REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2021 m. Rugsėjo 3 d. 18:35

Apdovanoti kariai, padėję vykdyti afganistaniečių evakuaciją

Vilnius

KAM/A.Pliadžio nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


186805

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas penktadienį įteikė apdovanojimus kariams ir krašto apsaugos sistemos darbuotojams, padėjusiems iš Afganistano evakuoti su Lietuvos kariais dirbusius afganistaniečius vertėjus bei jų šeimos narius.

20210903-alfredas-pliadis-a4s-7402.jpg

Anot ministro, be šių žmonių „Kabulo vienuoliktuko“ operacija būtų buvusi sunkiai įmanoma.

„Puikiai įvykdyta afganistaniečių evakuacija neįsivaizduojama be sunkaus darbo, kurį atliko „šešėlyje“ likę krašto apsaugos sistemos darbuotojai ir kariai. Įtampos ir streso pilnos dienos bei bemiegės naktys – su tuo susidūrę profesionalai pasirūpino, kad didelės rizikos operacija įvyktų sklandžiai. Būdami čia, Lietuvoje, šie žmonės sudarė sąlygas „Kabulo vienuoliktuko“ sėkmei Afganistane“, – sakė ministras A. Anušauskas.

Krašto apsaugos ministerijos teigimu, evakuacijos operacijos planavimas, išanalizavus įvairius scenarijus, prasidėjo rugpjūčio 17 dieną, o per penkias dienas kartu su Prezidentūros, Vyriausybės ir Užsienio reikalų ministerijos pagalba buvo parengtas operacijos planas, geriausiai pritaikytas situacijai Kabule.

Per kitas penkias dienas į Afganistaną nusiųsta 10-ies Lietuvos karių komanda kartu su Užsienio reikalų ministerijos atstove subūrė Kabulo oro uoste visus prieglobsčio Lietuvoje paprašiusius vertėjus ir jų šeimas.

Padedant sąjungininkams, iš viso į Lietuvą buvo atskraidintos 34 vertėjų šeimos – 176 asmenys.

„Džiaugiuosi, nes maniškiai sugrįžo namo. Daugumos jų nepažįstu, o dauguma nepažįsta manęs. Vis tik savaitę buvome vieningi kaip niekad – 11 drąsių žmonių Kabule ir dar daugiau pavargusių Vilniuje, Varšuvoje, Berlyne, Maskvoje. Visur, kur reikėjo paramos, kad vienuoliktukui pasisektų. Didžiuojuosi, nes kartu mes galime daug. Per savaitę išgelbėtos 176 gyvybės yra daug“, – sakė vienas iš apdovanotų ministerijos darbuotojų, Tarptautinių ryšių ir operacijų grupės vyresnysis patarėjas Andrius Purvaneckas.

20210903-alfredas-pliadis-a4s-7451.jpg

Padėkos taip pat įteiktos krašto apsaugos viceministrui Margiriui Abukevičiui, krašto apsaugos ministro patarėjai Kamilei Šeraitei, Tarptautinių ryšių ir operacijų grupės patarėjui Jurgiui Stanaičiui, Lietuvos kariuomenės vado padėjėjui pulkininkui Žilvinui Gaubiui, Gynybos štabo Operacijų valdybos viršininkui pulkininkui Aurelijui Alasauskui ir Gynybos štabo Logistikos valdybos Operacijų skyriaus logistikos vyriausiajam karininkui majorui Tomui Jocui.

Kaip ir „Kabulo vienuoliktukui“, jiems bus skirti ir valstybiniai apdovanojimai bei premijos.

Krašto apsaugos sistemos medaliu „Už pasižymėjimą“ apdovanoti Gynybos štabo atstovai – Operacijų valdybos Operacijų valdymo skyriaus viršininkas pulkininkas leitenantas Gintaras Vidzickas ir šio skyriaus sausumos operacijų vyriausiasis karininkas majoras Tadas Černiauskas bei Operacijų palaikymo skyriaus personalo vyriausiasis karininkas majoras Giedrius Petrauskas. Taip pat – Užsienio reikalų ministerijos atstovas Mantvydas Bekešius.

Krašto apsaugos ministro vardinę dovaną atsiėmė Krašto apsaugos ministerijos Teisės departamento atstovai – Įstaigų teisinės priežiūros skyriaus vedėjas Antanas Aleknavičius, Teisės taikymo ir atstovavimo skyriaus vedėjas Sergejus Montvila ir vyriausiasis specialistas Henrikas Valentukevičius, Teisėkūros skyriaus vedėjas Tomas Vainius ir patarėjas kapitonas Mantas Keliotis. Taip pat – Gynybos resursų agentūros direktoriaus pavaduotoja Aistė Garunkštytė, Finansų ir biudžeto departamento patarėjas majoras Laimutis Vaičys ir Įsigijimų politikos skyriaus vedėja Jurgita Valeikienė.

Padėką ir apdovanojimą iš ministro A. Anušausko rankų gavo ir visas operaciją sėkmingai įvykdęs „Kabulo vienuoliktukas“.

Lietuvos kariams anksčiau padėję afganistaniečiai vertėjai atgabenti į Lietuvą, kilus grėsmei jų gyvybei, kai valdžią Afganistane perėmė Talibanas. Lietuvos kariai Afganistane tarnavo beveik 20 metų – 2002–2021 metais.

BNSREDAKCIJA REKOMENDUOJA