REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Rugsėjo 22 d. 17:13

Darbo kodekso pataisos dėl išlaidų kompensavimo nuotoliniu būdu dirbantiems darbuotojams bus tobulinamos

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


246515

Seimas po pateikimo nepritarė Darbo kodekso pataisoms, siūlančioms numatyti pareigą darbdaviams kompensuoti nuotoliniu būdu dirbantiems darbuotojams jų padidėjusias išlaidas už internetą, elektrą, šildymą ir vandenį.

Ketvirtadienį už tokią Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nario Algirdo Stončaičio pateiktą iniciatyvą po pateikimo balsavo 58 Seimo nariai, 27 buvo prieš, 34 parlamentarai susilaikė. Tačiau projekto autorius dar turės padirbėti, nes Darbo kodekso pataisos nebuvo atmestos, jos grąžintos iniciatoriams tobulinti.

Pasak projektą pateikusio Seimo nario Algirdo Stončaičio, jei dirbant nuotoliniu būdu darbuotojas patiria papildomų išlaidų, susijusių su darbu, jos turi būti atlygintos.

„Vis daugiau įmonių sudaro galimybę darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu. Akivaizdu, kad dalis išlaidų yra perkeliama ant darbuotojų pečių. (...) Dar nepasiekėme tokios darbo kultūros, kad dirbant nuotoliniu būdu būtų susitarta ir geranoriškai kompensuojama”,- pristatydamas projektą iš Seimo tribūnos sakė A. Stončaitis.

Jo nuomone, kompensacijos darbuotojams už padidėjusias išlaidas galėtų būtų mokamos pagal darbuotojų pateiktus dokumentus arba tai galėtų būti fiksuoto dydžio periodinės išmokos.

Parlamentaro duomenimis, nuotolinio darbo išlaidų kompensavimą taiko Latvija, Lenkija, Ispanija, Kroatija, Portugalija, Prancūzija, Slovakija, Slovėnija ir kitos šalys.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas suabejojo, ar darbuotojų patirtų išlaidų kompensavimą reikėtų reglamentuoti Darbo kodekse.

“Sutinku, kad darbuotojai tikrai patiria papildomas išlaidas dirbdami nuotoliniu būdu iš namų ir akivaizdu, kad darbdavys sutaupo. Galima kalbėti apie kompensavimą, bet klausimas, ar tai turi būti daroma iš viršaus, keičiant Darbo kodeksą? Man atrodo, kad kolektyvinės sutarties ar asmeninio darbuotojo ir darbdavio susitarimo būdu gali būti sutarta kompensuoti tas išlaidas ir kad po darbo darbuotojas galėtų būti nepasiekiamas”,- svarstė E. Gentvilas.

Kaip numato siūlomas projektas, „jeigu dirbdamas nuotoliniu būdu darbuotojas patiria papildomų išlaidų, susijusių su jo darbu, kompensuojama ne tik su darbuotojo turimų priemonių naudojimu ar darbo priemonių įsigijimu, įsirengimu ir naudojimu susijusios išlaidos, bet ir su internetinio ryšio paslaugų, padidėjusiu elektros energijos, šildymo ir vandens, naudojamo darbo reikmėms, vartojimu susijusios išlaidos. Darbo sutarties šalys gali susitarti ir dėl kitų papildomų kompensacijų“. Kompensacijų dydį ir jų mokėjimo sąlygas darbo sutarties šalys nustatytų susitarimu.

Į Darbo kodeksą taip pat siūloma įrašyti nuostatą, kad „darbuotojas, jei to nereikalauja darbo pobūdis, turi teisę būti darbdavio nepasiekiamas ne darbo laiku.“REDAKCIJA REKOMENDUOJA