REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Liepos 11 d. 07:47

D. Grybauskaitė: pritariame D. Trumpo raginimui didinti išlaidas gynybai

Vilnius

Reporteris OrintaŠaltinis: Etaplius.lt


44728

Dėl terorizmo, Šiaurės Korėjos ir Rusijos keliamos grėsmės visos NATO valstybės privalo didinti išlaidas gynybai, sako prezidentė Dalia Grybauskaitė NATO viršūnių susitikimo išvakarėse.

Šalies vadovė tvirtina, kad iš dalies palaiko JAV prezidento Donaldo Trumpo požiūrį dėl to, kad NATO narės turėtų daugiau investuoti į gynybą.

„Mes iš dalies palaikome Amerikos prezidento požiūrį, kad daugelis NATO valstybių turėtų daugiau investuoti į savo gynybą ir į bendrą kolektyvinę gynybą“, - LRT radijui kalbėjo šalies vadovė, pripažindama, kad šiuo metu aljanse dėl gynybos finansavimo tvyro įtampa.

Tačiau D. Grybauskaitė pabrėžė, kad tikisi, jog ilgainiui visos NATO valstybės nuspręs pačios didinti išlaidas, skiriamas saugumui.

„Tos investicijos būtinos ir, manau, kad palaipsniui visos šalys priims atitinkamus sprendimus“, - sakė D. Grybauskaitė ir pabrėžė, kad Baltijos valstybių pastangos po Rusijos įvykdytos Krymo okupacijos ženkliai padidinti išlaidas gynybai yra matomos ir vertinamos.

„Baltijos šalys čia atrodo neblogai, mūsų pastangos yra vertinamos ir matomos“, - apibendrino D. Grybauskaitė, primindama Valstybės gynimo tarybos sprendimą išlaidas gynybai laipsniškai didinti ateinantį dešimtmetį iki 2,5 proc. BVP.

D. Trumpas nuolatos priekaištauja NATO narėms už tai, kad šios neskiria pakankamai lėšų gynybai. Pasak jo, kitų šalių saugojimas savo sąskaita yra nesąžiningas amerikiečių, mokančių mokesčius, atžvilgiu. Jis dažnai akcentuoja, kad didžiausia Europos ekonomika Vokietija gynybos reikmėms skiria vos 1,24 proc. BVP.

Jungtinės Valstijos savo kariuomenei skiria maždaug 3,5 proc. BVP. Tai sudaro apie 72 proc. visų gynybos išlaidų NATO.

NATO vadovas Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad septynios šalys iš 27 NATO narių iš Europos 2018 metais gynybai veikiausiai išleis 2 proc. BVP. Tai - Didžioji Britanija, Graikija, Latvija, Estija, Lenkija, Lietuva ir Rumunija.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA