nedaugėja“, – samprotauja šiaulietė.

Žinoma, naujoms kapinėms Daušiškiuose reikės papildomų biudžeto išlaidų atlyginimų administravimui ir priežiūrai, vandens, atliekų tvarkymo organizavimui, galiausiai – naujo viešojo transporto maršruto įvedimui ir autobusų ridos kompensacijai.

„Manau, delsiama iš taupumo, kaip visada ne ten, kur reikia. Juk reikės tada jas prižiūrėti, o tai papildomi pinigai“, – skaičiuoja šiaulietis.

„O kaip ten su susisiekimu, ypač tiems, kas neturi savo automobilio? Anksčiau kalbėjo, kad yra problemų, bet nėra pinigų“, – rūpinasi kitas.

Laukia tūkstančiai naujų kapaviečių

Pagal projektą, Daušiškių kapinėse bus 3 950 tradicinių laidojimo vietų, daugiau nei 3 200 šeimos kapaviečių ir dar beveik 300 mažesnių, papildomai – socialinių.

Judėjimui tarp kapaviečių – rupaus asfalto dangos, betono trinkelių pravažos ir šaligatviai. Lankytojų ir darbuotojų patogumui turi būti įrengta ir 112 vietų automobilių stovėjimo aikštelė. Žinoma, ir kita būtina kapinių infrastruktūra: vandentiekio ir nuotekų, taip pat laistymo tinklai ir šulinėliai, penki tualetai.REDAKCIJA REKOMENDUOJA