REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Sausio 14 d. 09:57

„Amber Grid“ vadovas: dujotiekio sprogimą Pasvalio rajone turbūt lėmė techninės priežastys

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Ignas JačauskasŠaltinis: BNS


256475

Penktadienio vakarą įvykusį dujotiekio sprogimą Pasvalio rajone greičiausiai lėmė techninės priežastys, jas galutinai ketinama nustatyti per kelias dienas, sako Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorės „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius.

„Šiuo metu mūsų darbuotojai yra vietoje, kuriems priskirta dirbti su situacija, yra atvykę ir rangovo atstovai, kurie, institucijoms leidus, vykdys atstatymo darbus. Iš pirminės apžiūros matosi, kad gali būti tiesiog trūkusi siūlė“, – BNS šeštadienį sakė N. Biknius.

Anot jo, dujotiekis nutiestas daugiau nei prieš 40 metų, jis buvo nuolat prižiūrimas, tačiau pirminiai duomenys rodo, kad įvykis susijęs su „technologiniu klausimu“, tikslesnes išvadas bus galima daryti atlikus išsamų tyrimą.

„Amber Grid“ vadovo teigimu, neatmetama versija, kad sprogimas galėjo įvykti, pavyzdžiui, dėl vamzdyno suvirinimo siūlės defektų.

„Bet tyrimas į viską atsakys (...). Viskas priklausys nuo institucijų, bet tikimės, kad šiandien-rytoj“, – sakė N. Biknius, paklaustas, per kiek laiko tikimasi išsiaiškinti sprogimo ir po jo kilusio gaisro priežastis.

Kiek anksčiau Pasvalio rajono savivaldybės administracijos direktorius Povilas Balčiūnas tvirtino, kad pagal pirminius duomenis, nėra nustatyta, jog incidentas galėjo įvykti dėl tyčinės veiklos.

„Nemanau, kad tai yra kažkokia tyčinė veikla, manau, tai yra avarija“, – BNS sakė jis.

Apie sprogimą ir kilusį gaisrą Pasvalio rajone, Vienkiemių kaime, policijai pranešta penktadienį, apie 17 val., informuota, kad dujotiekis po sprogimo degė atvira liepsna, siekiančia net 50 metrų aukštį. Per įvykį žmonės nenukentėjo, tačiau kelioms valandoms buvo evakuota apie 80 vietos Valakėlių kaimo gyventojų.

Užsukus sklendes, tarp kurių, Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorės „Amber Grid“ teigimu, yra 18 kilometrų atstumas, dujos dar liepsnojo apie keturias valandas, kol galutinai išdegė.

Dujų perdavimo sistemą šioje vietoje sudaro du lygiagrečiai į Latvijos pusę einantys dujotiekiai, įrengti 1-1,5 metro gylyje po žeme. Incidentas vyko viename jų, kitas dujotiekis nebuvo pažeistas. Juo dujų tiekimas pačiam Pasvalio miestui, rajonui ir kitiems Šiaurės Lietuvos vartotojams buvo atstatytas dar penktadienį, taip pat atkurtas ir dujų tiekimas į Latviją.

Pasak N. Bikniaus, vamzdynu dujos tiekiamos tiek į Latviją, tiek iš jos, aprūpinant dujomis Lietuvą. N. Bikniaus teigimu, po incidento dujos nebuvo tiekiamos apie porą valandų, tačiau paros nuokrypis „yra labai nedidelis“, o pajėgumu veikiant vienam dujotiekiui, užtenka.

Jis taip pat patvirtino, kad šioje atkarpoje buvo įgyvendinamas dujotiekių jungties tarp Lietuvos ir Latvijos pajėgumų didinimo projektas (ELLI), tačiau šioje vietoje pats dujotiekis nebuvo tvarkomas, darbai atlikti tik dėl dujų apskaitos stoties.

„Statybos darbų nebuvo, buvo atliekami priežiūros darbai“, – pabrėžė jis.REDAKCIJA REKOMENDUOJA