REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sportas2020 m. Liepos 10 d. 09:23

Būsimų čempionų kalvė: Kaune atidaryta nauja irklavimo bazė

Kaunas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


138013

Olimpinių žaidynių medalininkai, Europos ir pasaulio čempionai irklavimo sporte nuo šiol turės nepalyginamai geresnes sąlygas treniruotis ir siekti naujų laimėjimų. Kaune oficialiai duris atvėrė sporto mokyklos „Bangpūtys“ irklavimo bazė ant Lampėdžio ežero kranto. Prieš dvejus metus startavusi rekonstrukcija baigta. Į objektą Kauno savivaldybė investavo apie 3 mln. eurų, dar 2 mln. trasai gilinti skyrė Vyriausybė.

Vietoje sukiužėliomodernus kompleksas

„Šalies irkluotojai Kaunui ir Lietuvai pelnė įspūdingus trofėjus, bet iki šiol tik pasvajodavo apie kokybiškas sąlygas treniruotėms. Čia turėsime pasaulinio lygio trasą, kur atletai galės deramai ruoštis aukščiausio lygio kovoms.

Džiugu, kad miesto įdirbis ir siekis sukurti šiuolaikinių standartų sporto kompleksą buvo pastebėtas ir Vyriausybės. Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis davė realų postūmį tolesnei darbų eigai skirdamas papildomus 2 mln. eurų, už kuriuos bus tęsiami 2 km ilgio trasos gilinimo ir įrengimo darbai“, – kalbėjo Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Prieš keturis dešimtmečius ant Lampėdžio ežero kranto pastatyta Kauno sporto mokyklos „Bangpūtys“ irklavimo bazė sulaukė deramo miesto dėmesio – imtasi kardinalaus pertvarkymo. Vietoje 1979 metus menančio karkasinio pastato iškilo vienas moderniausių vandens sporto kompleksų Europoje.

Senasis pastatas neturėjo tinkamo sienų ir stogo konstrukcijų apšiltinimo, todėl šaltuoju sezonu viduje buvo jaučiama drėgmė ir smelkdavosi šaltis. Patalpas tekdavo kūrenti anglimi. Problemų keldavo ir vietinė vandentiekio bei kanalizacijos sistema – prie minusinės temperatūros vamzdynai užšaldavo, o Lampėdžio ežere nusekus vandens lygiui, kartais sportininkams dušuose pritrūkdavo vandens.

Pokyčių imtasi neatidėliojant

„Nors naujoji irklavimo bazė iškilo Kauno mieste, tačiau šis objektas turi ypatingą reikšmę visai Lietuvai. Tikiu, kad čia augantys sportininkai pratęs šlovingą irklavimo sporto šakų istoriją ir dar ne kartą garsins mūsų šalies vardą pasaulyje“, – sako Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.

„Bangpūčio“ trenerių pastangomis iš talentų užauginta visa eilė laimėtojų – kanojininkai Tomas Gadeikis ir Raimundas Labuckas, baidarininkai Andrej Olijnik, Ričardas Nekriošius ir Elvis Sutkus, Olimpinių žaidynių bronzos medalininkė Donata Vištartaitė bei daugybė kitų.

„Mūsų įsipareigojimas Kauną ir šalį garsinantiems irkluotojams – sudaryti geriausias sąlygas treniruotis ir siekti naujų aukštumų. Tikimės, kad ši erdvė taps pagrindine naujų čempionų kalve“, – tęsė V. Matijošaitis.

Šiuo metu „Bangpūčio“ mokykloje buriavimo, irklavimo, baidarių ir kanojų treniruotes lanko apie 450 mokinių.

2017 m. nusprendus iš pagrindų rekonstruoti irklavimo bazės pastatą, jau po metų didžioji dalis senojo statinio nugriauta, o jo vietoje iškilo dviaukštis pastatas. Į naują sporto kompleksą atvestas dujinis šildymas, veikia modernios šildymo ir oro vėsinimo sistemos, vandentiekis ir nuotekos prijungtos prie centralizuotų miesto tinklų. Pastatas pilnai pritaikytas asmenims su negalia.

Pirmajame aukšte įsikūrė mokyklos administracijos patalpos, įrengta pirtis ir dušai bei sportininkų persirengimo kambariai, o antrajame – konferencijų erdvė, dvi treniruočių salės. Čia mokyklos auklėtiniai specialių irklavimo treniruoklių pagalba tobulins techniką bei palaikys gerą fizinę formą bet kuriuo metų laiku.

„Sveikinu Kauno iniciatyvą suteikti savo regiono profesionaliems sportininkams, taip pat mėgėjams, treneriams modernią pasirengimo bazę, ypač dėl to, kad šis miestas jau turi senas irklavimo sporto tradicijas. Linkiu, kad naujoji bazė taptų ne tik regiono sportininkų treniruočių, bet ir tarptautinių renginių traukos vieta, sėkmingai ugdanti mūsų šalies čempionus“, – kauniečius pasveikino švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

Dvigubai ilgesnė trasa

Lampėdžio ežero pakrantėje iškilusi bazė itin palankiai vertinama ne tik dėl geros infrastruktūros, bet ir geografinės padėties: čia nėra didelių bangavimų, staigių vėjo krypties pokyčių, vandens kokybė gera. Telkinyje yra visos galimybės, nesudarkant kraštovaizdžio, gilinti, plėsti ir įrengti aukščiausius reikalavimus atitinkančią irklavimo trasą. Artimiausią tokio lygio sporto kompleksą, esantį miesto ribose, specialistai regi tik Šveicarijoje.

Iki šiol „Bangpūčio“ irkluotojai turėjo tenkintis vieno kilometro distancija, kuri net per pusę mažesnė, nei nurodyta tarptautiniuose reikalavimuose. Tokia situacija susidarė dėl natūraliai ežere susiformavusių seklumų, salelių ir pusiasalio.

Per daugiau kaip pusmetį iš vandens pašalintas dumblas, perteklinės žvyro ir smėlio sankaupos bei kiti rieduliai, nukastas pusiasalis. Skaičiuojama, kad per šį laikotarpį išvežta virš 155 tūkst. kubinių metrų grunto.

Atlikus pirmuosius Lampėdžio ežero gilinimo darbus, pilnai sutvarkyta krantinė ir irklavimo bazės prieigos: pašalinti brūzgynai ir vandens augalai, o senas, susidėvėjusias betonines plokštes pakeitė naujos atraminės sienelės, įrengti pontoniniai liepteliai ir tilteliai. Taip pat rekonstruoti elingai baidarių, valčių ir kito inventoriaus laikymui.

Pasaulinio standarto link

Prieš 84 metus Nemune įvyko pirmasis Lietuvos irklavimo čempionatas, todėl simboliška, kad būtent Kaune atsidaro ir aukščiausius reikalavimus atitinkantis kompleksas. Čia gali vykti ne tik vietinės, bet ir tarptautinės regatos, Europos ar net pasaulio irklavimo pirmenybės. Tikimasi, jog pirmąsias varžybas naujame vandens sporto komplekse bus galima stebėti 2021 metais.

Pasak V. Matijošaičio, per artimiausius metus Kauno irklavimo bazėje bus įrengta Tarptautinės irklavimo federacijos reikalavimus atitinkanti 2 km trasa, kurią sudarys aštuoni irklavimo takai, starto-finišo vietos, plūdurai bei trosai žymintys irkluotojų treniruočių maršrutą. 150 metrų pločio ir 3 metrų gylio takai atitiks tiek baidarių, tiek kanojų irklavimo trasoms keliamus reikalavimus.

Kaunas sporto lopšys

Pastaruosius keletą metų Kaunas intensyviai dirba ties sporto erdvių vystymu ir atnaujinimu. Kauno sporto mokyklos „Bangpūtys“ irklavimo bazės atidarymas tik vienas iš akcentų bendrame darbų sąraše. Per pastaruosius kelerius metus visame mieste atnaujinti 28 sporto aikštynai, atviri visai miesto bendruomenei, o pernai Jovarų g. iškilo didžiulis pripučiamas futbolo maniežas, naudojamas jaunųjų talentų treniruotėms ištisus metus.

Šiuo metu pilnu pajėgumu vyksta Kauno Sporto halės rekonstrukcija, greta „Girstučio“ sėkmingai kyla naujasis žiemos sporto centras – šiuolaikiška dviejų aikščių ledo arena, taip pat iš pagrindų atnaujinta senieji „Baltų ainių“ ledo rūmai. Neužilgo bus tęsiami darbai ir S. Dariaus ir S. Girėno stadione. Miestas taip pat rengiasi lengvosios atletikos maniežo ir vandens sporto centro Nemuno saloje statyboms.

Tikimasi, kad didelio masto sporto renginiai pritrauks ne tik turistus, bet ir skatins Kaune apsilankyti sportininkus iš kitų miestų ar net užsienio bei naudotis atsinaujinusiomis sporto erdvėmis ir miesto infrastruktūra: viešbučiais, transportu, maitinimo įstaigomis.REDAKCIJA REKOMENDUOJA