REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2023 m. Balandžio 27 d. 12:42

Atmintinų dienų sąrašas gali pasipildyti naujomis dienomis

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


265641

Seimas svarstys Atmintinų dienų įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siekiama vasario 27-ąją įtvirtinti kaip Pasaulinę nevyriausybinių organizacijų dieną. Į atmintinų dienų sąrašą taip pat siūloma įtraukti ir Nacionalinę emancipacijos dieną. Jeigu Seimas pritartų, ji būtų minima vasario 17 d.

Ketvirtadienį parlamentarai pritarė tokioms Seimas Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pateiktoms iniciatyvoms. Po svarstymo komitetuose, projektai Seimo salėje atsiras gegužės 23 d.

Anot Seimo pirmininkės, Pasaulinę NVO dieną įtraukti į atmintinų dienų sąrašą yra svarbu ir prasminga. Pasak jos, „pirmiausia taip pripažintume ir įvertintume, kokia svarbi yra viešosios politikos srityse veikiančių nevyriausybinių organizacijų veikla“.

Šiuo metu Pasaulinė NVO diena minima daugiau nei 89 pasaulio valstybėse.

Siekiant priminti emancipacinių idėjų svarbą, skatinti lygiavertiškumo principais grįstą Lietuvos visuomenės viziją ir praktiką, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė- Nielsen siūlo į atmintinų dienų sąrašą įtraukti ir Nacionalinę emancipacijos dieną.

Pasak jos, taip siekiama tinkamai paminėti Lietuvos moterų indėlį į Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą. Nacionalinę emancipacijos dieną siūloma minėti vasario 17 d., nes 1918 m. vasario 17 d. įvyko protesto akcija, kurios metu reikalauta pripažinti moterų indėlį, atkuriant Lietuvos valstybę, ir įtraukti moteris į Lietuvos Tarybą.

1918 m. lapkritį Laikinojoje Konstitucijoje moterims buvo įtvirtinta rinkimų teisė. Pasak V. Čmilytės-Nielsen, Lietuva atsidūrė tarp pirmųjų šalių Europoje, sulyginusių vyrų ir moterų balsavimo teises. Pristatydama projektą parlamento vadovė sakė, kad tai įvyko aktyvių moterų – Felicijos Bortkevičienės, Gabrielės Petkevičaitės-Bitės, Magdalenos Draugelytės-Galdikienės, Emilijos Gvildienės, Liudos Purienės ir kt. – dėka.

Vasario 17 d. kaip Nacionalinė emancipacijos diena Lietuvoje neformaliai minima jau aštuonerius metus.

Atmintinų dienų sąraše šiuo metu yra 77 dienos.REDAKCIJA REKOMENDUOJA