"> "> "> ">
REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gegužės 20 d. 19:05

Baltijos šalyse nebebus prekiaujama rusiška elektra

Lietuva

Pixabay.com nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


217419

Elektros biržos operatorė „Nord Pool" priėmė sprendimą stabdyti „Inter RAO" grupės įmonių, kurios vienintelės importuoja elektrą iš Rusijos į Baltijos šalis, prekybą rusiška elektra. Nuo sekmadienio rusiška elektra į Lietuvą importuojama nebebus.

„Elektros prekybos su Rusija stabdymas neturės poveikio Lietuvos elektros perdavimo sistemai ir jos patikimumui. Šalies elektros poreikius užtikrins vietos elektrinės ir importas iš strateginių partnerių - Europos Sąjungos šalių per turimas jungtis su Švedija, Lenkija ir Latvija”, - teigia „Litgrid generalinis direktorius Rokas Masiulis.

R. Masiulis taip pat atkreipia dėmesį, kad trečiųjų šalių rinkos nėra susietos su Europos elektros rinka, o jų pasiūlymai neformuoja kainų Lietuvos prekybos zonoje, todėl prekybos su Rusija stabdymas neturės reikšmingo poveikio elektros kainoms Lietuvoje.

Rusiškos elektros importas į Lietuvą pastaraisiais metais kryptingai mažėja. 2021 m. elektros importas su Rusija sudarė 17 proc. bendro Lietuvos elektros importo ir 16 proc. bendro šalies elektros suvartojimo.

Pagrindiniai į Lietuvą importuojamos elektros srautai atkeliauja iš mūsų partnerių - Švedijos, Lenkijos ir Latvijos. 2021 m. iš Švedijos buvo importuota 3,7 TWh, importas iš Latvijos sudarė 5 TWh, iš Lenkijos siekė 0,85 TWh. Importas iš šių šalių sudarė iš viso 83 proc. viso šalies elektros importo.

Lietuva jau anksčiau ėmėsi veiksmų mažindama elektros importą iš trečiųjų šalių. Siekiant užtikrinti perdavimo tinklų stabilumą ir patikimą darbą, 2022 m. kovo 3 d. buvo priimtas sprendimas iš Rusijos į Baltijos šalis importuojamos elektros kiekį sumažinti 300 MW. Atitinkamai sisteminių Lietuvos-Rusijos jungčių importo pajėgumai sumažinti iki 150 MW. 

Nuo 2020 m. lapkričio 3 d. taip pat yra sustabdyti komerciniai srautai su Baltarusija per Lietuvos turimas jungtis, praneša AB „Litgrid", Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius.

 

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA