REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Kovo 27 d. 21:58

D. Jauniškis apie parlamentinio tyrimo išvadas: jos šokiruoja

Lietuva

BNS/Fotobanko nuotr.

Miglė ValionytėŠaltinis: ELTA


296319

Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Darius Jauniškis pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją tyrusios Seimo komisijos išvadas vadina neteisingomis. Jei ši komisijos išvada bus patvirtinta Seimo, departamento vadovas tikina ieškosiantis būdų, kaip apginti savo ir institucijos garbę bei orumą.

„(…) Ieškosime būdų, kaip apginti institucijos garbę ir orumą, tiesą sakant, ir mano paties, nes dabar kol kas matau, kad visi šitie teiginiai stipriai prasilenkia su teisės logika“, – LRT televizijai trečiadienį sakė D. Jauniškis.

„Tai yra komisijos išvados, kurios yra neteisingos“, – pažymėjo jis.

D. Jauniškis pabrėžia, kad šioje istorijoje savo asmeninės atsakomybės nemato.

„Aš nematau asmeninės atsakomybės. Dar kartą sakau, departamentas ir aš pats veikiame pagal įstatymus. Ir vėlgi, aš nematau savo asmeninės atsakomybės čionai. Viskas buvo veikiama pagal tuo metu galiojančius teisės aktus, pagal visus įstatymus, nieko niekas nepažeidė“, – tikino jis.

ELTA primena, kad pirmadienį VSD pranešėjo Tomo Gailiaus istoriją nagrinėjusi Seimo komisija patvirtino parlamentinio tyrimo išvadą. Po kelis mėnesius trukusių analizių ir keliolikos pareigūnų liudijimų konstatuota, jog VSD vadovas Darius Jauniškis talkino tuometiniam kandidatui Gitanui Nausėdai, rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo aplinką.

Seimo tyrėjai daro išvadą, kad VSD direktorių medžiaga apie kandidato aplinką pasiekė per patį G. Nausėdą arba jo pavedimu veikusį asmenį. Taip pat nurodoma, kad departamente surinkta informacija galėjo būti atskleista ir pačiam G. Nausėdai.

Tuo metu atsakinėti į komisijos pateiktus klausimus atsisakęs prezidentas, parlamentarų nuomone, kliudė Seimui vykdyti savo pareigas ir pažeidė Konstituciją bei priesaikos nuostatas gerbti ir vykdyti įstatymus.

Parlamentinis tyrimas meta šešėlį ir ant STT vadovo Lino Pernavo, kuris, kaip teigiama išvadose, piktnaudžiavo savo pareigomis, atsisakydamas pateikti komisijai kriminalinės žvalgybos tyrimo metu surinktą informaciją bei klaidindamas komisijos narius.

Tyrimo išvadose taip pat skelbiama, jog parlamentinio tyrimo metu paaiškėjo, kad VSD tyrė galimus pažeidimus, finansuojant tuomečio kandidato G. Nausėdos rinkiminę kampaniją.

Taip pat išsiaiškinta, jog G. Nausėda bei jo rinkiminio štabo nariai 2018–2019 m. palaikė ryšius su baltarusiškų trąšų verslo atstovais, su jais susitikinėdavo, o tapęs šalies vadovu šiuos asmenis kviesdavo į Prezidentūroje vykusius renginius. Pažymima, jog komisijai liudiję aukštas pareigas Prezidentūros kanceliarijoje einantys G. Nausėdos komandos nariai šią informaciją nuslėpė. Dėl to parlamentinė komisija ketina kreiptis į prokuratūrą.

Tyrimo komisija įvertino ir pažeidimus dėl pranešėjo T. Gailiaus atskleistos tapatybės – konstatuojama, jog už tai yra tiesiogiai atsakingas VSD direktorius D. Jauniškis.

Tyrimo išvadas dar turės patvirtinti Seimas – parlamentarams ketinama jas pateikti ketvirtadienį.REDAKCIJA REKOMENDUOJA