Aktualijos | 5 MIN.

Artėja vasara: kokiems nuostoliams turi ruoštis Lietuvos gyventojai

Etaplius
2025 m. gegužės 26 d. 10:17
Audros debesys. Pixabay

Artėjanti vasara atneša ne tik daugiau šilumos ir laiko gamtoje, bet ir grėsmingų gamtos stichijų. Sinoptikų periodiškai skelbiami įspėjimai apie besiartinančią audrą ar liūtį kol kas yra dažnesni už gerų vasariškų orų prognozes.

Savo ruožtu draudikai ragina gyventojus pasidomėti, kokių netikėtumų šiemet gali atnešti gamtos stichijos. Paskutiniai keleri metai Lietuvoje parodė, kad gamta tampa sunkiai prognozuojama, o Lietuvos gyventojai vis dažniau susiduria su naujais iššūkiais, kylančiais dėl besikeičiančių oro sąlygų ir klimato nepastovumo. Smarkios liūtys ir potvyniai, šiltuoju metų laiku staiga pasirodanti kumščio dydžio kruša, vis dažnesnės ir galingesnės audros, o dabar net viesulai jau nebėra neįprasti Lietuvos klimatui.

Stichiniai reiškiniai sukelia vis daugiau finansinės žalos

 „Pastebime, kad kasmet daugėja dėl stichinių nelaimių padarytos žalos besikreipiančių gyventojų ir įmonių. Deja, ir padaryti nuostoliai taip pat auga. Štai 2021 m. liepą nuo užklupusios liūties nukentėjo 208 mūsų klientai, 2022 m. sausį nuo vėtros nukentėjo 325 klientai, 2023 m. rugpjūtį nuo liūčių ir vėtros nuostolių patyrė jau 627 klientai, o 2024 liepą stichija žalos padarė net 811 mūsų klientų. Taigi matome, kad kasmet nukentėjusiųjų sparčiai daugėja“, - pastebi „Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė.

Pasak jos, dažnėjantys ekstremalūs meteorologiniai reiškiniai sutrikdo įprastą žmonių, namų, ūkių gyvenimą ir pareikalauja vis didesnių gyventojų lėšų, kurias tenka skirti nuostoliams padengti.

 „Gjensidige“ ekspertė atkreipia dėmesį, kad ne visuomet gyventojai gali patys susimokėti už remontą po stichinių nelaimių, jiems pagelbėti tenka ir valstybei, ir artimiesiems. Kartais tenka pinigų prašyti ir visos visuomenės, rengiant paramos rinkimo akcijas.

„Kartu su galingais stichiniais gamtos reiškiniais turi keistis ir mūsų dėmesio laukas bei įpročiai. Norint sėkmingai prisitaikyti ir sumažinti galimus nuostolius, būtina imtis papildomų saugumo sprendimų, įskaitant draudimą, kurie padeda nenuspėjamose situacijose“, - pabrėžia V. Katilienė.

Kaip pasiruošti gamtos negandoms

Ką galime padaryti patys, kad mažiau nukentėtume nuo stichijų? Draudimo bendrovės ekspertė sako, kad dalies nuostolių galime išvengti tinkamai prižiūrėdami savo turtą - būtina padaryti ūkinius namų darbus, kad gamtinės stichijos padarytų kuo mažiau nuostolių.

V. Katilienė rekomenduoja pavasarį atidžiai iš išorės apžiūrėti savo namą – tiek privatų, tiek daugiabutį – ir patikrinti, ar po žiemos tvirtai laikosi stogas, ar nereikia sutvirtinti tvorą, ar prie namų nėra senų lengvai lūžtančių medžių ir pan. Jei matome netvirtai besilaikantį lietvamzdį, jį taip pat reikėtų pritvirtinti, nes audros atveju jis gali būti nuplėštas ir išdaužti langą. 

Išgirdus informaciją, kad artėja liūtis, kruša ar vėtra, svarbu įsivertinti, kokių priemonių reikėtų imtis, kad namai, automobiliai ir žmonės nenukentėtų. Po pernykštės audros, kuomet nemaža dalis Lietuvos gyventojų ilgesniam laikui liko be elektros, vertėtų apsvarstyti, kokių priemonių reikia namuose ar ūkyje, kad galima būtų kelias dienas išgyventi be elektros tiekimo – pradedant žvakėmis namams pasišviesti ir baigiant generatoriais ūkiuose.

Gyventojai tampa atsakingesni

„Matome, kad kiekvienų metų stichija turi savitą braižą – 2023 m. kritusi stambi kruša smarkiai daužė visus paviršius, pernai praūžusi vėtra vartė medžius, kurie nutraukė elektros laidus, prieš kelerius metus vykusi liūtis sukėlė potvynius, kuomet skendo net prekybos centrai. Taigi numatyti ir pasiruošti visiems įmanomiems įvykiams nelabai turime galimybių”, - neslepia draudimo ekspertė.

Kalbėdami apie gamtos stichijų atnešamą žalą turime pasidžiaugti, kad Lietuvos žmonių sąmoningumas auga ir vis daugiau gyventojų apdraudžia savo turtą. Lietuvoje būsto išdraustumas didėja, ir tai reiškia, kad lieka vis mažiau atvejų, kuomet žmonės patys turi susimokėti už nuplėšto stogo ar užlieto namo remontą.

Be to, gyventojai renkasi ir platesnę draudimo apsaugą, tai yra apdraudžia ne tik patį namą ar butą, bet ir jame esantį turtą, kuris neretai taip pat nukenčia per stichines nelaimes, pavyzdžiui, buitinė technika, namų įranga ir pan.

Draudikai prašo supratingumo

„Gjensidige“ Žalų departamento vadovė Baltijos šalims Viktorija Katilienė neslepia , kad stichijos atneša daug rūpesčių ne tik nukentėjusiems gyventojams, bet ir draudimo bendrovėms bei gelbėjimo, remonto paslaugas teikiančioms įmonėms.

Praūžusi audra ar liūtis vienu metu padaro žalos didžiuliam kiekiui namų, butų, automobilių, patalpų. Tad draudikams ir remonto paslaugas teikiančioms įmonėms iškyla labai didelis resursų klausimas – kaip vienu metu kuo greičiau padėti tokiam dideliam nukentėjusių klientų skaičiui. Tad po praūžusios stichijos tenka dirbti keliomis pamainomis, be poilsio dienų ir savaitgalių, pasitelkus papildomus žmogiškuosius ir kitus resursus”, - pasakoja draudimo bendrovės atstovė.

Ji sako, kad dėl gamtos stichijų nukentėjusių klientų draudikai ir pagalbos tarnybos prašo kantrybės: kadangi vienu metu nukenčia labai daug pastatų, namų ūkių, automobilių, visų besikreipiančių skubiai aptarnauti nespėjama, todėl pagal galimybes siūloma patiems likviduoti stichijos padarinius, pradėti remonto darbus, už kuriuos draudimo bendrovė neilgai trukus atlygins.

Draudimo ekspertė sako, kad gamta kasmet atneša vis naujų iššūkių - kas buvo netipiška, tampa kasdienybe. Todėl būtina priimti naują realybę ir tinkamai jai pasiruošti.


Šiauliai
Neblaivių vairuotojų keliones prie vairo Šiaulių mieste ir rajone nutraukė policija
Pirmadienį Šiaulių mieste ir rajone policijos pareigūnai nutraukė dviejų vairuotojų keliones. Abiejų girtumai viršijo dvi promiles, o vienam nedaug trūko iki sunkaus girtumo laipsnio.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Šiauliai
Lietuva
Bardas, poetas, menininkas, muzikos grupės „Delčia“ narys, dainuojamosios poezijos albumo „Skylutė šalme“ autorius, pulkininkas leitenantas Valerijus Šerelis yra išleidęs tris knygas – poezijos knygą „Mūzoms ir jų kareiviams“, pjesę „Tango“, o leidykla VAGA jau trečią kartą išleido autoriaus sentencijų knygą „5.56 × 100 šovusių į galvą arba auliniais batais pramintų minčių„. Apie savitą ironiją, kūrybinį foną ir mintis, užrašytas tarp gyvenimo ir literatūros, su autoriumi kalbasi leidyklos redakcinė kolegija.
Tarp knygų lentynų | 5 MIN.
0
Gruodžio dvidešimt trečioji – 357-oji metų diena (antroji 51-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 9 dienos.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
NATO generalinis sekretorius Markas Rutte prieš Kalėdas ragina toliau remti Ukrainą – ir kartu įspėja dėl saugumo rizikos Europos šalims.
Pasaulis | 3 MIN.
0
Baigiantis metams Pakruojyje atnaujintas dar vienas kiemas. Atsinaujinusia infrastruktūra džiaugiasi P. Mašioto g. 41 daugiabučio namo gyventojai. Čia pilnai sutvarkytas šalia namo esantis kiemas, naujai įrengtas šaligatvis.
Gatvė | 2 MIN.
0


Vyriausybė pripažino žemės ir maisto ūkį nacionaliniam saugumui svarbia sritimi. Toks sektoriaus pripažinimas leis kurti ir palaikyti atsparią bei savarankišką šalies apsirūpinimo maistu sistemą.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 3 MIN.
1
Europos Komisijos (EK) pristatytas pasiūlymas dėl ilgalaikio Europos Sąjungos (ES) biudžeto 2028–2034 metams kelia daug rimtų klausimų. Ypač dėl to, kad žemės ūkio, kaimo plėtros ir žuvininkystės finansavimas mažėtų apie 20 proc. (palyginti su 2021-2027 metų laikotarpiu) ir dėl numatomo steigti naujo fondo.
Žemės ūkio ministerijos naujienos | 6 MIN.
1

Lietuva
Lietuva
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) primena vartotojams – nuo sausio keičiantis elektros ir gamtinių dujų tarifams, rodmenis būtina deklaruoti iki 2025 m. gruodžio 31 d. imtinai.
Lietuva | 2 MIN.
0
Kūčių vakaras bus debesuotas, tačiau orai išliks ramūs ir be žymesnių kritulių, teigia Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) sinoptikas Tadas Kantautas. Tuo metu per abi Kalėdų dienas pragiedrulių taip pat nenusimato, tačiau truputėlį sustiprės vėjas.
Lietuva | 3 MIN.
0

Šiauliai
Radviliškis
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl galimo interesų konflikto Šiaulių savivaldybėje. Etikos sargai aiškinsis, ar miesto meras Artūras Visockas, pasirašęs potvarkį dėl finansinės paramos skyrimo sesers sutuoktinio įmonei, tinkamai laikėsi viešųjų ir privačių interesų derinimo reikalavimų, pranešė VTEK.
Politika | 2 MIN.
1
Šią savaitę Pašušvio bendruomenės namuose vyko Radviliškio rajono savivaldybės vadovų susitikimas su vietos gyventojais. Susitikime dalyvavo Radviliškio rajono savivaldybės meras Kazimieras Račkauskis, vicemerė Jurgita Sidarienė, Tarybos narys Karolis Balsys ir Grinkiškio seniūnė Giedrė Bložienė.
Politika | 5 MIN.
0

Kelių eismo taisyklės (KET) sukurtos ne tik eismui reguliuoti, bet ir saugumui užtikrinti. Kai kuriems eismo dalyviams atrodo, kad laikytis visų taisyklių nėra būtina, tačiau toks požiūris yra klaidingas ir pavojingas. Net menkiausias taisyklių nepaisymas gali turėti skaudžių, o kartais ir tragiškų pasekmių.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0
Kelionė automobiliu – tai ne tik transporto priemonės vairavimas, bet ir emocinis iššūkis vairuotojui. Daugeliui kelią apkartina stresas, kuris iš dalies kyla ne dėl išorinių veiksnių, o dėl prasto pasiruošimo kelionei. Kruopštus kelionės planavimas leidžia sumažinti įtampą ir išvengti rizikos kelyje.
Saugi kelionė – bendras tikslas | 5 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
NATO generalinis sekretorius Markas Rutte prieš Kalėdas ragina toliau remti Ukrainą – ir kartu įspėja dėl saugumo rizikos Europos šalims.
Pasaulis | 3 MIN.
0
JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį paskelbė apie naują karo laivų klasę, kuri bus pavadinta jo vardu – tokia garbė paprastai suteikiama tik buvusiems šalies vadovams.
Pasaulis | 3 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Šiaulių techninės kūrybos centro erdvės vienai nakčiai virto tikra kūrybine laboratorija ir improvizuota filmavimo aikštele. Būtent tokioje dinamiškoje aplinkoje Šiauliuose įvyko pirmosios naktinės kūrybinės dirbtuvės „Kai kalba vanduo“, skirtos vyresnių klasių moksleiviams. Iki pat ankstyvo ryto trukęs renginys tapo erdve, kurioje jaunimas galėjo laisvai kurti, diskutuoti, tyrinėti ir praktiškai pristatyti savo idėjas, ieškodami sprendimų aktualiai šiandienos problemai – gėlo vandens trūkumui ir taršai.
Verslas | 6 MIN.
0
Pastebėję, jog Šiaulių miesto įmonėms trūksta aiškumo apie jų vaidmenį galimų ekstremaliųjų situacijų metu, Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai, Pramonės komiteto iniciatyva (pirmininkas Rolandas Gabrielaitis, UAB „Bodesa“ prezidentas), gruodžio 5 dieną pakvietė verslo atstovus į informacinį susitikimą su Šiaulių miesto savivaldybės Civilinės saugos ir mobilizacijos specialistais tema „Pasiruošimas ekstremaliosioms situacijoms: ką privalo žinoti įmonės“.
Verslas | 4 MIN.
0

Šiauliai
Kelmė
Pirmadienį Šiaulių mieste ir rajone policijos pareigūnai nutraukė dviejų vairuotojų keliones. Abiejų girtumai viršijo dvi promiles, o vienam nedaug trūko iki sunkaus girtumo laipsnio.
Kriminalai | 2 MIN.
0
Naktį Kelmėje policijos pareigūnai sulaikė ir į areštinę uždarė du vaikinus, pas kuriuos rado galimai narkotinių medžiagų.
Kriminalai | 2 MIN.
0


Akmenė
Šiauliai
Ankstų pirmadienio rytą Naujojoje Akmenėje sulaikytas neblaivus vairuotojas.
Gatvė | 2 MIN.
0
Pirmadienį vienoje centrinės Šiaulių dalies sankryžoje laikinai neveikia šviesoforas. Apie tai vairuotojus ir kitus eismo dalyvius perspėja bendrovė „Šiaulių šviesa“.
Gatvė | 2 MIN.
0
Lietuva
Lietuva
Baigiantis metams Pakruojyje atnaujintas dar vienas kiemas. Atsinaujinusia infrastruktūra džiaugiasi P. Mašioto g. 41 daugiabučio namo gyventojai. Čia pilnai sutvarkytas šalia namo esantis kiemas, naujai įrengtas šaligatvis.
Gatvė | 2 MIN.
0
Šeštadienį šalyje buvo užregistruoti 43 eismo įvykiai, iš kurių 4 įvyko dėl neblaivių vairuotojų kaltės, pranešė Policijos departamentas.
Gatvė | 2 MIN.
0

Radviliškis
Šiauliai
Gruodžio 16 d. laisvasis mokytojas Valerijus Belovas organizavo plaukimo varžybas mokiniams, kurie lanko trenerio neformaliojo vaikų švietimo programą „Mokymas plaukti“. Varžybose mokiniai buvo suskirstyti į penkias amžiaus grupes ir rungtyniavo 25 m bei 50 m nugara rungtyse. Mokiniai pasiekę geriausius rezultatus buvo apdovanoti medaliais ir taurėmis, o visi dalyviai saldžiomis dovanėlėmis. Mažiausiems plaukikams apdovanojimus įteikė kandidatė į plaukimo meistrus Ugnė Takuševičiūtė.
Sportas | 2 MIN.
0
„Šiaulių-Vilmers“ (8-3) krepšininkės į Naujuosius metus žengs turėdamos „Open Smart Way MLKL“ šešių laimėtų mačų seriją. Aurimo Andrušaičio merginos Rokiškyje 76:59 (17:9, 11:19, 29:17, 19:14) užtikrintai nugalėjo „MKK Panevėžį“ (1-11).
Sportas | 3 MIN.
0


Šiauliai
Šiauliai
Šakynos bendruomenėje gyvenimas verda. Tai paliudija ir Gabrielė Kreimerytė – tikra Šakynos bendruomenės siela. Mergina čia gimė, užaugo, o baigusi studijas nusprendė grįžti ir įsikurti savo gimtojoje vietoje. Gabrielė sako dažnai išgirstanti klausimą “Kodėl taip myli Šakyną?“. Atsakymas labai paprastas – vertybes formuoja šeima, o visa Gabrielės šeima širdį atiduoda Šakynai.
Veidai | 4 MIN.
0
Artėjant šventoms Kalėdoms Naujojo Šiaulių trečiojo amžiaus universiteto studentai pritarė dekano Rimanto Daugino pasiūlymui surengti gerumo akciją. Juk Adventas – laukimo ir gerų darbų metas. Šios akcijos tikslas – pasidalinti šventine nuotaika, nuoširdžiu dėmesiu ir bendryste su tais, kuriems ypač svarbus žmogiškas ryšys. Parodyti, kad jie nėra pamiršti ir svarbūs mūsų bendruomenei.
Kultūra | 4 MIN.
0
Radviliškis
Šiauliai
Spalio 24 dieną Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos 7–8 klasių mokiniai, vadovaujami gamtos mokslų mokytojų, dalyvavo Nacionaliniame aplinkos apsaugos egzamine. Ši iniciatyva puikiai dera su progimnazijos siekiu puoselėti atsakingą požiūrį į aplinką – mokykla aktyviai dalyvauja įvairiuose „Tvarios mokyklos“ projektuose, skatindama mokinius kurti prasmingus pokyčius savo kasdienybėje.
Jaunimas | 2 MIN.
0
Respublikinės Šiaulių ligoninės Naujagimių skyrius sulaukė reikšmingos paramos iš Neišnešiotų naujagimių asociacijos „Ankstukai“ — dovanos, kurios tiesiogine prasme suteikia šilumos, saugumo ir palengvina kasdienę slaugą patiems mažiausiems pacientams.
Sveikata | 3 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Šiemet šventinis laikotarpis dovanoja ilgiau trunkantį laisvadienių laikotarpį, todėl natūralu, kad daug gyventojų savo namus paliks ilgesniam laikui – išvyks pas artimuosius, keliaus arba tiesiog praleis daugiau laiko ne namuose. Apsaugos ekspertai ir policija įspėja: būtent tokios dienos tampa aktyviu sezonu vagims, kurie pastaruoju metu elgiasi įžūliau ir veikia žaibiškai. Prie dažnesnių incidentų prisideda ir gyventojų šventinė skuba bei išsiblaškymas.
Namai | 5 MIN.
0
Lietuvoje savarankiškai dirbančių asmenų skaičiui viršijus 300 tūkst., vis daugiau kalbama ir apie jų poreikį įsigyti nekilnojamojo turto. Kelias iki nuosavo būsto savarankiškai dirbantiesiems gali būti sudėtingesnis. Finansų įstaigos, vertindamos laisvai samdomų specialistų ar smulkiųjų verslininkų paraiškas, taiko griežtesnius kriterijus, todėl norint gauti paskolą būtina kruopščiai pasiruošti, rašoma banko „Bigbank“ pranešime žiniasklaidai.
Namai | 5 MIN.
0

Šiauliai
Alytus
Šakynos bendruomenėje gyvenimas verda. Tai paliudija ir Gabrielė Kreimerytė – tikra Šakynos bendruomenės siela. Mergina čia gimė, užaugo, o baigusi studijas nusprendė grįžti ir įsikurti savo gimtojoje vietoje. Gabrielė sako dažnai išgirstanti klausimą “Kodėl taip myli Šakyną?“. Atsakymas labai paprastas – vertybes formuoja šeima, o visa Gabrielės šeima širdį atiduoda Šakynai.
Veidai | 4 MIN.
0
Lietuvos nacionalinis muziejus jau kelerius metus kuria edukacines veiklas kartu su įvairiomis bendruomenėmis. Ši istorija, prasidėjusi dar 2023 metais, virto kur kas daugiau nei socialinės atsakomybės įgyvendinimu. Ji tapo prasminga draugyste tarp muziejaus, vaikų su negalia bei jų tėvų ir globėjų asociacijos „Mirabilia“ ir Kotrynos – jaunos moters, gyvenančios Alytuje, turinčios cerebrinį paralyžių, kuri sėdėdama vežimėlyje drąsiai veda ekskursijas lankytojams.
Veidai | 5 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Gruodžio dvidešimt trečioji – 357-oji metų diena (antroji 51-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 9 dienos.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Gruodžio dvidešimt antroji – 356-oji metų diena (pirmoji 51-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 10 dienų.
Horoskopai | 4 MIN.
0


Lietuva
Lietuva
Gruodžio dvidešimt trečioji – 357-oji metų diena (antroji 51-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 9 dienos.
Horoskopai | 4 MIN.
0
Gruodžio dvidešimt antroji – 356-oji metų diena (pirmoji 51-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 10 dienų.
Horoskopai | 4 MIN.
0

Lietuva
Lietuva
Kiaulės liežuvis – išraiškingo skonio, nebrangus patiekalas, kurį lietuviai dažniausiai valgo vieną, su majonezu ar garstyčiomis. Tačiau pakanka vos keleto gudrybių ir maistingas bei sotus kiaulės liežuvis gali tapti tikru virtuvės atradimu. „Maximos“ maisto gamybos technologas dalijasi keletu patarimų, kaip liežuvį paversti išskirtiniu šventiniu patiekalu.
Virtuvė | 5 MIN.
0
Kiekviena šeima turi savo Kūčių stalo patiekalų tradicijas – vieniems tai silkė su svogūnais, keptas karpis, o kiti šventinės vakarienės neįsivaizduoja be lašišos. Nors receptai skiriasi, visus vienija bendras ingredientas – žuvis. Žemų kainų prekybos tinklas „Lidl“ dalijasi patarimais, į ką atkreipti dėmesį renkantis žuvį bei jūros gėrybes ir siūlo išbandyti abejingų nepaliksiantį nebrangų receptą, kuris puikiai tiks ir Kūčių vakarienei.
Virtuvė | 5 MIN.
0