REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2024 m. Vasario 20 d. 14:59

Buvusiam Utenos merui pagrįstai priteista 55,7 tūkst. eurų už gynėją, verdiktas įsiteisėjo

Utena

BNS/Fotobanko nuotr.

Ingrida SteniulienėŠaltinis: BNS


292580

Vilniaus apygardos teismas antradienį paskelbė, kad dėl piktnaudžiavimo teistam ir paskui visiškai išteisintam buvusiam Utenos merui Alvydui Katinui žemesnės instancijos teismas iš valstybės pagrįstai priteisė 55,7 tūkst. eurų už išlaidas advokatui.

Jam taip pat priteista 1,7 tūkst. eurų bylinėjimosi su valstybe išlaidų.

Po apygardos teismo verdikto sprendimas įsiteisėjo, tačiau šalys su skundais dar gali kreiptis į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą.

„Vilniaus apygardos teismas nutarė Vilniaus miesto apylinkės teismo 2023-10-23 sprendimą palikti nepakeistą. Pirmosios instancijos teismas tinkamai įvertino byloje esančius įrodymus, sprendimas motyvuotas, atitinka teismų formuojamą praktiką šios kategorijos bylose“, – rašoma Vilniaus apygardos teismo atstovės Linos Nemeikaitės atsakyme BNS.

Taip pat konstatuota, kad pirmosios instancijos teismas pagrįstai ieškovui priteisė žalos atlyginimą kaip patirtas bylinėjimosi išlaidas.

Šiuo metu 64 metų politikas eina Utenos tarybos nario pareigas. Socialdemokratų partija jį kėlė kandidatu į Utenos merus, bet politikas nebuvo perrinktas.

Jis prašė atlyginti ir neturtinę, ir turtinę žalą – advokato išlaidas, negautas pajamas už nušalinimo laikotarpį. Teismai priteisė tik turtinę žalą, jas įvardinę kaip išlaidas advokatui.

Lietuvoje galioja įstatymo norma, kai išteisintiems asmenims neretai kartu su išteisinamuoju nuosprendžiu priteisiamos išlaidos advokatui, patirtos per ikiteisminį tyrimą ir teismuose. Vykstant A. Katino procesui, ši norma dar negaliojo.

Pirmos instancijos teismas konstatavo, kad baudžiamojoje byloje buvo pakankamai duomenų, leidžiančių pagrįstai manyti, jog ieškovas galėjo padaryti jam inkriminuojamą nusikalstamą veiką, nes nenustatyta, kad įtarimas, kaltinimas buvo pareikšti akivaizdžiai neteisėtai ir nepagrįstai, o išteisinamasis nuosprendis nesudaro pagrindo pripažinti neteisėtais ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuroro ir žemesnės grandies teismo veiksmus, taip pat neleidžia konstatuoti ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuroro ar teismo bendrosios rūpestingumo ir atidumo pareigos pažeidimo.

Kaip atsakovas šioje byloje dalyvavo valstybė, jai atstovavo Teisingumo ministerija, Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).

Už piktnaudžiavimą anksčiau nuteistą A. Katiną 2021 metų vasarį išteisino Lietuvos apeliacinis teismas.REDAKCIJA REKOMENDUOJA