REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Gruodžio 7 d. 08:25

D. Grybauskaitė dėl mokytojų S. Skverneliui davė tris savaites: „Ilgiau laukti negalima“

Vilnius

Eltos nuotr. (fotomontažas)

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


63609

Švietimo reforma buvo įvesta skubotai ir arogantiškai, o jos įgyvendinimas - dar prastesnis, LRT Radijui sako prezidentė Dalia Grybauskaitė. Prezidentės teigimu, būtent arogancija yra vienas iš pagrindinių vyriausybės bruožų, būdingų ir vykdant kitas reformas bei neleidžiančių įsiklausyti. Be Vyriausybės atsako, įsitikinusi šalies vadovė, situacija nepasikeis.

Pasak prezidentės, nesusikalbėjimas tarp pedagogų ir Vyriausybės prasidėjo nuo to, kad reforma buvo parengta skubotai. D. Grybauskaitė įsitikinusi - reforma būtina, tačiau tam nebuvo tinkamai pasiruošta.

„(Reforma) buvo parengta skubotai, o jos įgyvendinimas dar prastesnis. Reforma buvo stumiama arogantiškai, išlaikant visažinių poziciją. Be jokios abejonės, tai negalėjo nesukelti nepasitenkinimo tarp atskirų mokyklų ir mokytojų, nes švietimo bendruomenė tikrai buvo supriešinta“, - teigia šalies vadovė.

Prezidentės vertinimu, tai, kad Vyriausybė nesugebėjo išklausyti mokytojų ir nemėgino rasti sprendimo, rodo Vyriausybės atstovų aroganciją, kuri būdinga ir kitose srityse: „Aroganciją matome Vyriausybei vykdant daugelį reformų. Tai vienas iš pagrindinių bruožų. Manau, kad būtent tai ir sukėlė mokytojų pasipiktinimą. Išties (svarbu) net ne pinigai, o dėmesys ir įsiklausymas“.

D. Grybauskaitė teigia Vyriausybės vadovui Sauliui Skverneliui suteikusi tris savaites išspręsti šiuos klausimus, tačiau tai nebuvo padaryta: „Tikrai daviau galimybę Vyriausybei ir premjerui pasiimti lyderystę, išspręsti šiuos klausimus. Tris savaites. Ilgiau laukti negalima, todėl ne tik kad susitikau, bet pirmiausia pasiruošiau susitikimui: paruošėme pataisas, atsižvelgėme į visų profesinių sąjungų išsakytą nuomonę, į ekspertų nuomonę, pasižiūrėjome tarptautinę praktiką. Tik tuomet pasikviečiau visus prie bendro apskritojo stalo pasikalbėti, išklausyti dar kartą, pasiūlyti mūsų idėjas“.

Prezidentės siūlomos pataisos teikiamos skubos tvarka. Pasak šalies vadovės, tai daroma todėl, kad situaciją būtina taisyti jau dabar. Vis dėlto D. Grybauskaitė priduria - tai nereiškia, kad padidės atlyginimai, tačiau bus palengvintas etatinio apmokėjimo įgyvendinimas.

Prezidentės teigimu, siūlomos pataisos apribos galimybes manipuliuoti mokytojų darbo užmokesčiu atskirose mokyklose ar savivaldybėse ir užtikrins mokytojams įstatyminę garantiją, kad bus ginami jų interesai.

„Bet, be jokios abejonės, šių pataisų neužteks, nes taip pat kalbame apie šiek tiek padidinto finansavimo galimybę, kas jau tikrai yra absoliučiai Vyriausybės atsakomybė ir prerogatyva. Todėl kviečiu vis dėlto sprendžiant dabartinio biudžeto klausimą, rasti galimybę iš dalies (nes reikalavimai gana dideli) atsižvelgti į reikalavimus“, - tvirtina D. Grybauskaitė.

Prezidentės teigimu, biudžete privalo būti numatytos reikalingos priemonės, o, vertinant ilgalaikę perspektyvą, būtinas ekspertų ir politinių partijų susitarimas dėl ilgalaikio švietimo sistemos finansavimo: „Tai labai svarbu, nes negalima ad hoc prišokant išspręsti vieną problemą nesprendžiant visumos, nes būtent švietimo sistema yra ta, kuri sistemiškai nėra iki galo apmąstyta, kaip reformuoti. Tie veiksmai daromi nenuosekliai“.

Dėl šios priežasties, tikina D. Grybauskaitė, būtina išklausyti mokytojų, nes jie, ne valdžia, žino geriausiai, kokių pokyčių švietimo sistemai reikia: „Todėl tas pokalbis ir gebėjimas išgirsti yra politikų pareiga. Todėl aš atlikau, ką galėjau. Registruoju įstatymus, bet finansavimas (artimiausias, trumpalaikėje perspektyvoje ir ilgesnėje perspektyvoje) yra tiesioginė Vyriausybės atsakomybė. Aš labai tikiuosi, kad vis dėlto ir naujai ateinantys ministrai, ir premjeras supras savo atsakomybę ir pradės bendrauti su švietimo visuomene“.

Prezidentės nuomone, be Vyriausybės atsako išspręsti susidariusios situacijos neįmanoma: „Vienas dalykas, ką teikiu aš, bet, jeigu ir iš Vyriausybės artimų patarėjų sklis mokytojo orumą žeminantys tekstai, manau, kad ta situacija tikrai nesikeis. Todėl ir atsakomybė yra dabar Vyriausybės pusėje“.

ELTAREDAKCIJA REKOMENDUOJA