REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Liepos 5 d. 07:42

Artėjant NATO viršūnių susitikimui – esminiai ribojimai ir pokyčiai Vilniuje

Vilnius

BNS / Fotobankas nuotr.

Greta ZulonaitėŠaltinis: BNS


272064

Artėjant liepos 11-12 dienomis vyksiančiam NATO viršūnių susitikimui Vilniuje, BNS pristato esminius eismo organizavimo, transporto ir kitus aktualius pokyčius sostinėje.

Eismo ribojimai

Liepos 10-13 dienomis senamiestyje numatomi trumpalaikiai eismo ribojimai Vilniaus gatvėje (nuo Žaliojo tilto iki Gedimino prospekto), Gedimino prospekte (nuo Vilniaus iki Jogailos gatvių), Jogailos, Pylimo, Bazilijonų, M. Daukšos, Aušros Vartų, Subačiaus, Maironio, Žvejų gatvėse. Taip pat eismas bus ribojamas Kalvarijų gatvėje (nuo Konstitucijos prospekto iki Žaliojo tilto), G. Baravyko, V. Nasvyčio, A. Nasvyčio gatvėse bei Upės gatvėje (nuo A. Nasvyčio gatvės iki Geležinio Vilko tilto).

Šiomis dienomis automobilių, paspirtukų, dviratininkų eismas draudžiamas ir Gedimino prospektu, A. Smetonos, A. Jakšto, Vasario 16-osios gatvėmis (nuo Šermukšnių iki Pamėnkalnio gatvių), taip pat A. Rotundo, Kražių, Gynėjų, A. Tumėno, A. Goštauto gatvėmis (nuo A. Tumėno gatvės iki Liubarto tilto), Upės (nuo Žaliojo tilto iki A. Nasvyčio gatvės), A. Juozapavičiaus, Slucko gatvėmis ir Rinktinės gatve. (nuo Mindaugo tilto iki Šeimyniškių gatvės).

Liepos 11 dieną automobiliams, pėstiesiems, dviratininkams ir kitiems eismo dalyviams įsigalios draudžiama eismo zona Universiteto, Dominikonų gatvėse (nuo Universiteto iki Šv. Ignoto gatvių), Šv. Ignoto (nuo Dominikonų iki Totorių gatvių), Totorių (nuo Šv. Ignoto iki Liejyklos gatvių), Liejyklos bei L. S. Gucevičiaus gatvėse.

Transporto priemonių eismas šią dieną taip pat bus draudžiamas ir Žygimantų, Arsenalo bei T. Kosciuškos gatvėmis.

Vilniaus oro uosto prieigose liepos 10-13 dienomis eismo ribojimai bus trumpalaikiai, taikomi A. Gustaičio, Oreivių ir Vikingų gatvėse. Keleiviai, turintys bilietus skrydžiams, galės patekti į oro uosto terminalus ir į automobilių stovėjimo aikšteles, tam atskirų leidimų nereikės.

Ribojimai patekti į Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ teritoriją įsigalios jau liepos 7 dieną.

Tuo metu Laisvės prospektu nuo Architektų gatvės liepos 11-12 dienomis bus leidžiamas visų transporto priemonių eismas šiaurės kryptimi, link Spaudos rūmų. Įvažiavimai pietų kryptimi į gyvenamuosius rajonus bus galimi tik iš Vakarinio aplinkkelio ir šalia esančių gatvių.

Pasikeitus eismo ribojimams, Oslo gatvėje ir Miškinių gatvės atkarpoje tarp Oslo ir Parodų gatvių transporto priemonės liepos 10-12 dienomis galės judėti be didesnių ribojimų – eismas gali būti stabdomas trumpam, transporto priemonių pateikimui į šiose gatvėse esančias įmonių teritorijas leidimų nereikės.

Ragina patraukti automobilius

„Susisiekimo paslaugos“ ragina senamiesčio gyventojus automobilius patraukti iš parkavimo vietų, kurias apims eismo ribojimai NATO susitikimo metu, o turintiems galimybę – automobilį statyti vidiniuose kiemuose. Nepatraukus automobilių iki penktadienio arba juos pastačius pažeidžiant stovėjimą draudžiančius ženklus, automobiliai bus priverstinai nutempti.

Senamiesčio gyventojai, turintys gyventojo parkavimo leidimą mokamoje zonoje, nuo liepos 5 dienos automobilius gali nemokamai statyti kitose Vilniaus miesto teritorijose bei rinkliavos zonose, kur nebus įvesti eismo ribojimai.

Vilniaus savivaldybė taip pat įrengs specialias automobilių stovėjimo vietas šalia Pramogų banko esančioje stovėjimo aikštelėje, šalia Olandų gatvės – Kirkuto alėjos sankryžos esančioje stovėjimo aikštelėje bei šalia Tymo turgaus esančioje aikštelėje.

Dėl numatomų eismo ribojimų liepos 10-13 dienomis taip pat nebus galimybės patekti į Gedimino prospekto 9A, Tilto 14, Baravyko 3 ir 10 bei T. Kosciuškos gatvių 1A stovėjimo aikšteles, o į kitas gali būti apsunkintas ar ribotas įvažiavimas. 

Viešasis transportas

Liepos 10-13 dienomis sostinės viešasis transportas bus nemokamas. Suplanuoti eismo ribojimai paveiks ir įprastas viešojo transporto trasas, todėl jos yra koreguojamos. Atnaujinti autobusų ir troleibusų maršrutai bei tvarkaraščiai bus paskelbti artimiausiu metu.

Traukiniai

Dieną prieš ir dieną po NATO susitikimo oro uostą iš Vilniaus traukinių stoties bus galima pasiekti dar dažniau nei įprastai – šio traukinių maršruto reisų skaičius didinamas iki dviejų per dieną.

NATO viršūnių susitikimo dienomis daugiau traukinių kursuos ir maršrutu Vilnius–Kaunas. Planuojama, kad liepos 10-13 dienomis per dieną pirmyn–atgal kursuos nuo 24 iki 36 traukinių reisų. Įprastą darbo dieną šia kryptimi kursuoja iki 20 traukinių reisų.

Šiuo maršrutu liepos 11 dieną kursuos po du papildomus reisus ryte ir vakare. Liepos 12 dienos rytą tiek iš Vilniaus, tiek iš Kauno kursuos dvigubo sąstato traukinių reisai, o vėlyvą vakarą suplanuoti papildomi reisai tiek iš Vilniaus, tiek iš Kauno.

Skrydžių apribojimai

Skrydžiai Vilniuje dėl NATO susitikimo bus draudžiami tik šiek tiek daugiau nei parą – nuo liepos 11 dienos 12 valandos iki liepos 12 dienos 16 valandos. Lietuvos oro uostų duomenimis, dėl šio apribojimo iš Vilniaus bus atšaukta daugiau kaip 100 skrydžių.

Net ir tuo metu, kai oro erdvė sostinėje dar nebus uždaryta, dėl didesnio nei įprastai orlaivių eismo taip pat galimi jo sutrikimai ir vėlavimai, todėl susitikimo metu rekomenduojama nesirinkti kelionių lėktuvais į Vilnių ir Kauną bei iš Vilniaus ir Kauno.

Anot Susisiekimo ministerijos, liepos 7-13 dienomis bus taikoma ir daugiau lėktuvų eismo virš Lietuvos teritorijos apribojimų, pavyzdžiui, draudžiami mažųjų lėktuvų, oro balionų ir dronų skrydžiai.

Pasienio patikra

Nuo liepos 7 dienos 8 valandos iki liepos 13 dienos 8 valandos bus atnaujintas pasienio patikrinimas prie vidinių Europos Sąjungos sienų, taip pat oro uostuose, jūrų uoste. Europos Sąjungos piliečiai turės pateikti tapatybės kortelę arba pasą, trečiųjų šalių piliečiai – pasą arba vizą.

Pasak Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado Rustamo Liubajevo, į Lenkiją ir Latviją bus galima vykti pagrindiniais keliais, o prie sienų bus sukurti laikini kontrolės punktai. Transporto priemonės bus stabdomos atsitiktinai, kuomet keleivis ar transporto priemonė atitiks tam tikrus kriterijus, indikatorius, tačiau pagrindinis dėmesys bus nukreiptas į atvykstančiuosius.

Patikrinimams bus naudojama laikinai įrengta infrastruktūra, eismui reguliuoti statomi laikini kelio ženklai ir atitvarai.

Pasienyje taip pat sustiprinta iš Baltarusijos ir Rusijos Kaliningrado srities atvykstančių asmenų patikra – pasienio pareigūnai atidžiau tikrins per Lietuvos teritoriją tranzitu keliaujančių asmenų dokumentus ir vizas.

Gydymo įstaigos

Aljanso viršūnių susitikimo metu Vilniaus Santaros klinikos, Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė, Kauno klinikos ir Kauno ligoninė bus pasirengusios gydyti susitikimo dalyvius. Gyventojams planinių paslaugų ar skubiosios pagalbos paslaugų teikimas ribojamas nebus.

Keisis kai kurių įstaigų darbo laikas

Kai kurios valstybinės įstaigos, privatus verslas pranešė apie savo veiklos pokyčius.

Valstybės įmonės „Regitra“ informavo, kad liepos 7-13 dienomis visas paslaugas teiks įprasta tvarka: numatyti eismo ribojimai įtakos praktikos egzaminų eigai ar maršrutams neturės, taip pat bus galimybė vairuotojo pažymėjimus užsisakyti skubos tvarka per vieną ar tris darbo dienas. Vis tik dėl NATO susitikimo klientų prašoma atidžiai planuoti savo laiką ir atvykti anksčiau nei numatytas vizito laikas.

Vyriausioji rinkimų komisija pranešė liepos 7-13 dienomis planuojanti dirbti nuotoliu, Viešųjų investicijų plėtros agentūra nuotolinį darbą organizuos liepos 10-12 dienomis.

Lietuvos paštas pranešė, kad Aljanso viršūnių susitikimas paveiks paštomatų ir kurjerių darbą. Nuo liepos 9 dienos 21 valandos visos siuntos, adresuotos į senamiesčio zonoje esančius paštomatus, bus nukreipiamos į Mindaugo, J. Jasinskio ir Saltoniškių gatvių paštomatus.

Senamiesčio Totorių ir Vokiečių gatvėse esantys Lietuvos pašto skyriai veiklą vykdys įprastu darbo grafiku, juose bus galima išsiųsti ir atsiimti siuntas. Tačiau liepos 10-13 dienomis į šiuos pašto skyrius atneštos siuntos išsiuntimui bus perduotos tik liepos 14-ąją.

Šiomis dienomis siuntų paėmimo paslauga verslo klientams, esantiems ribojamose teritorijose, nebus teikiama, o „Sodros“ išmokos ribojamose Vilniaus teritorijose gyvenantiems klientams bus pristatomos anksčiau – nuo liepos 7-8 dienos.

Didžiausią paštomatų tinklą Lietuvoje valdanti bendrovė „Omniva LT“ informavo, kad eismo ribojimo zonose liepos 10-13 dienomis kurjeriai negalės pristatyti ar paimti siuntų iš namų. Siuntų pristatymo bendrovė „DPD Lietuva“ šiose zonose taip pat negalės pristatyti siuntų, jos bus pristatomos nuo liepos 14 dienos.

Prekybos tinklas „Rimi“ pranešė, kad liepos pradžioje visos parduotuvės sostinėje dirbs įprastu grafiku, tačiau liepos 10–13 dienomis nebus teikiama pristatymo į namus paslauga tose zonose, kuriose bus taikomi eismo ribojimai.

Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo saugumu iš viso rūpinsis iki 12 tūkst. pareigūnų ir karių. Saugumą susitikimo metu užtikrins iki tūkstančio NATO sąjungininkų iš 16 valstybių, viešosios tvarkos užduotis padės vykdyti pareigūnai iš Latvijos ir Lenkijos.

Į Lietuvą atvyks 48 užsienio delegacijos su 2400 narių, tarp jų bus 40 valstybių vadovų ir iki 150 kitų aukšto rango politikų, kurie turi būti saugomi.REDAKCIJA REKOMENDUOJA