PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Balandžio 24 d. 16:20

Baltijos šalys iškvietė Kinijos atstovus protestui dėl jų kolegos Prancūzijoje pasisakymo

Lietuva

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Saulius JakučionisŠaltinis: BNS


265283

Lietuvos ir kitų Baltijos šalių užsienio reikalų ministerijos (URM) pirmadienį išsikvietė šiose valstybėse veikiančių Kinijos ambasadų vadovus išsakyti protestą dėl Pekino ambasadoriaus Prancūzijoje pareiškimo, esą buvusios Sovietų Sąjungos šalys tarptautinėje teisėje neturi faktinio statuso.

Lietuvos URM pranešė, kad pareiškė protestą iškviestam Kinijos ambasados Lietuvoje laikinajam reikalų patikėtiniui Qu Baihua (Čiu Baihua).

„(...) trys Baltijos valstybės buvo neteisėtai okupuotos. Iš neteisės negali gimti teisė – tai yra tarptautinės teisės principas, pagal kurį neteisėtos sovietų okupacijos žlugimas reiškė Baltijos valstybingumo tąsą“, – teigiama pranešime.

„Kinijos ambasadoriaus komentaras yra Baltijos šalių bei kitų valstybių istorijos iškraipymas“, – rašoma jame.

URM teigia, kad Kinijos ambasadoriaus Paryžiuje pasisakymai prieštarauja ir Lietuvos bei Kinijos komunikatui dėl diplomatinių santykių užmezgimo.

Ministras Gabrielius Landsbergis pirmadienį tviteryje pabrėžė, kad Lietuva niekada neprisijungė prie Sovietų Sąjungos – tai Maskva neteisėtai okupavo šalies teritoriją, o Lietuva tam priešinosi ir atkūrė nepriklausomybę.

„Mes nesame posovietinė (šalis), mes niekada nebuvome sovietine (šalimi)“, – rašė jis.

Penktadienį per prancūzų naujienų kanalą LCI Kinijos ambasadorius Prancūzijoje Lu Shaye (Lu Šaje) pareiškė, kad buvusios Sovietų Sąjungos šalys „tarptautinėje teisėje net neturi faktinio statuso, nes nėra jokio tarptautinio susitarimo, kuris materializuotų jų suverenitetą“.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Mao Ning pirmadienį teigė, kad šalis gerbia visų buvusių sovietinių šalių suverenios valstybės statusą.

Lietuvos ministerija BNS patvirtino, kad kitos Baltijos šalys taip pat išsikvietė jose reziduojančius ambasadorius pareikšti protesto.