REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Kovo 15 d. 16:26

Alytiškiai teismo ekspertai kuriasi naujose patalpose

Alytus

Etaplius.LTŠaltinis: Alytaus miesto savivaldybė


295029

Alytuje – dar vienos įkurtuvės! Naujose patalpose kuriasi Valstybinės teismo medicinos tarnybos Alytaus skyrius.

Įkurtuvių juostelę perkirpo Alytaus miesto savivaldybės meras Nerijus Cesiulis, Valstybinės teismo medicinos tarnybos direktorius dr. Romas Raudys ir Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės direktorius Svajūnas Žukauskas.

Per savo gyvavimo istoriją alytiškiai teismo ekspertai iš pradžių dirbo Santaikos gatvėje, vėliau glaudėsi bendrabučio rūsyje, nuo 2006 m. buvo įsikūrę S. Dariaus ir S. Girėno g. 2.

O dabar keliasi į naujas patalpas Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės kaimynystėje, Ligoninės g. 12.

Alytaus miesto savivaldybė, siekdama išsaugoti šios tarnybos skyrių ir suteikti jos specialistams tinkamas darbo sąlygas, savo biudžeto lėšomis įrengė ir pritaikė patalpas, nes kitaip teismo ekspertai būtų išsikraustę į Kauną.

Alytaus skyriaus vadovas vyresnysis teismo medicinos ekspertas Leonas Urbanavičius tvirtina dabar turėsiantis oriausias darbo sąlygas. Daugiau kaip 40 metų mūsų mieste dirbančiam gydytojui ir jo kolegoms yra tekę dirbti ir vilkint striukes, nes darbo patalpose buvę taip šalta.

Teismo medicinos ekspertų skaičius Lietuvoje jau keletą metų mažėja. Pernai Vyriausybė pritarė jų įtraukimui į trūkstamų profesijų sąrašą.
Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, vis mažiau studentų rezidentūroje renkasi teismo medicinos studijas, o įstojusieji neretai jos nebaigia, keičia specializaciją arba gavę diplomą įsidarbina kitur.

Ką dirba teismo medicinos gydytojai?

Šie gydytojai dirba pagal ikiteisminio tyrimo pareigūnų, policijos skirtas užduotis. Ekspertai, gavę iškvietimą, važiuoja į įvykio vietą su policininkais. Užduotys prašo nustatyti žmogaus mirties priežastį, įvardyti mirties laiką, kokie sužalojimai padaryti, ar vartojo alkoholį arba narkotikus. Mirtis dažniausiai nustatoma skrodžiant kūną. Taip pat gali nustatyti ir gyvų žmonių sveikatos sutrikimų priežastis, po įvairių sumušimų ar autoavarijų. Atlieka lytinės būklės ekspertizes po išžaginimų ir tvirkinimo veiksmų. Tai yra medicinos profesija, todėl, aišku, reikia studijuoti 6 metus Medicinos universitete, tada prasideda bendrinė rezidentūra.

Trūkstant medicinos ekspertų, kenčia atliekamo darbo kokybė, užtrunka ekspertinių išvadų parengimas, o teismo medicinos eksperto išvada neretai būna vieninteliu įrodymu ikiteisminiame tyrime, byloje, apsunkinamas teisėsaugos institucijų darbas.

Valstybinės teismo medicinos tarnybos ekspertiniai padaliniai įsikūrę 5 didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje ir 3 rajonų centruose – Alytuje, Jurbarke, ir Marijampolėje. Visos Lietuvos teismo medicinos laboratoriniai tyrimai atliekami Vilniuje, Didlaukio g. 86E esančiose Toksikologijos, Serologijos ir DNR, Medicinos kriminalistikos ir Histologijos laboratorijose, aprūpintose naujausia įranga ir technologijomis.REDAKCIJA REKOMENDUOJA