REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Vasario 14 d. 21:54

Beveik keturias valandas užtrukusią R. Bridikio apklausą V. Bakas vadina rezultatyvia

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: BNS


292080

Beveik keturias valandas užtrukusią Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio apklausą uždarame posėdyje apie departamento vadovų veiksmus tikrinant į prezidentus kandidatavusio Gitano Nausėdos aplinką Seimo komisijos pirmininkas Vytautas Bakas vadina rezultatyvia.

„Tai yra VSD direktoriaus pavaduotojas, atsakingas už visas operacijas ir tyrimus, skirtingai nuo kitų pareigūnų, kurie galėjo pasakyti, kad vienos ar kitos aplinkybės nežino, be jo žinios nevyksta joks procesas departamente, be abejo, jis pateikė tyrimui vertingų atsakymų. Aš sakyčiau, kad apklausos rezultatas yra geras“, – BNS trečiadienio vakarą sakė V. Bakas.

Jis teigė kol kas negalintis nieko pasakyti apie pokalbio turinį, nes tai „visiškai įslaptinta informacija“, bet sakė su komisija sieksiantis, kad visuomenė su tam tikrais duomenimis galėtų susipažinti.

„Tikrai stengsimės ją (informaciją – BNS) pateikti visuomenę, ypač apie tai, kas susiję su sprendimų priėmėjų pažeidžiamumu, rizika mūsų nacionaliniam saugumui, apie tai mes kalbėjome“, – kalbėjo V. Bakas.

Kitą savaitė komisija kviečiasi prezidento Gitano Nausėdos patarėjus Astą Skaisgirytę ir Jareką Niewierowiczius (Jareką Neverovičių), taip pat planuojama į apklausą kviesti iį VSD direktorių Darių Jauniškį bei prezidentą Gitaną Nausėdą.

„Rengiame kvietimą ir pačiam prezidentui“, – patvirtino V. Bakas.

G. Nausėda yra sakęs esantis pasiruošęs atsakyti į komisijos klausimus raštu, jis taip pat neigia prašęs VSD tikrinti jo komandos narius bei atmeta įtarimus dėl galbūt neskaidraus kampanijos finansavimo.

Komisija R. Bridikio liudijimą praėjusią savaitę jau išklausė viešai, tačiau VSD direktoriaus pavaduotojas į daugelį klausimų tuomet teigė negalintis atsakyti atvirame posėdyje, nes tai slapta informacija.

R. Bridikis tuomet patvirtino iš VSD generalinio direktoriaus Dariaus Jauniškio gavęs G. Nausėdos komandos sąrašą, kurį perdavęs savo pavaldiniui, vėliau pranešėju tapusiam Tomui Gailiui ir nurodęs patikrinti jame esančius asmenis.

Jis taip pat sakė, jog tai buvo žodinis pavedimas patikrinti sąraše esančius asmenis, kurie „gali būti aktualūs, norint suvokti grėsmes, rizikas proceso dalyviams“.

Klausiamas, ar tikrinti kiti kandidatai, R. Bridikis sakė, kad „tikrinimai buvo orientuoti ne į konkretų asmenį, o į procesus“.

Komisijai jau liudijo buvę ir esami prokuratūros, Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovai, taip pat savo tapatybės nusprendęs nebeslėpti pranešėjas, buvęs vienos iš VSD valdybos viršininkas T. Gailius, keli VSD pareigūnai.

T. Gailius sakė įtaręs, kad jo vadovai galėjo padaryti drausminį pažeidimą ar net nusikaltimą, kai pavedė tikrinti G. Nausėdos aplinką ir galimai perdavė patikrinimo rezultatus tretiesiems asmenims, neturintiems teisės dirbti su įslaptinta informacija. Todėl T. Gailius teigė ir kreipęsis į politikus bei tapęs pranešėju.

Po šio liudijimo VSD pakartojo, jog tikrindami G. Nausėdos aplinką laikėsi įstatymų.

Žvalgybos atstovai sakė tikrinę visų kandidatų į prezidentus komandas, pats pranešėjas teigė, jog tikrinta tik G. Nausėdos aplinka, o R. Bridikis jam patvirtino, kad sąrašai gauti iš paties G. Nausėdos. Prezidentas kategoriškai neigia prašęs VSD tikrinti jo komandą.

2023 metų pradžioje išleistoje knygoje „Pranešėjas ir prezidentas“, kurios dalis turinio yra paremta T. Gailiaus pasakojimais, keliami klausimai ir dėl G. Nausėdos rinkimų kampanijos finansavimo skaidrumo.REDAKCIJA REKOMENDUOJA