REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Balandžio 18 d. 17:22

Bus svarstoma griežčiau reguliuoti užsieniečių įdarbinimo sąlygas Lietuvoje

Lietuva

Agnė Bilotaitė. Eltos nuotr.

Ūla KlimaševskaŠaltinis: ELTA


298580

Parlamentas toliau svarstys įstatymo pataisas, kuriomis siekiama užtikrinti, kad įsidarbinti norintys užsieniečiai privalėtų turėti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje. Taip pat būtų griežtinami reikalavimai užsieniečius norinčioms įdarbinti įmonėms.

Po pateikimo ketvirtadienį Seimas pritarė šioms vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės teikiamoms įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pataisoms.

Už balsavo 42 parlamentarai, 3 buvo prieš ir 29 susilaikė.

Kaip teigia įstatymo iniciatoriai, siūlymais siekiama sureguliuoti atvykstančių migrantų priėmimo tvarką, taip sprendžiant darbo jėgos trūkumo problemą ir kartu atsižvelgiant į nacionalinio saugumo interesus.

„Akivaizdu, kad užsieniečių skaičius Lietuvoje auga ir tai sukuria mums tam tikrų iššūkių. (...) Matome, kad liberalizuotos nuostatos sudarė galimybes piktnaudžiauti mūsų migracijos sistema“, – plenarinių posėdžių salėje įstatymo poreikį aiškino A. Bilotaitė.

Priėmus pakeitimus, bus sugriežtintos užsieniečių įdarbinimo sąlygos bei taikomi papildomi reikalavimai užsieniečius ketinantiems įdarbinti darbdaviams. Tokios įmonės turės teikti papildomą informaciją apie savo vykdomą veiklą toje srityje, kurioje ketina įdarbinti užsienietį.

„Įmonės privalės turėti licenzijas, nebūti baustos už nepranešimą apie pasikeitusius duomenis arba melagingų duomenų pateikimą ir taip pat turės vykdyti veiklą, kuriai ir kviečia užsienietį“, – akcentavo vidaus reikalų ministrė.

Taip pat siūlymai įtvirtintų, kad užsieniečiai Lietuvoje galėtų dirbti tik turėdami leidimą laikinai gyventi Lietuvoje, darbdaviams būtų numatyta atsakomybė, jeigu nemokėtų sutarto darbo užmokesčio.

„Siūloma darbdaviui nustatyti pareigą įdarbinti užsienietį visą darbo laiką, grąžinti pareigą darbdaviui pateikti informaciją apie visą užsieniečio turimą kvalifikaciją, patirtį, leisti užsieniečiui dirbti ne daugiau kaip pas keturis darbdavius, kai sudaroma darbo sutartis. Taip pat (...) atsisakyti galimybės atvykti dirbti į šalį pasinaudojus beviziu režimu arba su Šengeno viza“, – pridūrė A. Bilotaitė

Taip pat siūloma, kad būtų pakeistas kvotos dirbti atvykstantiems užsieniečiams apskaičiavimo mechanizmas.

„Siūloma, kad kvotos dydis kalendoriams metams negalėtų būti didesnis nei 1,4 proc. praėjusių metų liepos 1 dienos Valstybės duomenų agentūros paskelbto Lietuvos nuolatinio gyventojų skaičiaus dydžio“, – posėdyje aiškino A. Bilotaitė

Kaip aiškina Vidaus reikalų ministerija (VRM), priėmus pakeitimus trūkstamas darbo vietas galėtų užpildyti aukštos kvalifikacijos užsieniečiai, Lietuvos ekonomika būtų skatinama pereiti nuo konkurencijos mažesne kaina prie konkurencijos geresne darbo kokybe.

Pakeitimai bus svarstomi Užsienio reikalų, Socialinių reikalų ir darbo bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetuose.

Į Seimo plenarinių posėdžių salę jie sugrįš birželio 4 dieną.REDAKCIJA REKOMENDUOJA