Warning: getimagesize(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: No address associated with hostname in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 1068

Warning: getimagesize(https://media.etaplius.lt//5c0940c4bcc8d/95.jpg): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: No address associated with hostname in /home/alfa/subdomains/etaplius/straipsnisDESKTOP.php on line 1068
ETAPLIUS - D. Grybauskaitė vyksta į Kijevą, kur aptars situaciją po Rusijos agresijos Kerčės sąsiauryje
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Gruodžio 6 d. 17:31

D. Grybauskaitė vyksta į Kijevą, kur aptars situaciją po Rusijos agresijos Kerčės sąsiauryje

Vilnius

Alfa.lt nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


63583

Prezidentė Dalia Grybauskaitė penktadienį vyksta į Kijevą, kur su Ukrainos vadovu Petro Porošenka aptars galimybes, kaip padėti Ukrainai po Rusijos agresijos Kerčės sąsiauryje.

Pasak šalies vadovės, neteisėtai aneksavusi Krymą, tęsdama agresiją Rytų Ukrainoje ir vykdydama strateginių Mariupolio ir Berdiansko uostų blokadą, Rusija siekia išplėsti okupacinę zoną į Azovo jūrą. Todėl šalies vadovė sako, kad šiuo metu Lietuva stiprins karinę paramą Ukrainai.

Prezidentės teigimu, atremdama atvirą Rusijos karinę agresiją, Ukraina kovoja ir dėl visos Europos saugumo. Todėl nuosekli politinė, finansinė ir karinė parama Ukrainai, griežtas ir vieningas Vakarų atsakas yra geopolitinės realybės diktuojama būtinybė.

Valstybių vadovai aptars saugumo padėtį Rytų Ukrainoje ir Azovo jūroje. Viena pagrindinių temų bus parama Rusijos agresiją patiriančiai Ukrainai ir kaip Lietuva galėtų padėti telkiant tarptautinės bendruomenės atsaką į atvirus Rusijos karinius veiksmus Kerčės sąsiauryje.

Per 2014-2018 metus, Krašto apsaugos ministerijos teigimu, Ukrainai skirta paramos už beveik 6 mln. eurų. Be to, Lietuvoje gydomi ir reabilituojami sužeisti Ukrainos kariai - 2014-2018 metais reabilitacija Karių reabilitacijos centre Druskininkuose suteikta daugiau nei 200 Ukrainos karių, patyrusių sužeidimus kovos veiksmuose.

Šiuo metu Lietuvos kariuomenė taip pat teikia paramą Ukrainos vykdomoms reformoms, vykstančioms karinio mokymo ir rengimo srityje, padeda taikyti vakarietiškus standartus Ukrainos kariuomenei, siekiančiai didinti tarpusavio sąveiką su NATO šalių kariuomenėmis. Ukrainos kariai kviečiami mokytis Lietuvos karinio rengimo įstaigose, Lietuva finansuoja Ukrainos karininkų mokslus Baltijos gynybos koledže.

Planuojama Ukrainai taip pat suteikti ir specialistus kibernetinio saugumo mokymams. Įtariama, kad artėjantys prezidento rinkimai gali sulaukti ne vienos Rusijos kibernetinės atakos.

Susitikime taip pat bus kalbama dvišalių santykių, ekonominių ir verslo ryšių stiprinimo klausimais. Dėl pilnu tempu veikiančių ES ir Ukrainos Asociacijos bei Laisvosios prekybos sutarčių per pastaruosius metus 14 procentų išaugo ir dvišalė Lietuvos prekyba su Ukraina. Prezidentės vizito Kijeve metu vyks dvišalis Lietuvos ir Ukrainos verslo forumas.

Valstybių vadovai taip pat aptars Ukrainos bendradarbiavimą su Europos Sąjunga ir europinei šalies ateičiai būtinų reformų įgyvendinimo procesą: tolesnę kovą su korupcija, teisėsaugos institucijų pertvarką, kitus svarbius žingsnius einant eurointegracijos keliu.

Dar vienas aktualus susitikimo klausimas - Lietuvoje dirbančių ukrainiečių darbo teisių apsauga. Planuojama pasirašyti dvišalį susitarimą dėl įdarbinimo ir bendradarbiavimo darbo migracijos srityje, kuris padėtų efektyviau kovoti su nelegaliu darbu, išnaudojimu ir užtikrinti Lietuvoje dirbančių Ukrainos piliečių socialines garantijas.

Šiais metais ukrainiečiams Lietuvoje buvo išrašyta 20 tūkst. darbo vizų, tai 70 proc. daugiau nei 2017 metais.

Kijeve taip pat planuojama pasirašyti dar tris dvišalius dokumentus: Lietuvos ir Ukrainos strateginės partnerystės vystymo 2019-2020 m. gaires, tarpvyriausybinį protokolą dėl Europos bendrijos ir Ukrainos susitarimo dėl asmenų readmisijos įgyvendinimo bei 11-osios Lietuvos ir Ukrainos prezidentų Tarybos protokolą.

Prezidentei D. Grybauskaitei už nuolatinę paramą Ukrainos žmonėms nevyriausybinės organizacijos - labdaros fondo „Kryla peremogi“, kuris teikia medicininę pagalbą fronte kariaujantiems kariams, atstovai įteiks garbingą pilietinės visuomenės apdovanojimą „Beregynia Ukrainy“.

Lietuvos ir Ukrainos prezidentai taip pat pasveikins 2-ojo Ukrainos moterų kongreso dalyves. Tai Aukščiausiosios Rados narių grupės „Equal Opportunities Caucus“ iniciatyva rengiama konferencija, kurios tikslas - paskatinti lygias lyčių galimybes Ukrainoje, aktyvesnį moterų įsitraukimą į politiką ir verslą.

Šiemet minint penktąsias Maidano metines Lietuvos vadovė pagerbs žuvusiųjų atminimą ir prie „Dieviškosios šimtinės“ memorialo padės gėlių.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA