REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Kovo 22 d. 13:42

Aplinkos ministras su Kretingos rajono meru aptarė, kaip žuvų migracijai atverti rajono upes

Kretinga

Etaplius.ltŠaltinis: Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija


262399

Trečiadienį aplinkos ministras Simonas Gentvilas susitiko su Kretingos rajono meru Antanu Kalniumi ir aptarė rajono teritorijoje esančių vandens telkinių būklės gerinimo ir užtvankų pritaikymo galimybes.

„Akmenos-Danės upė yra vakarų Lietuvos arterija, tačiau užteršta, todėl su Kretingos rajono meru sutarėme pasirengti planą, kaip per keletą metų išvalyti upę, pritaikyti žuvų migracijai, o kartu atidaryti ir Šventosios upę: griauti užtvanką ir papildomai atverti 40 km žuvims“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Kretingos rajone išskiriamos 3 upės, turinčios blogiausią ekologinės būklės statusą: Akmena-Danė, Tenžė ir Šventoji. Akmenos intakui Tenžei didžiausią neigiamą poveikį daro žemės ūkio veikla, nevalytos nuotekos ir vagos ištiesinimas. Šventosios upėje identifikuota žemės ūkio ir cheminė tarša.

Šiuo metu Aplinkos apsaugos agentūra baigia rengti Tenžės upės renatūralizavimo techninį projektą, kurio rangos darbai turėtų būti perkami pavasarį. Tai padės išspręsti upės ištiesinimo problemą ilgalaikėje perspektyvoje. Akmenoje-Danėje numatyta kontroliuoti neteisėtus prisijungimus prie nuotekų tinklų.

Ant Akmenos-Danės upės yra 4 užtvankos, viena iš jų naudojama elektros energijai gaminti. Tūbausių hidroelektrinė keisdama praleidžiamo vandens kiekį daro neigiamą poveikį hidrologinėms sąlygoms. Aplinkos apsaugos agentūra siūlo peržiūrėti Tūbausių tvenkinio naudojimo taisykles.

Taip pat siūloma pašalinti Bajorų užtvanką, kuri yra pirmoji migracijos kliūtis Akmenoje ir Laukžemės užtvanką su neefektyviu žuvitakiu, kuri yra pirmoji migracijos kliūtis Šventosios upėje.

Numatyta toliau plėsti nuotekų infrastruktūros tinklą, kontroliuoti neteisėtus prisijungimus prie nuotekų tinklų, vykdyti išleistuvų monitoringą ir informuoti visuomenės grupes apie vandens telkinių būklę ir jos priežastis.

Spręsti šių upių ir kitų vandens telkinių būklės problemoms Kretingos rajono savivaldybė yra sudariusi darbo grupę, kuri rengia Kretingos rajono teritorijoje esančių vandens telkinių būklės gerinimo programą. Darbo grupę sudaro savivaldybės administracijos atstovai, tarybos nariai, meras, išorės specialistai ir konsultantai.REDAKCIJA REKOMENDUOJA