REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Rugsėjo 24 d. 11:33

D. Grybauskaitė teikia įstatymų pakeitimus, kurie turės tiesioginę įtaką kainoms

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


53543

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį Seimui teikia keturių įstatymų paketą, kurie, jos įsitikinimu, turės tiesioginę įtaką kainoms. Juose numatoma, kad priimant svarbius teisės aktus būtų privaloma įvertinti daromų pakeitimų poveikį konkurencijai. Taip pat siekiama, kad baudų už konkurencijos pažeidimus nebūtų įmanoma išvengti, pačios baudos už klaidinamą reklamą ar informaciją bei kainas didinamos.

Pirmadienį šalies vadovė taip pat susitiko su Konkurencijos tarybos pirmininku Šarūnu Keserausku aptarti augančių kainų problemą bei konkurencingumo didinimą.

D. Grybauskaitės teigimu, žmones pagrįstai piktina neadekvačiai didėjančios ir klaidinamos prekių bei paslaugų kainos. Kai žmonėms siūlomas gydomasis vanduo, neturintis tokių savybių, kai perkant pigų skrydį bilieto kaina išauga dvigubai, kai biurų patalpos pardavinėjamos kaip butai - tokie atvejai mūsų rinkoje pernelyg dažni.

Šalies vadovės įsitikinimu, pagrindinis ir patikimas būdas išvengti apgaudinėjimo - didinti sąžiningą konkurenciją, neleisti verslui piktnaudžiauti dominuojama padėtimi ir išvengti atsakomybės už prasižengimus.

Prezidentės teikiamose Reklamos ir Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo pataisose baudas numatyta susieti su įmonės pajamomis - iki 3 proc. metinių pajamų, bet ne daugiau kaip 100 tūkst. eurų. Už pakartotinai padarytą pažeidimą - iki 6 proc. pajamų, bet ne daugiau kaip 200 tūkst. eurų. Dabar maksimali Reklamos įstatyme numatyta bauda - 8 688 eurai. Maksimalios baudos už nesąžiningą veiklą nėra fiksuotos.

Konkurencijos įstatymo pataisomis įtvirtinant baudos neišvengiamumą siekiama, kad bauda visais atvejais būtų sumokama iš karto arba pateikiama jos dydį atitinkanti banko arba kitos finansinės institucijos garantija.

Konkurencijos tarybos nutarimo skundimas teisme negali virsti galimybe vilkinti atsiskaitymą ar išvengti atsiskaitymo su valstybe. Kaip teigia Prezidentės komanda, šiuo metu nusižengę verslininkai įpareigojami sumokėti baudą per tris mėnesius, bet, apskundę Konkurencijos tarybos nutarimą teismui, vilkina procesą dvejus trejus metus, sumokėdami vos 30 eurų žyminį mokestį visam bylinėjosi laikotarpiui.

Taip pat, D. Grybauskaitės teigimu, kol kas nėra atsakingai analizuojama, ar naujai priimami teisės aktai neriboja konkurencijos, nors bet koks konkurencijos ribojimas sudaro galimybes tiesiogiai sąlygoti prekių ir paslaugų kainų augimą. Teisėkūros pagrindų įstatyme prezidentė siūlo aiškiai apibrėžti, kada teisės aktų poveikio vertinimas konkurencijai yra privalomas dar ankstyvame teisėkūros etape. Pasak D. Grybauskaitės, toks vertinimas leistų nustatyti, ar teisės aktas nedarytų žalos vartotojams ir visai valstybės ekonomikai. Šį vertinimą atlikti šalims narės rekomenduoja ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, kurios nare yra Lietuva.

Siūloma, kad šie įstatymų pasikeitimai įsigaliotų nuo kitų metų liepos 1 d.

ELTA jau rašė, kad D. Grybauskaitė šioje Seimo rudens sesijoje siūlys priemones konkurencingumui ir vartotojų apsaugai didinti. Šalies vadovės planuose - Teisėkūros pagrindų įstatymo pataisos, kurios įpareigos rengiamus teisės aktus vertinti per konkurencingumo prizmę ir taip pažabos politikų populistinius užmojus uždarinėti mažas vaistines ar steigti valstybinius verslus.

Taip pat bus teikiamos ir Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo bei Reklamos įstatymų pataisos, Eltą informavo Prezidentės spaudos tarnyba. Šie pakeitimai stiprins sąžiningą konkurenciją ir užtikrins geresnę vartotojų teisių apsaugą, taip pat bus siūloma sugriežtinti baudas už žmonių apgaudinėjimą ir klaidinamą reklamą. Konkurencijos įstatymo pataisos neleis nesąžiningiems verslininkams išsisukti nuo paskirtų baudų perkeliant savo verslą į užsienį ar tyčia bankrutuojant.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA